szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magas vérnyomás a leggyakoribb szív- és érbetegség: Magyarországon felnőttkorban minden harmadik-negyedik embernek kórosan megemelkedik a vérnyomása. A betegséget általában több gyógyszer kombinált adásával kezelik, és spanyol kutatók vizsgálata szerint a gyógyszerek hatásosabbak, ha valamelyiket a beteg este veszi be.

A múlt évszázad közepéig a magas vérnyomást még sok orvos nem tartotta betegségnek, hatékony gyógyszerek sem igen voltak a kezelésére. Aztán hamar kiderült, hogy a vérnyomás emelkedése a koszorúér-betegség egyik jelentős kockázati tényezője, az agyi katasztrófának pedig a legfontosabb oka, ezért szükséges, hogy időnként mindenkinek megmérjék a vérnyomását és szükség szerint kezeljék.

Az is tisztázódott, hogy a legjobb vérnyomáscsökkentők sem elégségesek önmagukban, hanem hatásosabb és biztonságosabb többféle gyógyszer kisebb adagjainak kombinációját alkalmazni, mert az eredmény lényegesen jobb, a mellékhatások kockázata pedig kisebb, mint ha ugyanannak a szernek mind nagyobb adagjával próbálkoznak.

A szokásos gyakorlat az volt, hogy a napi gyógyszert egy adagban, reggel vette be a páciens, mert akkor nem felejtette el a későbbi dózisokat. Bizonyos gyógyszerek esetén ez kiválóan működhet, de kiderült, hogy többféle vérnyomáscsökkentő kombinációja esetén sokkal eredményesebb a tabletták szétosztása.

Túry Gergely

Ramón C. Hermida és munkacsoportja 661 magas vérnyomás miatt kezelt vesebeteg gyógyszerelését szervezte úgy, hogy véletlenszerű elosztásban egyik beteg reggel egy adagban vette be többféle vérnyomáscsökkentőjét, a másik csoport tagjai valamelyik tablettát este, elalvás előtt kapták.

Az öt évnél hosszabb megfigyelési idő alatt a rendszeres vérnyomásmérésen kívül ismételten történt 48 órás vérnyomásmérő automata viselése és igen részletes laboratóriumi vizsgálat is. Az egyik vérnyomáscsökkentő szer esti bevételével nemcsak a vérnyomás lett alacsonyabb, hanem ennek a csoportnak a szív- és érrendszeri kockázata is jelentősen csökkent.

A kutatók kiszámolták, hogy az éjszakai szisztolés vérnyomás 5 Hgmm-es, átlagos további csökkenése esetén a szívroham vagy a szélütés esélye 14 százalékkal lett alacsonyabb. A valamelyik vérnyomást csökkentő tabletta esti bevételét ajánló vizsgálati eredményt a Journal of the American Society of Nephrology szakfolyóirat cikke közölte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Mégsem rákkeltő egy hírbe hozott vérnyomáscsökkentő

Százötvenötezer páciens adatainak áttekintése után az amerikai gyógyszerügyi hatóság, az FDA arra a következtetésre jutott, hogy egy széles körben használt vérnyomáscsökkentő szer a korábbi, kis méretű tanulmányok eredményével ellentétben, nem emeli a rákkockázatot.

MTI Plázs

Hizlalhat a vérnyomáscsökkentő

Ausztrál kutatók igazolták, hogy a világ egyik legtöbbet használt szívgyógyszerét, a béta-blokkoló csoport régebbi készítményeit szedő emberek kevesebb zsírt égetnek, mint azok, akik nem részesülnek ilyen gyógyszeres kezelésben. A betegek millióit érintő vizsgálati eredményt a Journal of Obesity közölte.

MTI Plázs

Okosabb dolog este bevenni a vérnyomáscsökkentőt

A magas vérnyomás kezelése a test belső órájának figyelembe vételével eredményesebb, mert így jobban védi az ereket és a szívet, mint a megszokott, reggeli gyógyszerbevétel. Spanyol kutatók vizsgálatának eredményeit a biológiai életritmus kérdéseivel foglalkozó folyóirat, a Chronobiology International közölte.