szerző:
life-style.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az ágynemű kiválasztása az emberek jelentős részének életében nem központi kérdés, pedig okkal lehetne.

Az ágynemű kiválasztása az emberek jelentős részének életében nem központi kérdés, pedig okkal lehetne. Az ágyakat, matracokat, párnákat, takarókat borító „textilek” azért sem elhanyagolható kiegészítői földi pályafutásunknak, mert egyes számítások szerint életünk harmadát ezek közt töltjük alvással, esetleg mással. Legtöbben mégis semmi mást, leginkább csak kényelmet, melegséget várnak tőlük, pedig van ágyneműlét a konformitáson túl is. Utánanéztünk, milyen a kínálat ezen a téren, hol kezdődik a luxus kategória ma, és hol kezdődött régen, milyen hatások formálták az huzatok fejlődéstörténetét és milyen a minőségi huzatokat kínálati palettája.

gant.com

Királyi ágyneműk

Az ember nem is gondolná, hogy valójában a mai értelemben használt ágyneműhuzat nem tekint nagyon hosszú múltra vissza, mondja Dr. Szalay Ágota diplomás dizájner és textilszakértő. Hímzett lepedőszélek maradtak ugyan hazánkban is a 17. századból, hímzett párnahuzatok is fellelhetők ebból a korból. Tudnunk kell azonban, hogy a régi textilek csak különleges körülmények között maradtak fenn néhány száz évig, így nem ismerjük pontosan, mióta használnak általánosan  a mai értelemben vett ágyneműhuzatot.

A régi takarók főként gyapjúból készültek és nem tették huzatba. A gyapjú különleges tulajdonsága, hogy nedvszívó, ezáltal hűt, ugyanakkor szigetel, vagyis melegít is, nem véletlen tehát, hogy a szabadban, esetleg fészerben alvó pásztorok hosszúszőrű gyapjúsubájukat használtak takaróként. Az uralkodók esetében természetesen már egészen másként festettek az alvási szokások. Ahogyan életük számos pontján, az ágyban töltött idő alatt is igyekeztek királyi környezetben aludni, és kizárólag drága anyagokkal körülvenni magukat. A kékvérűek főként selyembrokát ágyneműben aludtak, míg a „pórnép“ lenvászon lepedőt és pamutvászon huzatot használt. „Ez utóbbi csak az elmúlt 250 évre igaz. Az olcsó, amerikai pamut elterjedését az öreg kontinensen még Ferenc József császár védővámja és az angol királyok dühe sem tudta megállítani, valósággal meghódította Európát“ - tette hozzá Dr. Szalay Ágota. A többnyire egyszínű fehér pamutot hímezték és „schllingelték“, azaz lyukacsos hímzéssel vagy horgolt betétekkel látták el. Elmaradhatatlan volt magasabb társadalmi osztályoknál a monogram is. A tehetősebb paraszt családok lányai ugyancsak ilyen kelengyével mentek férjhez, de a nemes- és polgárcsaládok szintén ilyenben aludtak.

A hímzést az uralkodó házak ágyneműi sem nélkülözték, mégpedig az adott családra jellemző színben. Az arisztokratáknál a hímzés mellett sokszor vert csipkebetét is volt, de a selyem-damaszt vagy akár a tisztaselyem ágynemű sem volt ritka. A monogram mellett itt sokszor megjelent a hímzett családi címer is.

macys.com

Túl nagy a választék?

Az ágyneműk piacán végzett röpke körképünk eredménye szerint zavarba ejtő a kínálat, létezik cipzáras, patentos, limitált szériás, rusztikus, művészi, focidrukkereknek szánt, retro poliészter, algával kezelt bőrbarát selyemdamaszt, gyermek, kétszemélyes, antiallergén, mágneses gyapjú. Azt, hogy a kínálat nagyon sokat bővült az elmúlt évtizedben, Dr. Szalay Ágota is megerősítette, de figyelemre méltó a minőség szerepének fokozódása is. A textilszakértő úgy véli, főleg a környezettudatos és egészséges szemlélettel járó igények miatt javul a minőség. Ha pedig továbbra is marad a külön hálószoba trend, az ágyneműk egyre fontosabbá válnak, hiszen nem mindegy, hogy az ágyban töltött pihenő időnket milyen komforttal tudjuk kihasználni.

Az alapanyagokat tekintve elmondható, hogy ma szinte minden megtalálható a magyar piacon. A legegyszerűbb ágyneműhuzat a krepphuzat. Fehérben, színesben egyaránt kapható, nagy előnye, hogy nem kell feltétlenül vasalni. A téli egyszerűbb huzatok között találhatjuk a szintén egyszínű, de sokszor nyomott mintás flanel, valamint a pamut modelleket.  Ennél igényesebb és sokféle árban kapható a damaszt, illetve a selyemdamaszt és annak egyszerűbb változata a pamutszatén ágynemű. Itt már szövött mintát is találhatunk, nem csak egyszerű vászonkötést és sokszor színes szövött betéttel találkozunk.  

Az ágyneműk királynőjének kétségtelenül a hernyóselyem huzat számít, ami amellett, hogy esztétikus, hűvös és kellemes érzetet nyújt a bőrnek. Itt fontos kitérni arra is, hogy az elmúlt évtizedek komoly előrelépést hoztak Magyarországon az ágyneműk piacán. Bár az általunk eddig felsorolt alapanyagok mind természetesek, mindez közel sem volt jellemző a múlt század 60-as, 70-es éveiben. Akkoriban a könnyebb mosás és vasalás miatt kevert szálú ágyneműhuzatokat is készítettek, amelyek nem ritkán irritálták a szabad bőrfelületet, allergiát okoztak.

Calvin Klein

A luxus minőségű ágynemű, huzat szakértőnk szerint éppúgy, ahogyan a régi uralkodók korában, ma is lehet státuszszimbólum. Egy-egy selyemből készült szett vagy különlegesen hímzett, monogramozott termék azonban csak akkor emelheti az őt körülvevő közeg fényét, ha valóban illeszkedik az környezetébe.

Az ágyneműk persze nem csak a felhasznált alapanyagoknak köszönhetően lehetnek exkluzívak. Egy limitált kiadású huzat, esetleg iparművész által tervezett egyedi darab egészen komoly kiadást is jelenthet. „A korábbi években voltak magyar iparművész tervezők, akik foglalkoztak ágyneművel, amelyet maguk szőttek vagy festettek. Gondolom, lesz az ifjabbak között is, akiket inspirálni fog a téma, főként, ha luxus szállodai lakosztályba vagy egy gazdagabb ügyfél otthonába kell majd tervezniük“.

Nagy nevek az ágyunkban

Nem lehet elmenni azon tendencia mellett sem, hogy az utóbbi években ugrásszerűen megnőtt a magukat az ágyneműpiacon is kipróbáló divatházak és tervezők száma. Az, hogy a nagyobb luxusbrandek elkezdtek foglalkozni az ágyneművel csak részben köszönhető annak, hogy a gyilkos textilpiacon több lábon kívánnak állni. Része van ebben annak is, hogy egyre nyitottabban élünk, a hálószoba újra önálló egység a lakásban, de nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a divatkreátorok így meg tudják teremteni a megfelelő hangulatot, „körítést“ a felső tízezer hálóruháihoz.

A legismertebbek között szerepel a Calvin Klein, Ralph Lauren, a Lacoste, Tommy Hilfiger, Michael Kors, az Esprit, Armani, Vera Wang, de a hollywoodi sztárok egyik nagy kedvence, Ed Hardy is piacra dobta saját, rockos stílusú ágyneműit. Az ágyneműk piacán luxuskategóriát képviselő termékekhez adott esetben akciósan már 100 dollár alatt is hozzá lehet jutni, de egy-egy szebb szett az aktuális kollekciókból akár 600-1000 dollárba is kerülhet. Ezek legtöbbje persze itthon nem kapható, de a webáruházak térnyerésének köszönhetően ma már könnyen megrendelhetjük online is a világmárkák eredeti darabjait.

gant.com

Bár a drága és magas minőségű, de nagyon szép áruból nincs itthon hiány, a tapasztalat szerint, és a jelenlegi tendenciák szerint még mindig a gyengébb minőségű, de olcsóbb  termékek uralják a piacot. Aki mégis igényesebb termékeket szeretne, annak a selyemdamaszt Fussenegger modellek mellett a svájci Fischbacher cég ágyneműkollekcióit is érdemes szemügye vennie. Mindkettő tervez gyerekek részére is.

A Budapesten nemrég debütált olasz luxusközpontban, a COIN áruházban szintén találunk ágyneműket. „A Coincasa részleg szezonális kollekcióiban a Portofino az, amelyben kizárólag luxus minőségű, különleges textilekből készült huzatokat találunk, míg a Zefiro vonalat az egyszínű huzatok kedvelőinek ajánljuk.” - mondta Cecilia Chizzali kategóriamenedzser. „Az ágyneműválaszték értelemszerűen kisebb, mint Olaszországban, hiszen a budapesti részlegünk a negyede a milánóinak.” - tette hozzá.

Trendek a hálószobában

Egy kevésbé tapasztalt ágyneművásárlót talán megdöbbenti a tény, de a huzatok esetében is beszélhetünk divatról. Magyarországon a hálószobák újraéledésével összefüggésben is, évek óta tartó trendként említhető, hogy gyakran színes, mintás ágyneműt használunk, ami takaró nélkül is jól mutat a beágyazott ágyon. Ennek azért is nagy a jelentősége, mert szellőzik nap közben, ezért frissebb érzés újra belefeküdni, mint a takaróval letakart, szellőzetlen ágyneműbe visszafeküdni. A divat változásának nagy vesztesei az úgynevezett „tükrös huzatok“, amik a selyempaplan színét láttatták, sőt, eltűnőben van a selyemhuzatú steppelt, gombos paplan is.

„Helyettük maradt az anginba steppelt tollpárna és tollpaplan, illetve huzat nélkül  a gyapjú ágyneműk egész tárháza.“ – tért ki a túlélőkre Dr. Szalay Ágota, hozzátéve, hogy újabban a bacilusölő tulajdonsággal bíró ezüstszálakkal kezelt gyapjútakaró dívik. A huzat változatos mintája mellett számos újabb fazon is teret nyert, ilyen többek között a gombokat helyettesíthető, az anyag végébe varrt cipzár, de léteznek olyan modellek is, ahol a gombolás pántok a paplan közepén helyezkednek el. Ennek hátránya, hogy így csak egyik oldala jól használható. A kötős illetve bújtatós változat azonban csak ideig-óráig marad, a többség visszatér a gombhoz és a cipzárhoz.

A színek terén is vannak változások. Az őszi-téli szezon aktualitásai kapcsán Cecilia Chizzali a mályvaszínt, a levendulakék, a gyöngyház szürkét emelte ki, amelyek mellett megjelenhet a barna és a természetes színek minden árnyalata is, mégpedig kevés motívummal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!