szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fogainkat a megújulásra képtelen keményszövet építi fel, amely hosszan tartó kóros ingerekre elpusztul. Míg a korona többféleképpen, addig a fogakat rögzítő gyökér kizárólag implantátummal helyettesíthető. A fogászati-szájsebészeti technika fejlődésének köszönhetően a műgyökér-beültetés nem csupán esztétikai, de funkcionális szempontból is képes az elvesztett fogak teljes értékű pótlására.

A beavatkozás előtt a szájsebész alaposan feltérképezi a páciens egészségi állapotát, táplálkozási, gyógyszerszedési szokásait. A panorám röntgen nélkülözhetetlen a pontos kezelési tervhez, de bizonyos estekben CT-felvétel is szükséges. A vizsgálatokkal felmérhetők az állcsont adottságai, eldönthető, hogy a csont mennyisége és minősége elegendő-e az implantátum befogadására.

"A megfelelő csontállomány mellett ugyanis a jó egészségi állapot és a megfelelő szájhigiénia is elengedhetetlen a beültetéshez, így a szuvas fogakat, az ínybetegségeket még a beavatkozás előtt kezelni kell" – magyarázza Kovács Rita szájsebész, kiemelve, hogy az eljárás 14 éves korig nem ajánlott, mivel az állcsont még növekszik, formálódik; felső korhatár azonban nincs. 

A szép fogak egyáltalán nem olcsók: az implantátum fajtájától, márkájától és a rendelő díjaitól függően a végleges pótlás, vagyis a műgyökérrel ellátott korona átlagosan 160-300 ezer forintba kerül.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Klasszikus és modern fogászati megoldások

Önértékelésünket, önbecsülésünket jelentősen befolyásolja a testünkről alkotott képünk. Ebben pedig meghatározó szerepe van a szabályos, szép fogsornak is. Bár szájápolási kultúránk elmarad a fejlett európai országokétól, a fogszabályozás nálunk is divattá vált, a technika fejlődésének köszönhetően pedig ma már minden korosztály számára elérhető alternatívát kínál.

MTI Plázs

A leggyakoribb fogászati problémák

Magyarországon a leggyakoribb "fogászati probléma" a félelem az elhanyagoltság mellett - mondta szerdán Kámán Attila szájsebész, fogszakorvos egy budai magánrendelőben tartott sajtótájékoztatón.

hvg.hu Plázs

A fogászat jövője: elfelejthetjük a fúrást

Képzeljük csak el, mi lenne, ha a fogorvosnál nem kellene a fúró, ha megelőzhetnénk a fogszuvasodást, és ha újranöveszthetnénk a fogszöveteket. Lehetetlen? Ezek az eljárások hamarosan a helyi fogorvosnál is elérhetővé válhatnak.

hvg.hu Plázs

Áttörés a fogászatban: tömések helyett újraépíthető fog

Eljön az idő, amikor a fogszuvasodást tömések helyett a fog újraépítésével kezelik. Az eljárás kiváltaná a jelenlegi lyukfoltozást, a fogzománc és a dentin – amelyek a test legkeményebb részévé teszik a fogakat – ugyanis felválthatnák az arany- és kerámiatöméseket.

hvg.hu Plázs

Fogászati panaszok: hogyan kerüljük el a fúrást?

Egy fogkefe és egy fogkrém. Átlagosan - személyenként - ennyi fogtisztításra alkalmas eszközt használunk el évente. A meglehetősen szomorú adat is magyarázza azt a tényt, hogy csupán a lakosság 2 százaléka mondhatja el magáról: a szájában minden rendben van. Szakértőt kérdeztünk.

hvg.hu Plázs

Tökéletes fogsor: modern technikák a fogászatban

A mondásnak, miszerint nem a ruha teszi az embert, ma már éppen az ellenkezője igaz. Márkás öltöny, drága óra, a legújabb típusú telefon mind-mind fontos és meghatározó kellékek, csakúgy, mint egy tökéletes fogsor. Napjaink új technikai lehetőségeit a fogászati szakma is igyekszik kihasználni, mind a diagnosztikában, mind a terápiában.