szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az izmok ellazulása miatt bezáruló felső légutak komoly légzészavart okozhatnak alvás közben. Ezen próbál segíteni egy kísérleti implantátum, melynek első próbái január végéig zajlanak az Egyesült Államokban és Európában.

A minneapolisi székhelyű Inspire Medical Systems 100 obstruktív alvási apnoéval élő páciens bevonásával kezdi meg a módszer tesztelését. A kísérleti implantátum alvás közben enyhe elektromos árammal stimulálja a nyelvtővel összeköttetésben lévő ideget annak reményében, hogy a nyelv izmai így nem lazulnak el teljesen, és nem záródnak el a felső légutak.

Az új módszert kifejlesztő szakemberek nem pusztán javulást várnak a készülék használatától, hanem gyógyulást remélnek. Az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézeteinek (NIH) adatai szerint 12 millió amerikainak van alvási apnoéja. Különösen gyakori a túlsúlyos emberek és a középkorú férfiak körében, de bárkinél előfordulhat az alvásfüggő légzészavar ezen formája. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Bebizonyították, hogy valóban szépít az alvás

Svéd kutatók első ízben bizonyították kísérletekkel, hogy az alvás időtartama pozitív hatással van az ember külsejére. A kipihent ember tényleg szebbnek és egészségesebbnek hat embertársai számára, mint a kialvatlan.

hvg.hu Plázs

Alvásadósság: csak természetben lehet megfizetni

A háziorvosok zöme nem tudja, hogy az alvászavar betegség. Mintha éjszaka nem is élnénk: a beteg meg sem említi, az orvos pedig nem kérdez rá. Így számos betegség eredete szó szerint az éjszaka homályába vész, holott az alvási defektusok adott esetben szívrohamot, sztrókot, depressziót, diabéteszt is okozhatnak. Márpedig ezek sok felesleges vizsgálatot követő tüneti kezelése nemcsak drága, hanem csekély hatékonyságú is.