szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az emberek évtizedek óta alkalmaznak mérgező, cukortartalmú csapdákat, hogy megszabaduljanak a csótányoktól. Egy Európában található csótánytörzs azonban megváltoztatta ízlelőreceptorait, hogy elkerülje a cukorcsapdákat.

Az 1980-as években egy floridai lakás tesztkonyhájában amerikai kutatók a csótányok ellen kifejlesztett mérget tesztelték, amikor felfigyeltek arra, hogy a szer ellenére a rovarok szaporodni kezdtek.

A kutatók az egyik elméletet a másik után dolgozták ki, hogy magyarázatot adjanak a jelenségre, míg végül rájöttek arra, hogy a kártevők felhagytak a korábban szívesen fogyasztott mérgezett kukoricaszirup fogyasztásával, ezért kezdtek gyorsan szaporodni.

A csótány egy rendkívül alkalmazkodó állat, nehéz vele felvenni a harcot – mondta Jules Silverman, az észak-karolinai egyetem rovarszakértője, aki felfedezte a csótányok glükóziszonyát a Floridában végzett teszt során.

Silverman és kutatócsoportja a Science című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban ad magyarázatot a mutáns csótánytörzsre. A megoldást azokban neuronokban kell keresni, amelyek a táplálék által kiváltott ingereket küldik az agynak.

Egy közönséges svábbogár esetében a glükóz pozitív ingert vált ki az idegsejtben, míg a mutáns rovar esetében a cukor pozitív és negatív idegi ingerületet is eredményez. A negatív inger elfojtja a pozitív ingert, így az agy azt az üzenetet kapja, hogy a cukor íze rossz. A tudósok apró elektródák segítségével mérték az állat ízlelő receptorainak aktivitását.

A kutatás során elsősorban a német és nem az amerikai óriás csótányt vizsgálták, de Dél-Kaliforniában, Cincinnatiban, Indianában, Dél-Koreában és Oroszországban is találtak olyan kisebb méretű svábbogarakat, amelyekre hasonló étkezési szokások jellemzőek. A tudósok most azt kutatják, hogy más csótányfajok is mutatnak-e hasonló glükózundort.

Lakossági tudatosság: akár harmadával is csökkenthetnénk a vegyes kukánk tartalmát

Lakossági tudatosság: akár harmadával is csökkenthetnénk a vegyes kukánk tartalmát

Még több pénzt bukhat Magyarország; meddig megy el Orbán Magyarral szemben? - nemzetközi lapszemle

Még több pénzt bukhat Magyarország; meddig megy el Orbán Magyarral szemben? - nemzetközi lapszemle

Kocsis Máté már az egyetemen is utálta Magyar Pétert

Kocsis Máté már az egyetemen is utálta Magyar Pétert

Moszkvából Budapestre menekült öt éve egy leszbikus pár, de itt is fogy körülöttük a levegő

Moszkvából Budapestre menekült öt éve egy leszbikus pár, de itt is fogy körülöttük a levegő