szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?

Az utazók többségének (ha hallgat a józan eszére) meg sem fordul a...

Az utazók többségének (ha hallgat a józan eszére) meg sem fordul a fejében, hogy olyan államot válasszon üdülése célpontjául, ahol a testi épsége vagy akár az élete is veszélyben foroghat. A felelősen gondolkodó és cselekvő turisták azonban még ennél is messzebbre mennek: nemcsak a csatatereket kerülik el, de a távolmaradásukkal „büntetik” azokat az országokat is, ahol a gyermekmunka, a nők szexuális kizsákmányolása és a természet módszeres pusztítása megszokott dolog. A Top 10-es listánkra felkerült Fülöp-szigetek például jórészt ezeknek köszönheti „előkelő” helyezését, mindamellett, hogy a terrorizmus, az emberrablás és a lopás immár a mindennapok velejárója lett.

Bár rangsorunk elején afrikai és ázsiai államok állnak, az alsóbb (most nem mutatott) régiókban már szerepel néhány fejlett európai és amerikai ország is, s az ausztrálok is csak pironkodhatnak, ha például az őslakosokkal való bánásmódot kérjük rajtuk számon. Feketelistánk élbolya a következőképpen néz ki:

 ország földrész
 pontszám

1. Irak Ázsia 23
2.AfganisztánÁzsia22
3. Szomália Afrika 21
4.Kongói Demokratikus KöztársaságAfrika21
5. Elefántcsontpart Afrika 21
6.LibanonÁzsia21
7. Burundi Afrika 21
8.Fülöp-szigetekÁzsia20
9. Csád Afrika 20
10.SzudánAfrika20

 
A végső sorrend kialakításánál elsősorban a magyar külügyminisztérium ajánlásait vettük figyelembe, de sokat nyomott a latban az Egyesült Államoknak a világ országairól kialakított, biztonsági szempontokat mérlegelő véleménye is. Pontokat osztogattunk ezen kívül a Forbes magazin 2007-es, a legveszélyesebb úti célokat felsoroló listája alapján, valamint a felelős utazás egyik élharcosának számító Tourism Concern internetes honlap adatait kiértékelve. Utóbbi nemcsak a háborús villongások alapján állít ki szegénységi bizonyítványt az egyes államokról, de a környezetszennyező, a hátrányos helyzetűeket kizsákmányoló, kulturális-etnikai konfliktusokba bonyolódó és rossz munkakörülményeket biztosító országok meglátogatásától is igyekszik bennünket eltántorítani.

A rangsor élén végző Iraknak nem kellettek az ebből adódó „pluszpontok”, hiszen az ország azok nélkül is ezer sebből vérzik. A magyar és az amerikai kormányzat egyaránt a közel-keleti állam politikai instabilitását emeli ki tájékoztatójában, s a gyakori terrorcselekmények, merényletek és mindenfelé kitörő járványok is amellett szólnak, hogy a közönséges utazónak jobb elkerülnie a térséget, amely Szaddám Huszein eltávolítása után is a világ legveszélyesebb pontjai közé tartozik.

A feketelista alsóbb régióiban számtalan olyan hely is szerepel, amelyet a magyar turisták minden szívfájdalom nélkül felkeresnek nyaranta. Pedig Törökország és Egyiptom éppúgy a „fokozott biztonsági kockázatot rejtő” országok közé tartoznak, mint a szomszédságunkban lévő Szerbia és Macedónia. Nem biztos, hogy gondtalan kikapcsolódás vár ránk a szafari-paradicsomnak számító Kenyában, a varázslatos Thaiföldön, valamint Kínában és Indiában sem, s ha nem akarunk kellemetlen élményekkel hazatérni, kiutazás előtt mindenképpen érdemes felkeresni a www.kulugyminiszterium.hu nevű honlapot, ahol hasznos tanácsokkal látnak el bennünket a Föld valamennyi országáról.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!