szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

Egy országot hozott izgalomba, egy ország immár két évtizede hiába várja, hogy előrelépés vagy valamilyen fordulat következzen be annak a jelentős kincsleletnek az ügyében, mely feltehetően az egykori Római Birodalom hazánk területét is magában foglaló tartományához, Pannóniához kötődik. A Seuso-kincsek körül több a titkolózás és a titok, mint a felmutatott eredmény. Ugyanakkor megdöbbentő az államkassza szűkmarkúsága a tíz év óta változatlan nyomravezetői díj vonatkozásában.

Harminc évvel ezelőtt olyan esemény történt, amely egyaránt számít régészeti és kriminalisztikai rejtélynek. A saját szakállára régészkedő 24 éves fiatalemberrel, Sümegh Józseffel egy kőszárhegyi borospincében végeztek gyilkosai. Majd elorozták tőle a ma 40 millió angol fontra – 16 milliárd forint – becsült antik ezüstkészletet, amit valószínűleg a Szabadbattyán és Úrhida határában felfedett római villa romjainak fűtésrendszerében talált.

Csak tíz évvel később, 1990-ben, a Sotheby’s Aukciósház sikertelen árverezési kísérlete után vált ismertté, hogy a Lord Northampton tulajdonában levő, hamis eredetpapírokkal igazolt remekmívű műtárgyak Magyarországról származhatnak. Az 1993-ban méltatlanul végződő New York-i bírósági procedúra után 2000-ben született döntés arról, hogy a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma 10 millió forint jutalmat ajánl fel annak a személynek, aki az angol lord tulajdonában levő 14 darabos ezüstkészlethez (plusz a tárló rézüst) tartozó tárgyat szolgáltat be, ily módon segítve a kincsek származási helyének, eredetének bizonyítását. Ez az összeg nem „mozgósított” igazából senkit sem arra, hogy érdemi segítséget nyújtson a hatóságoknak. Igaz, akadt néhány ellentmondásos tanú, de velük sem jutott előbbre sem a kulturális tárcánál működő (azóta már megszüntetett) Seuso-titkárság, élén külön miniszteri biztossal; sem a rendőrség műkincses alosztálya. Talán a munkájukat segíthette volna az a gyakorlat, amely Nyugat-Európában és az USA-ban is kialakult: például, az angol Metropolitan Police és az amerikai FBI műkincsvédelmi rendőrsége legalább 10-20 százalékos nyomravezetői díjat ajánl fel a nagy értékű műtárgy árából kalkulálva. Kérdés: miért volt eddig ilyen szűkmarkú a magyar államkassza a díjkitűzésben? A 16 milliárdos értékből csak nagyon apró morzsa a 10 millió forintos nyomravezetői díj, amely nem is hozott semmilyen eredményt. Közben több százmillió forintot adtak ki az elvesztett New York-i per költségeire, s az azóta folytatott eljárások ügyvédi, szakértői díjaira. Ez a probléma most már több kormányzati időszakon húzódik keresztül előrelépés nélkül.

Semmi kétség afelől, hogy a régészek óriási munkát végeztek/végeznek a Seuso-kincsek eredetének bizonyításában, több tudományág képviselőivel összefogva. A rendőrség hosszú évek óta göngyölíti a kincsekkel kapcsolatos gyilkosság (gyilkosságok?) szálait. Valami azonban még mindig megakadályozta az üggyel foglalkozó tapasztalt rendőrtiszteket, hogy lassan két évtizedes munkájuk eredményét „letegyék az asztalra”.

A 2006-os londoni újabb árverezési próbálkozást megelőző zártkörű Bonhams aukciósházi bemutató után, amikor az angol tudományos körök és az angol parlamenti képviselők is követelték a Seuso-ügy kivizsgálását, legfelsőbb szinten az illetékes magyar kormánykörök nem használták ki a lehetőséget, amely növelte volna a Magyarországról illegális úton kijuttatott kincsek „visszaszármaztatásának” esélyét. 2008-ban pedig a Londoni Régészeti Társaság és az angol parlament képviselői csoportja által a Seuso-kincsek archeológiai kutatásáról napirendre tűzött tanácskozásra sem tudott kiutazni a teljes magyar tudományos delegáció.

A világhírű régészprofesszor, Lord Colin Renfrew, a brit parlament felsőházának tagja, aki ösztönzője volt a Seuso-kincsekkel kapcsolatos londoni tanácskozásnak, annak a véleményének adott hangot, hogy a Seuso-ügy megoldatlanságának oka a magyar kormányszervek aktivitásának hiánya. Egy vele készült interjúban hivatalos lépések kezdeményezését javasolta a magyar kormány és a Magyar Nemzeti Múzeum részéről a kincseket „letéti tulajdonosként” birtokló Lord Northampton felé. Lord Renfrew hiányolja a kincsekkel kapcsolatos nyílt tájékoztatást is. „Úgy gondolom, a magyar kormány jól tenné, ha közfigyelem előtt tartaná a Seuso-ügyet” – tanácsolta segítő szándékkal. Ennek ellenére a magyar nyilvánosság évek óta nem kap hivatalos tájékoztatást arról, milyen lépések történnek az illegális úton Magyarországról kicsempészett Seuso-kincsek ügyében.

Megható posztban köszöntötte feleségét Vilmos herceg

Megható posztban köszöntötte feleségét Vilmos herceg

Megölte a feleségét, aztán feladta magát egy fóti férfi

Megölte a feleségét, aztán feladta magát egy fóti férfi

Trump lehetséges budapesti nagykövete szerint szégyen, amit Rogánnal csinálnak most az amerikaiak

Trump lehetséges budapesti nagykövete szerint szégyen, amit Rogánnal csinálnak most az amerikaiak

Orbán Balázs már tényként közli, hogy 2025-ben béke lesz Ukrajnában

Orbán Balázs már tényként közli, hogy 2025-ben béke lesz Ukrajnában