szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szabadtéren már bő egy hónapja eltűntek az allergén pollenek, a fűtött helyiségekben azonban növekedhet az allergén terhelés - figyelmeztet a Meteoklinika.

Számottevő fronthatás még napokig nem várható. A szálló por és a nitrogénoxidok koncentrációja időnként kissé meghaladja az egészségügyi határértéket, de a hónap közepi szmogriadóhoz képest viszonylag tiszta a levegő. A hosszú éjszakák és a szürke nappalok okozta fényhiány növeli a melankóliára, depresszióra való hajlamot, a borongós és sötét idő pedig immunrendszerünket is gyengítheti. A nappali kevéssel fagypont feletti párás, koszos levegőben a kórokozók is gyorsan terjedhetnek - írja a Meteoklinika.

Penészgomba

A nem egységesen szigetelt fűtött helyiségekben hőhidak keletkezhetnek, amelyek mentén előszeretettel telepszik meg az allergén spórákat szóró penészgomba. Miközben a fal egyes része nedves, a beltéri levegő páratartalma nagyon alacsony, és ebben a környezetben a szintén allergén poratka is jól érzi magát. A beltéri levegőt érdemes párásítani, hogy elérjük a komfortosnak számító 50-60 százalékos páratartalmat. A penészgomba ellen a fertőzött felület gyakori tisztítása jelent megoldást. A gombaölő szerek alkalmazása csak akkor ajánlott, ha használatuk után megfelelően nagy szellőztetést tudunk végrehajtani úgy, hogy lehetőleg az adott helyiségben senki ne tartózkodjon.

Étkezésünk legyen változatos, vitamindús. Most már érdemes minél több déli gyümölcsöt is fogyasztani. A hideg miatt éhségérzetünk magas, ennek ellenére tanácsos az étkezésben a mértékletességet betartani, hogy az emésztés ne terhelje túl a szervezetet.

A közlekedést reggelenként köd és csúszós utak lassíthatják. A hegyvidékeken napközben is találkozhatunk sűrű köddel, és fagyos, jeges útszakaszokkal. A szürkeség miatt a távolságérzet növekszik, ezt főként előzésnél érdemes bekalkulálni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!