szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A biszfenol-A nevű vegyület növelheti a vetélés kockázatát azoknál a nőknél, akik hajlamosak erre, vagy nehézségeik vannak a teherbeeséssel, ha a szervezetükben nagy mennyiségben van ilyen anyag – mutatták ki tanulmányukban amerikai kutatók.

A vizsgálat ugyan nem elég nagy ahhoz, hogy bizonyítsa az összefüggést, de megerősíti annak valószínűségét, hogy a biszfenol-A, vagyis BPA hatással lehet a termékenységre és összefüggésben lehet egyéb egészségi problémákkal is – mondta Linda Giudice kaliforniai biokémikus, az Amerikai Reprodukciós Orvosi Társaság elnöke. A tanulmányt hétfőn ismertették a társaság éves konferenciáján Bostonban.

A műanyag palackokban, dobozos italok és konzervek belső burkolatában, valamint fogtömésekben is megtalálható biszfenol-A-nak valamint a hasonló kemikáliáknak nagyon gyenge, hormonszerű hatásuk lehet. A vizsgálatok szerint a BPA szinte minden ember vizeletében kimutatható, ennek ellenére az utóbbi években száműzték a szintetikus vegyületet a cumisüvegek és számos újrahasznosítható palack gyártási folyamatából.

A gyógyszereket és élelmiszereket ellenőrző amerikai hivatal, az FDA szerint biztonságos az, ahogy a biszfenol-A vegyületet az egyéb élelmiszertárolók előállításánál használják.

A vetélések többsége petesejt-, vagy kromoszómaproblémákkal van összefüggésben. Egy egereken végzett vizsgálat pedig azt sugallta, hogy a BPA befolyásolhatja a kockázat mértékét – mondta Ruth Lathi, a Stanford Egyetem reproduktív endokrinológiai szakembere.

A kutatók 115, a terhességük elején lévő nőt vontak be a vizsgálatukba: a résztvevők meddőséggel küzdöttek korábban, vagy volt már vetélésük. A nők közül 68-an elvetéltek a vizsgálat ideje alatt és 47 volt az élve születések száma.

A kutatók vérmintát vettek a nőktől a terhesség megállapítása után, majd elemezték a mintákat és BPA-szintjük alapján négy csoportba osztották a nőket. A legmagasabb csoportba sorolt résztvevők esetében 80 százalékkal magasabb volt a vetélés kockázata a legalacsonyabb BPA-szintet mutatókhoz képest.

A két csoport tagjai azonos korúak volt és az egyéb vizsgált tényezők esetében is megegyeztek. A tanulmány viszonylag kis mérete miatt azonban egy sor lehetséges kockázati tényező is közrejátszhatott az eredmények alakulásában.

"Lehet, hogy a magasabb BPA-szintet mutató nőknél olyan más kockázati tényezők" is befolyásolják a vetélést, amelyeket felerősít a BPA – mondta Lathi. Érdemes ezért kerülni a műanyag edényekben való sütés-főzést, vagy melegítést, nem szabad a napon hagyni a vizesüvegeket és korlátozni kell a konzervételek fogyasztását – javasolják a szakemberek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!