szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hét olyan genetikai szakaszt azonosítottak egy nemzetközi kutatási konzorcium résztvevői, melyek emelik a prosztatrák kockázatát - közölte a Nature Genetics című szakfolyóirat legutóbbi számában.

A többlépcsős tanulmányban a világ 48 kutatóintézetének munkatársai vesznek részt, a korábbi kutatási szakaszokban már azonosítottak a DNS-molekulán belül 16 pontmutációt és 16 régiót, melyek a prosztatarák nagyobb kockázatához köthetők. A mostani tanulmányhoz 4574 daganatos páciens és 4164 egészséges kontrollszemély DNS-ét elemezték. Ennek során 1536 "gyanús" pontmutációt találtak, amikor az örökítő molekula egyetlen bázisánál jelentkezik eltérés. Ezek ismeretében további 51311 DNS-mintát elemeztek a genetikusok, hogy igazolják, valóban fennáll-e az emelkedett kockázat.

A vizsgálatokban a kutatók szisztematikusan áttekintették a részt vevő prosztatarákos páciensek és az egészséges emberek teljes genetikai állományát, hogy megtalálják azokat a különbségeket, melyek a tumorra lehetnek jellemzőek. Hét olyan pontmutációt sikerült azonosítaniuk, melyeket most először hoztak kapcsolatba a prosztatarák nagyobb kockázatával. Az újonnan felfedezett DNS-régiókkal együtt a családilag halmozódó prosztatarákos esetek negyedét meg tudják már magyarázni a tudósok. A prosztatarák genetikai hátterét tanulmányozó konzorciumban brit, ausztrál, amerikai, dán, finn, német, svéd, lengyel, japán, kínai és bulgáriai kutatóintézetek működnek együtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Amit eddig nem tudtunk a prosztatarákról

A prosztatarákos férfiak fele a betegségbe hal bele - mutatták ki brit kutatók, megcáfolva ezzel a korábbi vélekedést, miszerint a dülmirigydaganat általában nem halálos betegség.