szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egységes joggyakorlatot teremtő ítéletet hozott csütörtökön az argentin legfelsőbb bíróság egy megerőszakolt fiatal lány ügyében, aki a végzés szerint megszakíthatja terhességét, pedig a latin-amerikai ország abortusztörvénye ezt nem tenné lehetővé – írják a BBC honlapján.

Argentínában csak akkor végezhető el művi terhesség-megszakítás, ha az anya életét vagy egészségét veszélyezteti a gyermek kihordása, vagy ha az állapotos nő pszichiátriai eset. A vonatkozó jogszabály az utóbbi kivétellel kapcsolatban egészen pontosan úgy rendelkezik, hogy az abortusz nem büntethető, "ha a terhesség egy gyengeelméjű nő megbecstelenítésének vagy nemi erőszaknak a következménye". Ezt a bírók egy része eddig úgy értelmezte, hogy csak az értelmileg fogyatékos kismamák esetében zárja ki a nemi erőszak a művi magzatelhajtás büntethetőségét, míg mások úgy vélték, a szexuális bántalmazás minden áldozatának joga van az abortuszhoz.  

A Buenos Aires-i legfelsőbb bíróság csütörtökön a dél-argentínai Chubut tartomány feljebbviteli bíróságának döntését hagyta helyben. A 15 éves lány azután esett teherbe, hogy mostohaapja évek óta szexuálisan bántalmazta. Az üggyel kapcsolatban sokan élesen bírálták az igazságszolgáltatás lassúságát, az abortuszt lehetővé tevő bírói döntés ugyanis csak 20 héttel a magzat fogantatása után született meg.

A legfelsőbb bíróság egyúttal arról is határozott, hogy a megerőszakolt nők ezentúl külön bírói engedély nélkül, az orvosnak eskü alatt tett vallomással elvégeztethetik a terhesség-megszakítást. A testület ugyanakkor leszögezte: a döntéssel csupán tisztázták a már létező jogszabályt, de a törvényhozásnak szükséges további vitát folytatnia az abortusz legalizálásáról.

A Human Rights Watch jogvédő szervezet 2010-es jelentése szerint évente 400-600 ezer közé tehető az Argentínában elvégzett illegális abortuszok száma. A művi terhesség-megszakítás engedélyezését már régóta szorgalmazzák aktivisták, tekintettel arra, hogy az ilyen beavatkozásokat veszélyes körülmények között hajtják végre, és sokszor belehalnak a nők.

Latin-Amerika több országában, így Paraguayban, Peruban, Venezuelában és Suriname-ban is az argentínaihoz hasonló szigorú abortusztörvény van érvényben - Európán belül egyébként Írországban találkozhatunk hasonlóval -, de még az ezekben az országokban alkalmazottnál is kevésbé elnéző a chilei, nicaraguai vagy salvadori szabályozás, amely semmilyen esetben sem teszi lehetővé a művi terhesség-megszakítást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!