szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?

Betegségpénztár Wellness-utat olcsón megúszni nagy kihívás.

Betegségpénztár

Wellness-utat olcsón megúszni nagy kihívás. Ezt leginkább az egészségpénztári tagok érezhetik saját bőrükön, hiszen június 1-től szigorítottak a felhasználás szabályain. A korábban rekreációs üdülésre, vagyis wellness-szállókban igénybe vehető tagsági befizetés szja-köteles lett, adómentesen most már csak akkor számolható el, ha a pénztártag valamilyen gyógyszolgáltatást is igénybe vesz. Ehhez ugyan orvosi beutaló nem kell, de a nyaralás költségeit egyértelműen növeli. Nem beszélve arról, hogy aki nem beteg, "csak" az egészséges pihenést választotta volna a sok lehetőségből, ezentúl jobban meggondolja majd.

Olyannyira, hogy a Magyar Önkéntes Egészségpénztárak Szövetsége úgy tudja, a június 1-et megelőző időszakban pánikszerű költés volt tapasztalható a wellness-szolgáltatások körében (a szokásos forgalom 3-4-szeresét regisztrálták), azóta viszont a tagok nem is éltek a szimplán rekreációs üdülés lehetőségével. Lukács Marianna elnök úgy fogalmaz, az szja-kötelezettség olyan teher, hogy ha ésszerűen gondolkodik valaki, akkor ugyanazt az összeget inkább más szolgáltatásra költi.

Tavaly a pénztárak összes, 27 milliárd forintos költésének átlagosan 10 százalékát költötték rekreációs üdülésre a tagok. Az igazi veszteség azonban nem ez, mondja Lukács, hanem az általános és tendenciózus bizalomvesztés, melyet a pénztárak korábbi átlagos 20-30 százalékos növekedési üteme helyett legutóbb mért 6 százalékos növekedés jelez. Buktak azok a szállodások is, akik az egészségpénztárak által generált forgalomban bízva teljesítették a wellness-szállóra vonatkozó követelményeket. Hát most teljesíthetik a gyógyszállóra vonatkozókat, folytatjuk a gondolatmenetet az elnök asszonnyal.

 Új stratégia

A szállodák részben mégis visszahozzák az elveszett hasznot: ugyanis felvéve a gyógyüdülést a szolgáltatási körükbe, elszámolhatóvá válnak a jogszabályban meghatározottak szerinti gyógyüdülőben, vagy gyógyszállóban igénybevett egészségügyi szolgáltatást is tartalmazó üdülések.
Persze arról már megoszlanak a vélemények, hogy pontosan mekkora haszontól estek el a szállodások. Az egyik vezető hazai szállodalánc munkatársa szerint a szigorításnak egyértelműen negatív hatása volt a forgalmukra, egy kisebb wellness-hotel vezetője azonban úgy tapasztalta, a korábbi 10 százalék most is eljön, hiszen a hotel gyógyulást is kínál.

Check in, check out - csekkel

A boldog egyetértés terepe, az igazi homloksimító jutalom az üdülni vágyó munkavállaló, a munkáltató és a szolgáltatók részére is az üdülési csekk. Ez a megkérdezettek szerint örvendetesen növelte a belföldi turizmust, és mivel az adott szálló szolgáltatásai közül bármire felhasználható, egyre több wellness-komplexumban költik is a kedvezményezettek. A Ráckevei Wellness Hotelben például az egyéni vendégek 60 százaléka "csekkes".

Egy nagyobb hazai szállodalánc adatai szerint ráadásul a pozitív tendencia abban is megfigyelhető, hogy az utalványokat elkezdték hosszabb szabadságokra is igénybe venni, és ez - a meleg időjárással együtt - már számottevő hatást gyakorolt a nyári forgalomra. A vendégeket egyébként csekktől függetlenül is a legtöbb szálló ösztönzi a maradásra (főleg az egyébként kihasználatlan vasárnapok ott töltésére), így azok is juthatnak némi kedvezményhez, akiknek a munkáltatója még nem vette be motivációs eszköztárába a dolgozók egészséges pihentetését.



HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!