szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Prince Purple Rain (Bíbor eső) című filmjének zenéjét választotta a Vanity Fair című, amerikai show-biznisz magazin minden idők legjobb filmzenéjének.

A minnesotai muzsikus híres, 1983-ban készült, egyben legsikeresebb filmjének muzsikáját azért választották a lap szerkesztői listavezetőnek, mert számukra Prince ebben „a funky, a rhythm-and-blues, a metál, sőt, még a pszichedelia elemeivel is olyan hangot alakított ki, amely meghatározta az 1980-as éveket”.
 
Ugyanakkor elismerik: a Purple Rain talán minden idők legrosszabb színészi alakításait is magának tudhatja.

A második helyre egy örökbecsű Beatles-film, a Richard Lester rendezte Egy nehéz nap éjszakája került.


A bronzérmes a Minél nehezebben jönnek... (The Harder They Come) 1972-es reggae-film lett, sztárja pedig a Bob Marley feltűnése előtti legnagyobb jamaikai csillag, Jimmy Cliff volt – színészként és énekesként egyaránt. 

Ezután Quentin Tarantino Ponyvaregénye következik, amelynek zenéje ugyanolyan vegyes felvágott, mint maga a sokak által kultikusnak tekintett film: Al Green, Neil Diamond, Dusty Springfield, Ricky Nelson és a The Tornadoes dalai egyaránt felhangzanak benne.

Az 5. helyezett viszont egy kikezdhetetlen remekmű, immár nemcsak a 68-as nemzedék kedvence: Mike Nichols Diploma előttje elválaszthatatlan Simon and Garfunkel lírai szépségű dalaitól.

Az 1972-ben készült Superfly című filmre ma már kevesen emlékeznek, a soul-zene kedvelői viszont annál inkább Curtis Mayfield lemezére, amely akkortájt egyedülálló volt szociálisan érzékeny, a szegénységről és a drogról szóló szövegeivel.

Hasonló témájú az 1996-os Trainspotting, amely több olyan előadó is megszólal, akik valami módon kötődnek a kábítószerhez: Lou Reed, David Bowie, Iggy Pop, a Blur, a Pulp vagy a Joy Division.

A 8. helyezett a John Travolta-film, a Szombat esti láz (1978), amelynek zenéjét a Bee Gees szerezte.

A diszkómáznak mintegy ellentéte a 9., az American Graffiti: George Lucas 1973-as filmje nemcsak a „baby boomer” nemzedéknek a rock and rollból a vietnami háborúba torkolló sorsát mutatja be, hanem remek antológiája a korszaknak: Bill Haley, Chuck Berry, Fats Domino, Buddy Holly, a Platters, Del Shannon, a Beach Boys, a Booker T. and The MG, s a legnagyobb nevek – csak Elvis Presley hiányzik, feltehetően jogdíj-problémák miatt.

A Top Ten utolsó helyén – ahogy az elsőn – is egy 1983-as film, a Nagy Borzongás (The Big Chill) áll, amelynek zenéje szinte áttekintést ad a detroiti „motown sound” legjavából, Marvin Gaye-től a Four Tops-on át a The Temptations-ig. A soul-dalok mellett azért befért a keretbe a Procol Harum A Whiter Shade of Pale-je is.

MTI/hvg.hu Világ

Mi volt minden idők legemlékezetesebb tévés műsora?

A New York-i ikertornyok leomlása volt az utóbbi 50 év legemlékezetesebb televíziós pillanata – legalábbis ez derült ki abból a brit közvélemény-kutatásból, amelyet egy digitális tévécsatorna folytatott nézői körében kedden.

MTI Kult

Minden idők legdrágább festménye Budapesten

Tiziano – A titokzatos férfi címmel kiállítás nyílt a budapesti Szépművészeti Múzeumban, amelyen Dürer, Veronese és Tintoretto alkotásai mellett Tiziano Szürke szemű férfi című alkotása is megtekinthető. A különösen értékes festményre 13 milliárd forintos biztosítást kötöttek.

Amerikai külügyminiszter: Ketyeg az óra, Oroszország ideje fogy

Amerikai külügyminiszter: Ketyeg az óra, Oroszország ideje fogy

Gyerekszüléssel a woke ellen – megnéztük, a keresztény-konzervatívok mit terveznek a hálószobában

Gyerekszüléssel a woke ellen – megnéztük, a keresztény-konzervatívok mit terveznek a hálószobában

Három autó ütközött össze az Astoriánál, az egyik fel is borult

Három autó ütközött össze az Astoriánál, az egyik fel is borult

Soha nem látott gazdasági válságba sodorhatja Afrikát az amerikai és más segélyek csökkenése

Soha nem látott gazdasági válságba sodorhatja Afrikát az amerikai és más segélyek csökkenése