szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Azoknál az embereknél, akik gyerekkorukban sugárterápiát kaptak rákkezelésként, kétszer nagyobb a diabétesz kialakulásának kockázata - állítják amerikai kutatók hétfőn megjelent tanulmányukban.

Lillian Meacham, az atlantai Emory Egyetem munkatársa kollégáival közel 8600, gyerekkori rákot túlélő, betegségével 1970 és 1986 között diagnosztizált embert, valamint testvéreik közül háromezer, rákbetegségen át nem esett ember egészségügyi adatait vetette össze.
 
Minden egyéb tényezőt - így a testtömegindexet is - számításba véve megállapították, hogy azoknál, akik gyerekkorukban teljes testi- vagy hasi sugárterápiát kaptak és túlélték rákos megbetegedésüket, 1,8-szer nagyobb eséllyel alakult ki diabétesz, mint testvéreiknél.
  
A kutatók úgy vélik, további vizsgálatok szükségesek annak megállapítására, miként függ össze a gyerekkori rákterápia a később kialakuló diabétesszel. A tanulmányt az Archives of Internal Medicine című szaklap legutóbbi számában tették közzé.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Rákot okozhat a CT-vizsgálat?

Ausztrál szakértők szerint az orvosok veszélyeztetik pácienseik egészségét, amikor túl sok teljes mellkasi CT-vizsgálatot írnak elő, amelyek esetében akkora sugárzással kell számolni, hogy minden 2500. betegnél rosszindulatú daganat alakul ki. A kockázat korfüggő, a legnagyobb veszélynek a gyermekek vannak kitéve.