szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy növekedési faktor befecskendezésével segíthetik a szív szöveteinek regenerálódását és javíthatják működését anélkül, hogy őssejteket használnának -közölték amerikai kutatók a Cell című szaklap pénteki számában.

Infarktuson átesett egerek szívébe fecskendeztek be az NRG1 jelű fehérjéből naponta egyszer 12 héten át a bostoni Harvard Egyetem kutatói. Megállapították, hogy ezáltal javult a szív pumpafunkciója és regenerálódási képessége a kezelés nélkül hagyott egerek szívéhez képest.
   
"Tudomásom szerint ez az első helyreállító terápia, amely rendszerszerű jelleggel alkalmazható" - mondta Bernhard Kuhn, a kutatás résztvevője. Hozzátette, hogy emberi alkalmazásnál a szívrohamon átesett páciensnek egy héten át napi egy NRG1 tartalmú infúziót kellene kapnia. 
   
Kuhn úgy véli, nincs akadálya annak, hogy a módszer átkerüljön a humán klinikai gyakorlatba, de további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy biztonságosságáról meggyőződjenek. "Sok erőfeszítést összpontosítanak az őssejtekre alapuló stratégiákra, munkánk azonban azt mutatja, hogy nem szükségesek őssejtek, a differenciálódott szívizomsejtek (kardiomiociták) szaporodásának serkentése is életképes alternatíva lehet" - mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Szívrohamot és elbutulást okoz az elhízás

A hasi elhízás kifejezetten hajlamosít a szívroham és a cukorbetegség megjelenésére, de egy új vizsgálat szerint évtizedek alatt a gondolkodó képesség romlásában is szerepet játszik. A tanulmány eredményeit az ideggyógyászat vezető folyóirata, a Neurology közölte.

MTI Plázs

Városban nagyobb az esélyünk a szívrohamra

Akár autót vezetünk, buszra szállunk vagy kerékpározunk a városban, megérkezés után az esetleges szívrohamnak egy órán át háromszor nagyobb a valószínűsége, mint akkor, ha ki sem mozdultunk volna otthonunkból vagy az irodából. A városlakók szempontjából nyugtalanító adatokat az Amerikai Szív Szövetség kongresszusán ismertették német kutatók.

Medipress Plázs

Ma már kevésbé súlyosak a szívrohamok

Az első szívrohamok mostanában kevésbé halálosak, mint az elmúlt évtizedekben, állítja egy hosszútávú kutatás. Az adatokat tanulmány a Circulation folyóirat január 20-i számában jelent meg.

MTI Plázs

A halálos szívroham néha egyetlen géntől függ

Az érelmeszesedés előrehaladásának genetikai összefüggései lehetővé teszik, hogy a gyógyszerfejlesztés újabb eredményeivel célzottan kezeljék a kockázatot. Amerikai kutatók új eredményeit a Cell Metabolism szakfolyóirat közölte.