szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gyógyszerek dobozában lévő tájékoztató fontos segítség, ha a beteg észrevesz magán olyan mellékhatást, amely a tablettát ismertető papíron is szerepel. Gyakran előfordul azonban, hogy az ott olvasott veszélyek miatt éppen az a páciens nem veszi be a patikaszert, akinek nagy szüksége volna rá.

Az orvosi szakirodalomban a gyógyszer-tájékoztatókban olvasható információkról ismét föllobbant a vita. Ha bármelyik gyógyszer dobozát kinyitjuk,  részletes ismertetőt találunk benne. A papíron, amely néha már szinte  füzetnyi, sok tájékoztatás szerepel: mire jó a gyógyszer, hogyan kell bevenni, milyen mellékhatások fordulhatnak elő, hogyan kell tárolni.
   
Minden kezelés hatásában nagy szerepet játszik a páciens bizalma és hite. Ha úgy érzi, a tabletta segít rajta, állapota már akkor is javul, ha a gyógyszer még nem is hatott. Ez arra is vonatkozik, hogy a javulást, gyógyulást sokan akkor is tapasztalják, ha semleges, hatóanyagot nem tartalmazó készítményt vesznek be. Ezt placebohatásnak hívják, latinul a szó azt jelenti: tetszeni fogok.
   
Nemrég az Egyesült Államokban nagy vihart váltott ki, hogy ízületi panaszok kezelésére a háziorvosok és a reumatológusok fele rendszeresen ír fel receptre hatóanyagot nem tartalmazó, placebo tablettát. Bizonyos javulás legtöbbször így is észlelhető, viszont veszélyes mellékhatásoktól nem kell tartani.
   
Most a szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy a gyógyszer-tájékoztatók részletes és néha riasztó mellékhatáslistája ellenkező hatású is lehet. Walter Kennedy 1961-ben ezt a placebo ellentéteként nocebohatásnak nevezte el. Latinul ez azt jelenti: ártani fogok, de ezt orvosi értelemben csak akkor mondják, ha a veszélyesnek, ártalmasnak vélt anyag voltaképp teljesen hatástalan.
   
Az orvosok hangsúlyozzák, hogy a betegek ma már legtöbbször megfogadják azt a tanácsot, hogy olvassák el a gyógyszeres dobozban rejtőző tájékoztatót, de gyakran megijednek az abban foglalt, részletesen leírt mellékhatásoktól, ezért végül a számukra fontos gyógyszert nem szedik.
   
Ez különösen azokra a betegségekre igaz, melyek állandó kezelést igényelnek, például a magas vérnyomásra, vagy az emelkedett vérzsírszintre. A páciens semmi rosszat nem érez, ha kihagyja a tabletta bevételét, hosszú távon viszont ez súlyos kárt okozhat. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Kinél hat a placebo?

A gyógyszerkísérletek során közismert tény, hogy a résztvevők ugyanolyan jól reagálhatnak a placebóra és a cukortablettákra, mint a valódi hatóanyagra. Másfelől nehéz magyarázatot adni arra, hogy miért csak bizonyos emberek lesznek jobban a placebótól.

Medipress Plázs

A placebo is növeli a teljesítményt

A növekedési hormon teljesítményfokozó hatásához a placebo hatás is hozzájárulhat, különösen a férfi sportolók esetében - derül ki az amerikai endokrinológiai társaság éves kongresszusán elhangzott előadásból.

MTI Tech

Mitől fáj a placebo-hatás?

A fájdalomtól való félelem gyakran kiváltja magát a fájdalmat, mégpedig azért, mert a bél nyálkahártyájában lévő anyag ezt okozza - állapították meg olasz tudósok.