Biros: "itt már a forma és a szív dönt"
A magyar férfi vízilabda-válogatott mindegyik csoportmeccsét megnyerte az eindhoveni Európa-bajnokságon, száz százalékos teljesítménnyel jutott a legjobb négy közé. Kemény Dénes szerint ez csak remény volt, Biros Péter szerint most már nagyobb szerepe lesz a szívnek. Mit lehet leszűrni az eddigiekből? Milyen ellenfél jöhet most? Mivel nyerhetünk? A hvg.hu Faragó Tamást kérdezte.
A magyar férfi vízilabda-válogatott hétfőn 22-2-re legyőzte Törökország együttesét, ezzel ötödik csoportmeccsét is megnyerte, és egyből bejutott a legjobb négy közé. "Az, hogy minden meccset megnyerünk a csoportban, nem terv, hanem remény volt - értékelt Kemény Dénes szövetségi kapitány a vlv.hu-n. - Már elkezdtük a fizikai munkát az elődöntő-döntőhöz, hogy még jobb erőben legyen a csapat. Ez a törökök elleni meccsen őszintén szólva nem látszott, de lehet, hogy már kezdett kimenni az előző időszak munkájának a hatása a sok meccs miatt."
A játékosként és edzőként is világklasszis Faragó Tamás szerint az eindhoveni Európa-bajnokságon eddig egyik meccsünk sem volt igazán nehéz, bár az olaszok és a görögök elleni talán kiemelkedik a többi közül. „A görögök elleni kétgólos győzelem valójában 4-5 gólos különbségnek felel meg – mondta a hvg.hu-nak. - Az ellenfél a szokásos eredményorientált, de altatós, kicsit semmilyen játékát erőltette, amit a bírók jutalmaztak is. Nem fújtak nyíltan nekik, de érezhetően a különbség tartására törekedtek. Az olaszok elleni meccs volt szerintem a legnehezebb, mert mindenki úgy állt hozzá, hogy egy győzelem szinte már biztos elődöntőt jelent. A törökök elleni pedig igazi jutalomjáték volt, de tegyük hozzá, már az is meglepetés, hogy ők egyáltalán kijutottak az Eb-re.”
A másik csoportban azonban meglepetés született, hiszen a címvédő horvátok nem jutottak tovább még a keresztbejátszásba sem, csak csoportnegyeddiként végeztek a németek mögött. Ez annak is köszönhető, hogy a szerbek az utolsó csoportmeccsen 11-7-es vereséget szenvedtek Montenegrótól, és a két ország - és vízilabda nagyhatalom - közötti ősi ellentét miatt sokan gyanakodtak szándékosságra. „Ezt nem lehet kizárni, ugyanakkor a horvátok maguknak köszönhetik ezt a helyzetet. Egyrészt, mert korábban kikaptak a németektől, másrészt annyit azért tudhattak volna, hogy ha a szerbek kezében lesz az ő továbbjutásuk sorsa, semmi jóra nem számíthatnak.”
Faragó szerint a német csapat viszont egyre jobb, és komolyan kell vennie minden ellenfélnek. „Ha egy papíron erősebb csapat éppen rossz napot fog ki, akkor bárki ellen lehet esélye, nemcsak egy jó eredményre, hanem akár a győzelemre is. Viszont nagy általánosságban elmondható, hogy eddig előre kalkulálható eredmények születtek az eindhoveni kontinensbajnokságon. ” A negyeddöntő első mérkőzése a német-olasz lesz, ahol azért a világbajnok számít esélyesebbnek, amely ugyan gyengébben kezdte az Eb-t, de a formaidőzítéssel tíz napot csúsztattak, és nagy valószínűséggel csak az elődöntőre élesítik magukat. A Kemény Dénes vezette csapat a Görögország – Montenegró összecsapás győztesével játszik a négy között. A két csapat közül az utóbbi számít esélyesebbnek, de eredetileg is erre lehetett számítani.
A magyar csapat péntekig pihen, ami lehet jó és rossz is. „Egyrészt jó, mert a játékosok kilúgozódnak, kipihenik magukat, ugyanakkor rossz is lehet, mert kieshetnek a formából. Én azt gondolom, mivel a gárda átlagéletkora harminc év felett van, talán jót tesz ez a pár nap pihenő. Nem is beszélve a sima továbbjutás lelki hatásairól, hiszen egyből a négybe kerültek. Szerintem a nemzetközi tornák legnehezebb része mára éppen a negyeddöntő, nem pedig az elődöntő. Mert míg előbbin úgy száll medencébe egy csapat, hogy lehet első is, de lehet nyolcadik is, addig az elődöntőben csak az 1-4. hely jöhet már számításba. Ez nagyon nagy lelki pluszt ad.”
Faragó Tamás szerint kiderült az is, hogy ezt az Európa-bajnokságot a kapusokkal lehet megnyern. A németek például ezért jutottak idáig, ellenben sem a szerbeknek, sem a horvátoknak, sem az olaszoknak, sem a görögöknek nincs igazi klasszis kapusuk. Mi viszont nem állunk rosszul, Szécsi Zoltán mellett Baksa László is remekül védett eddig a tornán.„Örültem, hogy Baksa ennyire jól játszott, és végre tehetségéhez méltóan védett, ahogy már régóta vártuk tőle. Eddig nem tudott igazán bizonyítani a nagyválogatottban, most viszont megtette.”
A háromszoros olimpiai bajnok Biros Péter szerint mindegy kit kapunk a négy között, gyenge ellenfélre már nem lehet számítani. "Az Európa-bajnokság előtt a miénk már nagyjából egy kész csapat volt, kilencven százalékos szinten vagyunk - nyilatkozta a férfi vízilabda-válogatott hivatalos honlapjának. - Itt már a szív fog dönteni egy-egy ilyen meccsen, és hogy aznap ki milyen formában van. Ezen a két tényezőn fog eldőlni."
Lóbától a kiállításig – kis fogalomhatározó Európa-bajnokságokhoz II.
2012-ES VÍZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, EINDHOVEN |
A MAGYAR FÉRFI VÁLOGATOTT EDDIGI MÉRKŐZÉSEI
MAGYARORSZÁG - OLASZORSZÁG 12-8 (2-3, 5-0, 4-3, 1-2) A magyar gólszerzők: Steinmetz Á., Kiss G., Szivós, Hárai 2-2, Varga Dániel, Kásás, Hosnyánszky, Varga Dénes 1-1 MAGYARORSZÁG - HOLLANDIA 19-6 (2-2, 4-1, 5-2, 8-1) A magyar gólszerző: Kiss G. 5, Hárai 3, Kásás, Hosnyánszky, Biros, Katonás, Szivós 2-2, Varga Dénes 1
MAGYARORSZÁG - MACEDÓNIA 14-9 (4-2, 4-4, 2-1, 4-2)
MAGYARORSZÁG - GÖRÖGORSZÁG 9-7 (2-1, 4-2, 2-3, 1-1) Magyar góldobók: Kiss, Biros 2-2, Kásás, Varga Dénes, Katonás, Madaras, Varga Dániel 1-1
MAGYARORSZÁG - TÖRÖKORSZÁG 22-2 (6-0, 6-1, 4-0, 3-1) A magyar góldobók: Hárai 4, Varga Dániel 3, Hosnyánszky 3, Varga Dénes 3, Kásás 2, Katonás 2, Biros, Kiss, Steinmetz Á., Madaras, Szivós, ill. Hantal 2 |