szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A zúzódások és rándulások jegelése lassíthatja gyógyulásukat, mert akadályozza egyes kulcsfontosságú hormonok felszabadulását - idézte kedden amerikai kutatók megállapítását a The Telegraph című brit napilap. Az eredmény ellentmond a szokásos bölcsességnek, mely szerint a duzzanatot mindenképpen kezelni kell, és az általában gyulladáshoz vezető akut izomsérülések terápiájában is újat hozhat.

A tanulmány - mely a Federation of American Societies for Experimental Biology című szaklapban jelent meg - azt jelzi, hogy az akut sérülés utáni izomgyulladás alapvetően fontos a szöveti regenerálódáshoz. Lan Zhou, az ohiói Clevelandi Klinika ideggyulladásokra szakosodott kutatóközpontjának munkatársa és kollégái megállapítása szerint a gyulladásban lévő sejtek nagy mennyiségben termelik az inzulinszerű növekedési faktor-1 (IGF-1) nevű hormont, amely jelentősen növeli az izom regenerálódási ütemét.

Állatkísérleteikben az egerek egyik csoportját genetikailag úgy módosították, hogy azok sérüléskor nem voltak képesek gyulladásos válaszreakciót adni. A génmódosított, valamint a kontrollcsoportba tartozó egereknél is izomsérülést idéztek elő bárium-klorid befecskendezésével. Az első csoportba tartozó, génmérnökséggel előállított egerek sérülése nem gyógyult meg, míg a normál egereknél regenerálódott az izom. Az izomszövetek vizsgálatakor kiderült, hogy a normál egerek nagy mennyiségben termeltek IGF-1 hormont a sérült szövetben. Mint Zhou elmondta, a cél az lenne, hogy szöveti gyulladás pozitív hatásait kihasználjuk, negatív hatásait pedig ellenőrzés alatt tartsuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Plázs

Több zsír a hasban, több zsír a koszorúerekben is

Japán kutatók komputeres tomográfiai vizsgálattal is bizonyították, hogy a sörhas megnöveli a szívinfarktus kockázatát. Mindezt az Amerikai Szívgyógyász Akadémia Cardiovascular Imaging című folyóiratában megjelent tanulmányukban tették közzé.

MTI Plázs

Női szívelégtelenségre is jó a férfi nemi hormon

A keringési elégtelenségben szenvedő női betegek lényegesen jobb állapotba kerülnek, ha a korszerű gyógyszereik mellé - akár kis adagban is - tesztoszteront kapnak - állítják olasz kutatók az Amerikai Szívgyógyászok Kollégiumának tudományos folyóiratában megjelent tanulmányukban.