szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A dallamos nevű Tshabalala bombagóljával szerzett vezetést Dél-Afrika, a hajrá kezdetén pedig egy védelmi hiba után Márquez higgadt találatával egyenlített Mexikó. Ezzel a döntetlennel kezdődött a 2010-es focivébé.

Most érkezett

Szünet. Egyelőre örülhetnek a hazaiak

Hiába szedte össze magát Dél-Afrika az első húsz perc után, többnyire Mexikó dominált. Több helyzetet kialakított, szerzett egy lesgólt, és 55 százalékban birtokolta a labdát. A kapuralövések arányát is vezeti 8-3-ra.

A meccs előtti szurkolói összecsapásokban már hárman megsérültek, miután a Mary Fitzgerald téren felállított szurkolói parkban a drukkerek áttörték a dél-afrikai és mexikói fanatikusokat elválasztó biztonsági kordont. Bár az előzetes beharangozók szerint Mexikó számított a meccs esélyesének, igazából megjósolhatatlan volt a végeredmény. A statisztikák ellenben Dél-Afrika mellett szóltak, hiszen a vendéglátó ország még sosem kapott ki nyitómeccsen, sőt, a csoportmeccseken sem vérzett el.

Mexikó kezdte jobban a meccset, a hazaiak csak az első húsz perc után ébredtek fel, talán az egész meccsen kitartóan zúgó vuvuzela hatására, amely a meccs 93 perce alatt egy másodpercre sem lanyhult. Nem csoda, hogy a FIFA anno még el is gondolkozott a betiltásán, óriási a hangereje, főleg ha a kilátogató 84 ezer drukker jó része fújja.

Dél-Afrika válogatottja amúgy is tele volt önbizalommal és már azt beszélték, hogy valóra váltják a legendás Pelé álmát, miszerint Brazília egy afrikai csapattal játssza a döntőt. Erre azonban inkább esélyes Elefántcsontpart, Kamerunk vagy Nigéria. Mindenestre Carlos Alberto Parreira, a dél-afrikaiak szövetségi kapitánya óvatosabban fogalmazott. Szerintem fizikálisan egyik csoportellenféllel (Mexikó, Uruguay, Franciaország) szemben sem tudják felvenni a versenyt, ezért a földön kellene tartaniuk a labdát, felesleges belemenni az ívelgetésekbe.

Siphiwa Tshabalala (balról a második) gólöröme

Ráadásul nincs is kinek ívelgetni, elvégre három darab csatárral indultak a vébén, akik közül talán csak a mostanában bombaformában lévő (3 meccs, 4 gól)Katlego Mphela a vérbeli támadó. Arról nem is beszélve, hogy sem Mexikó, sem Uruguay nem tartozik a visszafogott csapatok közé, játékosaik bátran belemennek a szabálytalanságokba.

Aztán jött a meglepetés, ne nem akkora, de azért mégiscsak meglepetés. A dél-afrikai Siphiwe Tshabalala kapott remek kiugratást és tíz méterről bombagólt ragasztott a bal felső sarokba. A találat kicsit meglepte Javier Aguirre csapatát, és idő kellett hozzá, hogy újra visszaszerezzék a magabiztosságukat.

25. percig kellett várni az egyenlítésre, ekkor a védő Rafael Márquez használt ki egy hazai védelmi hibát, és helyzetett öt méterről higgadtan a kapu közepébe. A mexikóiak a meccs hajrájában birtokoltak (összesen 58 százalék), a dél-afrikaiak viszont ügyes ellentámadásokat vezettek. Az eredmény viszont már nem változott.

Parreira sorozatban a 14. meccsén sem kapott ki a dél-afrikai válogatottal, bár a játékosok szemmel láthatóan nem örültek a döntetlen eredménynek a meccs végén. Igaz, a mexikóiaik sem. A találkozó végén a FIFA Siphiwa Tshabalalát, a dél-afrikaiak gólszerzőjét választotta a meccs legjobb játékosának.

XIX. LABDARÚGÓ VILÁGBAJNOKSÁG, DÉL-AFRIKA, 2010

A CSOPORT, 1. FORDULÓ

DÉL-AFRIKA - MEXIKÓ 1-1 (0-0)

Johannesburg, Soccer City, 84 ezer néző V.: Ravsan Irmatov (üzbég)

DÉL-AFRIKA: Khune - Gaxa, Mokoena, Khumalo, Thwala (Masilela 46.) - Tshabalala, Dikgacoi, Letsholonyane, Modise - Pienaar (Parker 83.) - Mphela Szövetségi kapitány: Carlos Alberto Parreira

MEXIKÓ: Pérez - Aguilar (Guardado 55.), Osorio, Rodríguez, Salcido - Juárez, Márquez, Torrado - Dos Santos, Franco, Vela (Blanco 69.) Szövetségi kapitány: Javier Aguirre

Gólszerző: Tshabalala (56.) ill. Márquez (79.)

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

A mexikói szövetségi kapitány duplája

Javier Aguirre már tudja, milyen részt venni egy világbajnokságon - játékosként. A hazájában csak Baszknak becézett szakember korábban 59-szer lépett pályára a mexikói válogatottban, az 1986-es vébén meghatározó tagja volt a csapatnak. Egyébként a nemzeti csapat kispadján sem először ül, 2001 és 2002 között volt először szövetségi kapitány.

Aki nem adta meg a mexikóiak lesgólját

Nem adta meg a mexikóiak lesgólját Ravsan Irmatov. A vébé nyitómeccsét először vezeti egyébként Közép-Ázsiából érkezett bíró. Az üzbég - akinek a keresztnevét Ravshannak is írják - 1977-ben született a fővárosban, Taskentben - természetesen Üzbegisztán akkor még a Szovjetunió része volt. Irmatov sportiskolai instruktor a Wikipedia szerint. 2003 óta FIFA-játékvezető, miközben a hobbija a tenisz. Első nemzetközi mérkőzése 2004. március 31-én, a Vietnam–Libanon összecsapás volt. 2008-ban Japánban, Jokohamában rendezték a FIFA klubvilágbajnokságát, amelynek ötödik kiírásán az Al-Ahli–Pachuca (2:4) csoporttalálkozót, majd az LDU Quito–Manchester United (0:1) döntőt irányította. Afrikában is vezetett már meccset: 2008-ban az AFC Játékvezető Bizottságának felkérésére, az Al Nahda–Muharraq (1:2) Afrika Kupa-döntő második mérkőzését vezette.

Az első gól lesből születik, nem érvényes

Egy jobb oldali szögletet követően Vela lesen marad, így a lecsorgó fejest hiába pofozza közvetlen közelről - szinte már a gólvonalról - a hálóba, a partjelző már integetett. Mexikó ellenben jobban játszik, Dél-Afrikának csak hébe-hóba van egy-egy ellentámadása. Parreira nem hiába aggódott.

Mexikói gólhelyzet, az első kapusbravúr

Vela ível középre jobb oldalról, ezzel párhuzamosan Franco indul be egy védővel a nyakán. Jól veszi le a labdát, majd a kifutó Khune fölött az ötösről megpróbálja a hálóba emelni, de a dél-afrikai kapus belekap, majd magához öleli.

Durva meccsek az A csoportban?

Számos szakember azt jósolta a vébé előtt, hogy kemény, sőt a durvaságig is elmenő meccsek várhatók az A csoportban. A két latin-amerikai ország, Mexikó és Uruguay játékosai ugyanis nem riadnak vissza a szabálytalanságoktól.

Vuvuzela 2., azaz fél óra múltán sem szokjuk

Kedden még nevettünk a hírnek álcázott PR-közleményen, mely szerint akár maradandó halláskárosodás lehetőségével is számolniuk kell a vébé szurkolóinak a vuvuzela dudák fülsiketítő ricsaja miatt. A hallókészülék-gyártó cég közleményében akkor azt írta: vizsgálatai szerint az erőteljesen megszólaltatott vuvuzela akár 127 decibeles zajt is tud csapni, míg egy dob "csupán" 122 decibel, a mérkőzéseket levezénylő bíró sípjának hangereje pedig 121,8 decibel környékén mozog. Már a 85 decibel körüli hangerő is képes tartós halláskárosodást előidézni, 100 felett pedig a halláskárosodás kialakulásához nem kell több 15 percnél - olvashattuk a cég közleményében. 

Tévén figyelik az utcasarkokat

A vébé nyitómeccsének helyt adó Johannesburg központjában 2008 december 11. óta minden utcasarkot zártláncú tévécsatornán figyel a rendőrség. Az intézkedés célja a bűnözés visszaszorítása.

Parreira két lábbal a földön

A dél-afrikaiak brazil szövetségi kapitánya, Carlos Alberto Parreira az egyetlen, aki két lábbal áll a földön. Egyrészt ellenezte azt, hogy a válogatott a világbajnokság kezdete előtt kivonuljon az utcára ünnepelni és táncolni. Persze eredménytelenül. Ez Afrika, itt az emberek szeretnek ünnepelni és táncolni. Másrészt többször is nyilatkozta, hogy ebből a csoportban fizikálisan nem tudják felvenni a harcot az ellenfelekkel (Mexikó, Uruguay és Franciaország), ezért nem szabad felívelgetni a labdát. Ennek a másik oka az, hogy nincs is kinek.

Parreira egyébként a házigazdák szövetségi kapitányaként immáron hatodik labdarúgó-világbajnokságán dirigál egy együttest, s ezzel egyedüli rekorderré lépett elő. A 67 éves brazil tréner eddig társbérletben tartotta a csúcsot Bora Milutinoviccsal, aki öt vébén ült a kispadon. Az MTI szerint Parreira először 1982-ben, Spanyolországban vett részt vb-n szakvezetőként, akkor Kuvait legjobbjait irányította. Nyolc évvel később az Egyesült Arab Emírségek, 1994-ben pedig hazája csapatát vezette - utóbbi alkalommal világbajnoki címig. A folytatásban Szaúd-Arábia (1998), majd ismét Brazília (2006) szövetségi kapitánya volt, ezúttal pedig a dél-afrikai csapat mestere. A megbízatása a vb végéig szól. A világjáró szerb Milutinovic először 1986-ban a házigazda Mexikó vezetőjeként volt vb-résztvevő, majd Costa Rica (1990), az Egyesült Államok (1994), Nigéria (1998) és Kína (2002) válogatottja következett.

Pienaar szabadrúgása és a vébé első sárga lapja

Az angol Everton FC légiósa, Steven Pienaar végez el szabadrúgást 25 méterről, de fölédurrantja. Efrain Juárez közben kezezésért megkapja a világbajnokság első sárga lapját, rossz testrésszel blokkolt egy passzot. Nem is reklamál.

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Sport

Argentína csattanós választ adhat a kritikákra

A selejtezők során sokat bírált argentin labdarúgó-válogatott csattanós választ adhat a kritikákra a dél-afrikai világbajnokság szombati napján, amikor is Nigéria ellen vívja első csoportmérkőzését.