szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Életmentő gyógyszerek kifejlesztése fulladhat kudarcba a természetes élővilág gyors ütemű pusztulása miatt - állapította meg az ENSZ Környezetvédelmi Programjának legutóbbi elemzése.

A Sustaining Life (Fenntartani az életet) című tanulmányt Achim Steiner, az UNEP igazgatója mutatta be szerdán. "Az ökoszisztémák gyengülése, az élőhelyek zsugorodása, a környezet szennyezése és kizsákmányolása az éghajlatváltozással együtt felemészti a bolygó természetes tőkéjét, a biológiai sokszínűséget, amely az orvostudomány számára kincsestár" - mondta Steiner az Oxford University Press gondozásában megjelent kötet megjelenése alkalmából rendezett kétnapos konferencián Szingapúrban. 

A több mint 100 vezető tudós közreműködésével készült munka az első, amely részletesen elemzi az orvostudomány, az emberi egészség és a természetes sokféleség csökkenése közti összefüggéseket. Bemutatja például a kelet-ausztráliai gyomorköltő békafélék (a Rheobatrachidae alcsalád) történetét. A nyolcvanas években felfedezett fajok nőstényei a gyomrukban hordták ki az utódokat. A magzatok olyan anyagot termeltek a saját szervezetükben, amely megvédte őket az anya gyomorsavától és az emésztőszervben dolgozó enzimektől. A békákkal végzett kísérletektől a tudósok egy új gyógyszert remélték a gyomorfekély ellen, de már az évtized végén le kellett állítani a kutatásokat, mert mindkét faj kipusztult. 

A Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) vörös listája szerint 16 ezer állat- és növényfaj áll a kihalás szélén. Ezek az élőlények új antibiotikumok, fájdalomcsillapítók és akár a rák gyógyszerének kifejlesztéséhez is megadhatják a kulcsot, de magukkal is vihetik az enyészetbe, ha az emberiség nem tesz meg mindent a fennmaradásukért, a biológiai sokszínűség megőrzéséért - mondta Achim Steiner.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kevesebb gyógyszert fogyasztunk

Magyarországon komoly trendváltás történt a gyógyszerpiacon: míg a 2007-et megelőző hat évben a globális szintnél jóval gyorsabban, átlagosan 15 százalékot meghaladó ütemben nőtt a gyógyszer-értékesítés, tavaly 5-15 százalékos szűkülést mértek - írta a Világgazdaság.

Csikász Brigitta Plázs

Melyik gyógyszer lehet életveszélyes?

Nem ritka a patikákban, hogy a beteg, hallva a gyógyszerekért fizetendő borsos árat, nem váltja ki minden receptjét. Esetleg megpróbálja olcsóbban beszerezni a pirulákat, kéz alatt, vagy éppen az internetről. Ám a piacon árult vagy az interneten hirdetett termékeket a szakemberek kockázatosnak tartják, hiszen nem tudni biztosan, a készítmény milyen és mennyi hatóanyagot tartalmaz.

Medipress Plázs

Forradalmi gyógyszer tbc ellen

Egy, az eddigiektől eltérő hatásmechanizmusú gyógyszer segíthet megelőzni az aktív tbc kialakulását a baktérium látens – azaz betegséget egyelőre nem okozó -formáját hordozó betegekben.