szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Real Madrid középpályása szerint a katari vébéhelyszínen olyan munkásokat dolgoztatnak, akik inni sem kapnak eleget.

Hiba volt Katarnak adni a jövő évi labdarúgó-világbajnokság rendezési jogát, az ottani munkakörülmények között a bevándorló dolgozók "egyfajta erőszaknak" vannak kitéve – véli Toni Kroos, a Real Madrid német válogatott középpályása.

A 31 éves futballista az öccsével, Felixszel közösen vezetett podcastban beszélt erről, és hozzátette, ő nem hisz a torna bojkottálásában, mert az vélhetően semmit sem változtatna a katari munkakörülményeken. "Inkább abban hiszek, hogy fontos felhívni a figyelmet a problémákra, akár már az előkészületek, valamint a vb ideje alatt is, mert így talán változhat valami" – fogalmazott Kroos, és hangsúlyozta, szerinte a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) hibát követett el, amikor 2010-ben odaítélte a vb-rendezés jogát Katarnak, ahol a vendégmunkások alultápláltak, és nem kapnak elegendő ivóvizet. "Ez egyfajta erőszak velük szemben" – tette hozzá.

Kroos megnyilatkozása abban az értelemben nem túl szerencsés, hogy amióta a fociban Ázsia pénze is benne van, a nyugati sportolók kényes politikai kérdésekben aligha nyilvánulhatnak meg:

A sportolók politikai véleménynyilvánítása olyan érték, amit csak a diktatúrák akarnak lerombolni

A hazai futballmocsarat és a nemzetközi sportot is felzavarta mostanában az a kérdés, joga van-e egy profi sportolónak véleményt alkotni a világ dolgairól amellett, hogy sportol. Magyarországon Gulácsi Péter szivárványcsaládok melletti kiállása váltott ki egyesekben agresszív indulatokat, a nemzetközi futballban pedig a német és a norvég válogatott üzente meg a meccsre készített pólóin Katarnak, hogy több emberi jogot szeretnének az országban így a 2022-es világbajnokság előtt.

A vb-házigazdákat az elmúlt években folyamatosan érik kritikák a vendégmunkások kizsákmányolása miatt, az elmúlt héten rendezett selejtezőmérkőzések alkalmával pedig több válogatott is kifejezte tiltakozását.

A The Guardian nyomozása szerint 2010 óta körülbelül 6500 vendégmunkás vesztette életét a stadionépítések során. A katari kormány ezzel szemben azt állítja, hogy az elmúlt évek reformjainak köszönhetően jelentősen javult a dolgozók helyzete.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!