szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Ban Ki-moon ENSZ főtitkár kedden azt kérte, hogy töröljék el az AIDS-et okozó vírussal megfertőzött betegekre vonatkozó néhány országban még fennálló utazási tilalmat, vessenek véget a diszkriminációnak.

„Törvénymódosítást szeretnék, hogy megszűnhessen a HIV-fertőzötteket érintő megbélyegzés és diszkrimináció, beleértve az utazás tiltását is” – mondta nyitóbeszédében Ban Ki-moon főtitkár, az ENSZ közgyűlés kétnapos AIDS kongresszusának kezdetén, amelynek célja a 2001-ben a betegség visszaszorítása érdekében felállított célok felülvizsgálata.

A főtitkár szerint az AIDS terjedésének megelőzése és visszafordítása nem csak önmagában feladat, hanem az összes többi cél (például szegénységet csökkentő célok) elérésének előfeltétele – tette hozzá. Arról is beszélt, hogy 60 évvel az emberi jogok egyetemes nyilatkozatának elfogadása után felháborító, hogy még mindig létezik a HIV-fertőzöttek megbélyegzése.

„HIV-fertőzött vagyok, és mivel nyilvánosságra hoztam HIV-fertőzöttségemet, megtilthatják számomra, hogy belépjek ebbe az országba és több mint 70 másik országba világszerte” – mondta el Ratri Suryadarma indonéziai AIDS-aktivista. Több mint 340 civil szervezet által aláírt levelet küldtek minden érintett ország vezetőjének és nagykövetének, felkérve őket, hogy oldják fel a tilalmat.

A HIV elleni küzdelem alapszervezete, a UNAIDS szerint 74 ország súlytja korlátozásokkal a HIV-fertőzötteket, akiknek fel kell például tüntetniük betegségüket az útlevelükben. 12 közülük – Örményország, Kolumbia, Irak, Omán, Katar, Oroszország, Szaúd-Arábia, Salamon-szigetek, Dél-Korea, Szudán, az Egyesült Államok és Jemen – meg is tiltotta a HIV-fertőzöttek számára a beutazást, népegészségügyi okokra és a kezelés magas költségeire hivatkozva.

Innocent Laison, a szenegáli Africaso szervezet tagja élesen bírálta ezeket a korlátozásokat, rámutatva, hogy a tilalmazó országok saját HIV-fertőzötteik számára lehetővé teszik, hogy külföldre menjenek. A szalvadori elnök, Elias Antonio Saca, aki négy éve oldott fel hasonló korlázásokat országában, támogatja a civil szervezetek felhívását. „Kérem a nemzetközi közösséget és minden kormányt, hogy szüntessék meg a HIV-vel élő betegek szabad mozgását korlátozó falakat és akadályokat” – fogalmazott.

Mindeközben az AIDS-szakértő Anthony Fauci, az USA allergiás és fertőző betegségek országos intézetének vezetője a megelőzés és a kutatások folytatásának fontosságát hangsúlyozta. Visszaemlékezett arra, hogy az AIDS-et 27 évvel ezelőtt fedezték fel, és hogy még mindig jelentős összegek szükségesek a betegség elleni harchoz.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Mivel érdemes küzdeni az AIDS ellen?

Svájci egészségügyi közgazdászok kutatása szerint azért nem hatékony az AIDS elleni küzdelem Afrikában, mert a szűkös egészségügyi keretet gyógyítás helyett inkább a megelőzésre kéne fordítani.

Plázs

AIDS-kritika: súlyos aránytévesztés

Súlyos aránytévesztés, hogy miközben az AIDS a halálos megbetegedések alig 4 százalékát teszi ki, az AIDS elleni küzdelem a fejlődő országoknak szánt egészségügyi segélyek 25 százalékát emészti fel - vélekedik Roger England egészségügyi szakértő a British Medical Journal orvosi szaklapban.

MTI Plázs

AIDS-botrány: veszélyes és félrevezető kijelentések?

Svájci szakértők azt állítják, hogy néhány HIV-fertőzött, aki szigorúan ellenőrzött kezelés alatt áll, nyugodtan léphet szexuális kapcsolatba védekezés nélkül egészséges emberekkel, mert nem adja tovább a betegséget.

MTI Világ

AIDS-világnap: 33,2 millió HIV-fertőzőtt él a Földön

Ma van az AIDS elleni világnap; az Egészségügyi Világszervezet 1998-ban nyilvánította ezt a napot világnappá, hogy felhívja a figyelmet a halálos betegség elleni védekezés fontosságára és a nemzetközi összefogás szükségességére.

Hét nap

Több AIDS-es

Az utóbbi évtized legmagasabb HIV-fertőzöttségi adatát regisztrálták tavaly Magyarországon.