szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A sürgősségi ellátás leggyakoribb oka az 1-4 éves korú gyerekek esetében továbbra is a véletlen gyógyszer-túladagolás - óvott Daniel Budnitz, az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központjának (CDC) munkatársa.

A The Journal of Pediatrics által közölt tanulmány megállapítja, hogy a csecsemőknél az ártalmas gyógyszerhatás a harmadik leggyakoribb nem halálos sérülés, az 1-4 éves korcsoportban pedig a hatodik olyan, ami miatt a kicsik sürgősségi osztályokra kerülnek.
 
Több mint 60 amerikai kórház adatait elemezve Daniel Budnitz és kollégái kiszámították, hogy közel 159, tizennyolc évesnél fiatalabb páciens került a sürgősségi osztályokra előírt, vagy orvosi rendelés nélkül beszedett gyógyszerek, vitaminok, oltások, táplálékkiegészítők és alternatív gyógymódok ártalmas hatásai miatt 2004 és 2005 során.
 
A gyerekek 89 százalékát ellátásuk után hazaengedték, a mérgezés nem vezetett halálhoz. Az 1 és 4 év közöttieknek azonban tízszer nagyobb eséllyel kellett a kórházban maradniuk további kezelésre, mint bármely más korcsoport tagjainak. Az öt év alatti gyerekeknél ráadásul négyszer valószínűbb volt a káros gyógyszerhatás, mint az ennél idősebbeknél.
 
A gyerekeknek beadott gyógyszerek aktív hatóanyagának ellenőrzésére figyelmezteti a szülőket a vezető kutató. Fontos szempont a gyógyszerek "gyerekbiztos" csomagolása és tárolása is és az, hogy soha ne hagyjunk egyedül gyereket vitaminok, gyógyszerek közelében. Ugyancsak óv a szakember attól, hogy felnőtteknek szánt gyógyszereket adjanak megfázásra, vagy köhögésre két év alatti kicsiknek.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Okosabbak a jól táplált gyerekek

A már életük első napjaiban, heteiben dúsított tejjel táplált koraszülöttekből okosabb gyerekek lesznek - állítja a Pediatric Research szakfolyóiratban megjelent tanulmány.

Bari Máriusz Tech

Elméjükkel pusztíthatják el egymást a gyerekek - videóval

Gondolattal irányítható számítógépes játékok fejlesztéséhez fogott a tokiói játékgyártó SEGA, valamint az alacsony költségű bioszenzorokat fejlesztő kaliforniai Neurosky. Az ún. BCI-típusú, gondolattal működő irányítók megosztják a közvéleményt.

MTI Plázs

Túl sok gyóygszert szednek a hiperaktív gyerekek

Német kutatók szerint a hiperaktív és a figyelemzavarral küzdő fiataloknál nagyon gyorsan növekszik a gyógyszerfogyasztás. A Die Welt című német lap online beszámolója szerint az ADSH-nak nevezett tünetegyüttes, amely elsősorban a hiperaktívnak nevezett gyerekeknél figyelhető meg, túl sok metilfendiát-hatóanyagú tabletta szedését okozza, miközben nem tudni, hogy ennek a szernek mik a hosszú távú hatásai.