A sclerosis multiplex (SM), a központi idegrendszer krónikus gyulladásos betegsége többnyire 18-40 éves kor között jelentkezik, minden 7 betegből 5 nő. Magyarországon évente 300-500 új beteget diagnosztizálnak. A betegség kialakulásában szerepet játsszanak a környezeti tényezők, a vírusfertőzések és az öröklött hajlam is.
Egy nemrégiben lezárult, 10 éven keresztül folytatott nemzetközi vizsgálat kimutatta, hogy a sclerosis multiplex (SM) betegség kialakulásának első stádiumában, az úgy nevezett CIS-ben (clinically isolated syndrome) elkezdett kezelés lassítja az SM előrehaladását, amellyel akár éveket is nyerhetnek a betegek.
A legelfogadottabb feltételezés szerint az immunrendszer saját idegsejtjeit burkoló velőshüvelyt támadja meg. Így az idegszál - mint a szigetelőanyagát vesztett elektromos huzal - lassabban vezeti, vagy blokkolja az ingerületet.
A központi idegrendszer krónikus gyulladásos betegségének különböző tünetei lehetnek, ezért hívják ezerarcú kórnak. Vannak, akik látással kapcsolatos panaszokat, mások mozgáskoordinációs problémákat, érzékelési zavarokat, zsibbadást vagy fáradtságot tapasztalnak. Korai szakaszban a tünetek néhány napig tartó roham formájában (shub) jelentkeznek, később fokozatos rosszabbodnak, halmozódnak. Az SM-nek több fajtáját ismerjük, jóindulatú változatánál a panaszok 15-20 éven át csekélyek maradnak. A betegek többségénél azonban az ismétlődő shubok utáni felgyógyulás már csak részleges, végül nem várható javulás.
A betegség lefolyását nem lehet pontosan előre látni, de az első öt év mindenképpen meghatározó. A diagnózist követően a betegek 10 százaléka lesz öt éven belül súlyosan rokkant. A korai kezelés indokoltságát igazolta az a klinikai vizsgálat is, amelyet 20 ország 98 centrumában 10 évig végeztek. A kutatásba összesen 468 olyan beteget vontak be, akik az SM-re utaló első rohamon átestek. Az eredmények igazolták, hogy a CIS stádiumban elkezdett terápia hosszú távon jelentősen lassítja a betegség előrehaladását.
Az idei SM Napok újdonsága, hogy nagy hangsúlyt kaptak az esettanulmányok, valamint az interaktivitás. A részvevők az elhangzott előadások után tesztkérdésekre adtak választ elektronikus szavazógéppel. A hazai gyakorlat fejlődését, a lappangó problémák feltárását az egyes kórtörténetek megvitatása tette lehetővé.
A világon 2 millió embert érint a kór, Magyarországon mintegy 8 ezer SM beteg él. A betegség gyakoribb a hűvösebb éghajlatú országokban: Svédországban, Finnországban minden 500 emberből 1 beteg, míg Szicíliában vagy Cipruson mindössze 20-40 embert érint 100 ezerből.
Az SM ma még nem gyógyítható, de korai kezeléssel a betegek évekig normális életet élhetnek. Ha egy SM beteg megtalálja azt az elfoglaltságot, amely megfelel teljesítőképességének, hasznos tagja maradhat a közösségnek.