Egészséges életmód, mint újévi fogadalom: hogyan tartsuk be?
A naptári éveket szinte minden kultúra kialakította magának a történelem során azért, hogy egy nagy egységbe foglalja...
A naptári éveket szinte minden kultúra kialakította magának a történelem során azért, hogy egy nagy egységbe foglalja a természet éves ciklusát. És valamennyi kultúra embere szerette azt az apropót, hogy az új évvel valami új kezdődik: új lehetőségek, új elhatározások. Ám az új elhatározásokból az új szokások meggyökerezéséig vivő út göröngyös. Jól tudja ezt mindenki, aki próbált már tenni újévi fogadalmat: és nem csupán kreálni, de betartani is.
Szakértő segítség |
A Pilates blog mindenről szól, ami az egészséges életmódhoz kapcsolódik: sportról, mozgásformákról, étrendről, szabadidőről. Szerzője pilates oktató és személyi edző, aki igyekszik leszámolni az általános tévhitekkel: ezért szó esik még egy kis anatómiáról, motivációról és lustaságról, külsőnk alakformálásáról és belső hozzáállásunk alakításáról. A blog 2. helyezést ért el a Goldenblog egészség-életmód kategóriájában. |
Különös népszerűségnek örvendenek az újévi fogadkozások között azok, amelyeket némi bűntudattal fűszerezve régi elmaradásnak érzünk. Rátesz erre egy lapáttal a karácsonyi és szilveszteri "lelazulás": a gasztro-csodák, nagy vacsorák, szaloncukrok és édességek, na meg alkoholok felhozatala. Amint elfogyott a bejgli, megettünk valamennyi ajándék desszertet és elfogyott a hűtőből a fél malacka, több kiló töltött káposzta és egyéb ínyencségek, a tükör görbébb, mint valaha, a mérleg pedig utálatosan tolja ki a nyelvét. Nagy sóhajjal jön a fogadalom: az új évben le fogok fogyni, diétázom, elkezdek sportolni úgy igazából.
Az újévi fogadalmak nagy része bedől, és ezt ráfoghatjuk az akaraterőnk hiányára vagy az agyunk működésére is. Ugyanis amíg az ígéret tárgyából nem lesz megszokás, azaz agyunkba égetett viselkedésminta, addig a "régi" beidegződések nagyon könnyen átveszik az irányítást. Tudományosan bizonyított tény, hogy 20-30 ismétlés az a határ, ahol az agyunk - életünk és szokásaink irányító központja - elkezdi egyáltalán viselkedésszámba venni a törekvéseinket. Így aztán - már ha valóban szeretnénk valami változást elérni, és nem egy újabb elfelejtett fogadalmat tenni a fiókba - elsődleges feladatunk az új rendszert beleplántálni az életünkbe. Ha új étrendbe kezdünk, ne lessük a mínusz kilókat egy hét után. Ha kiválasztunk egy nekünk tetsző sportot, ne legyünk elégedettek magunkkal, ha már harmadszor is ott vagyunk: így marad el legkönnyebben a negyedik alkalom.
Az új étrendet kövessük "bűnözés" nélkül legalább 20-30 napon keresztül. Figyeljünk arra, hogy az esztelen és drasztikus divatdiétáknak hosszútávon nincs jövője (és nem véletlenül nem tarthatók ezek egy hónapig!): inkább csak racionalizáljuk a bevitt kalóriákat, étkezési szokásainkat, és egyenletes lassú fogyással számoljunk a hirtelen leugró kilók helyett - melyek jojó módjára ugyanolyan gyorsan vissza is ugranának. Ha elkezdünk sportolni, legyen az futás, úszás, tenisz, alakformáló óra, bármi a széles palettáról, tűzzük ki magunknak célul a 30 alkalmat. Ez persze a januárunkba kevés eséllyel fog beleférni, de ha még májusig sincs meg, akkor már félúton valamit elfelejtettünk az újévi fogadkozásokból...
Előző tanácsaink segítségével gondoljuk át, hogyan tudjunk az időnket beosztani, majd állítsunk össze egy mozgásprogramot. Nem véletlenül ugrik meg januárban a bérletvásárlások száma a sportlétesítményekben: plusz lendületet adhat a motivációnknak a tudat, hogy "elköteleztük" magunkat egy időre, és ez is átsegíthet egy-két lustább pillanaton, amikor olyan nehéz elindulni, és jólesne ledőlni otthon inkább.
Kifejezetten segít az agyunk átprogramozásában az is, ha nem csupán a fejünkben vannak meg ezek az elhatározások és azok tanúbizonyságai. Tegyünk ki erről egy listát a hűtőre, amire minden alkalommal rá tudunk nézni, vagy ikszeljük egy falinaptáron a "sikeres" napokat, tűzzük a tükörhöz a régi ideális fotót... ezek az emlékeztetők segítenek, hogy az egyszeri felindulásból elkövetetett fogadalomtétel az idegrendszerünk tudattalanjába beleivódjon.
Ha ügyesek vagyunk, és kitartóan végigvisszük a 30 napot, 30 alkalmat, nem csupán a látványban fog tükröződni a változás: egy nap arra ébredünk, hogy új szokásrendszer és új életmód gyökerezett meg az életünkben - persze, ennek semmi köze az "újévi csodához", a saját kitartásunkat dicséri az eredmény. Azért azt javaslom, ha már itt járunk január elején, ragadjuk meg az új év apropóját, és vágjunk bele a változásba. Boldog és sportos új esztendőt mindenkinek!