szerző:
Tetszett a cikk?

Az egy percet sem játszó, mégis kultikus észak-ír csatár, a heréit szagolgató német szövetségi kapitány, Dzsudzsák és Gera fantasztikus góljai, az izlandi kommentátor őrjöngése – felidéztük a 2016-os Európa-bajnokság legemlékezetesebb pillanatait.

Európa focizik
Egy hónapig a labdarúgásról szól Európa: egy év csúszással a járvány miatt, valamelyest módosult körülmények között, de itt a 2020-as foci-Eb. Ráadásul annyira itt van, hogy négy meccset Budapesten játszanak, a torna 24 csapata között pedig ott van a magyar válogatott is. Kövesse az Eb minden pillanatát, hírét a hvg.hu cikksorozatával.
Friss cikkek a témában

A 2016-os Európa-bajnokság nem csak arról lehet emlékezetes sokáig a hazai szurkolóknak, hogy a magyar válogatott évtizedek óta először kijutva potens ellenfele tudott lenni a torna későbbi győztesének is. Volt jónéhány olyan pillanat, amikor a sportág a létező legszebb, néhol pedig legocsmányabb arcát mutatta meg hol a pályán, hol a lelátókon, hol a stadionokon kívül. Csokorba gyűjtöttünk a 2016-os franciaországi torna azon pillanatait, amikre jó eséllyel a legtovább emlékezni fogunk.

• Will Grigg on fire!

„Will Grigg is always scoring,

The Northern Irish beast

From Wigan, tot he Euro’s

To play in white and green

28 this season

He’s ont he plane to France

And when he gets the winner

We’re gonna sing and dance” -

zúgta a kórus annak ellenére is, hogy a szövegben istenített észak-ír csatár egy percet sem játszott a tornán. Will Grigg utólag úgy fogalmazott, hogy „komolyan csalódott” a 2016-os EB-t illetően, hiszen nem véletlenül bíztak benne annyira a szurkolók: a Wigan Athletic csapatánál a 2015-2016-os szezonban összesen 28 gólt szerzett, így joggal várta tőle egy egész ország, hogy ontani fogja a gólokat nyáron is. Nem így lett, hiszen a válogatottban csak negyedik számú csatárként számított rá Michael O’Neill szövetségi kapitány. „28 gólt szerzett a Wigannél, ennél több tiszteletet érdemelne” – nyilatkozott róla válogatott csapattársa, Kyle Lafferty. Az észak-ír válogatott – ahogy a magyar is – a legjobb 16 között búcsúzott a 2016-os Európa-bajnokságtól.

• Nagy-Britannia kontra Oroszország

Letartóztatások, tömegverekedések, a helyiekre támadó, ám többségében egymásra vadászó orosz és angol szurkolók, vízágyúzás és könnygáz – erről szólt a 2016. június 11-i brit-orosz mérkőzés az EB-n. A meccs 1-1-el zárult, ám még bőven a játék közben kezdett el arról beszélni a BBC Sports kommentátora, hogy az orosz drukkerek átmásznak a britekhez verekedni. Ez alapvetően is komoly kétségeket vetett fel a francia fogadó fél által bevezetett biztonsági intézkedések hatékonyságával kapcsolatban, ám a balhé legdurvább része csak ezután következett. A Marseille-i stadionból kiérve a több ezer verekedő frontális összecsapás helyett szétszóródott a mellékutcákban és kisebb csoportok kezdték városszerte csépelni egymást – valamint bárkit, aki az útjukba került. A rendőrség jószerivel tehetetlen volt, csak éjszakára sikerült rendet tenniük az addigra csatatérre hasonlító belvárosban. Ennek eléréséért igyekeztek mindent bevetni: volt rendőrroham, könnygáz, valamint vízágyúztak is.

• Joachim Löw matat

Ezen nincs mit magyaráznunk, főleg, hogy 2016 óta értetlenül állunk mi is azelőtt, hogy miből gondolhatta azt a németek szövetségi kapitánya, hogy egy teljesen bekamerázott stadionban észrevétlenül turkálhat a nadrágjában.

• Vikingek tapsa

Mindössze 330 ezren élnek Izlandon, az ország pedig szinte leállt a 2016-os EB alatt. A válogatott meccseire a helyszínen a lakosság nyolc százaléka volt kíváncsi, ők pedig korábban soha nem hallott rigmussal buzdították csapatukat a mérkőzéseken. A „viking tapsként” is elhíresült, egyre gyorsuló „huhh” kiáltás egészen a negyeddöntőig vitte az izlandi válogatottat, ahol a franciák búcsúztatták őket 5:2-es végeredménnyel, ám búslakodásra nem volt okuk: kiejtették az angol válogatottat, megszorongatni őket pedig csak a portugálok és a magyarok tudták, nem véletlen, hogy hazatérve hősként ünnepelték a csapat minden tagját. Sikerük a saját kommentátoraikat is meglepte: „Gummi Ben” becenevű szpíkerük szinte megőrült, amikor Ausztria megverésével biztossá vált továbbjutásuk a csoportkörből.

• Buffon mászókája

Gianluigi Buffon arra számított, hogy a 2016-os Európa-bajnokság után még lesz egy világverseny, ahol méltóképpen elköszönhet az olasz válogatottól, azonban a csapat – Buffonnal az élén – képtelen volt kvalifikálni az oroszországi világbajnokságra. Buffon búcsúja a nemzetközi kupáktól így 2016-ban volt és igen emlékezetesre sikerült. Olaszország búcsúztatta a nyolcaddöntőben az idősebb sztárokra építő spanyol válogatottat, de a csoportkörben képesek voltak verni a torna egyik nagy esélyesének számító Belgiumot is.

Buffon különleges pillanata a spanyolok kiejtése után következett, a hálóőr ugyanis megpróbált felmászni a kapuja tetejére, hogy onnan ünnepelje a győzelmet. A Juventus kapuslegendája nem lesz ott a 2021-es Európa-bajnokságon, utódja a válogatottban a PSG legfrissebb igazolása, Gianluigi Donnaruma lesz.

(Buffon mászásáról sajna videót nem találtam, kép viszont van róla bőven)

• Röplabda- és futóedzés egy focimeccs közepén

Az olasz válogatott csatárát, Simone Zazát egy életen keresztül kísérteni fogja a németek elleni negyeddöntő, főleg, hogy az internet nem hogy nem felejtette el, de örökös trenddé tette kihagyott tizenegyesét. Zazának egy dolga volt: a 120 perces játékidőt követő büntetőpárbajban belőni a tizenegyest, amiért Antonio Conte akkori szövetségi kapitány a pályára küldte. Zaza azonban hosszas ráfutás után a felső léc fölé bombázott, ezzel pedig Olaszország kiesett a tornáról.

Mém lett a mérkőzés egy másik pillanatából is: Jerome Boateng kezezése tizenegyest ért az olaszoknak a meccs első félidejében, azonban a mérkőzést így is a németek nyerték büntetőkkel.

• Portugália mindenkit meglep

Pepe ide, Cristiano Ronaldo és André Silva oda, senki nem számított arra, hogy a portugál válogatott megnyeri a 2016-os Európa-bajnokságot. Főleg azután nem, ahogyan indult számukra a torna: 1:1 Izlanddal, 0:0 Ausztriával, 3:3 Magyarországgal. Ronaldo reakcióin a csoportmérkőzések idején meglátszott az eredmények miatt érzett frusztráció: a klasszis egy riporter mikrofonját annak kérdése után egyszerűen kitépte a kezéből és a közeli tóba hajította. A portugál válogatott a csoportkörből csak a harmadik helyen jutott tovább, a nyolcaddöntőben viszont – némi szerencsével – a két évvel később világbajnoki ezüstérmes horvát válogatottat ütötte ki. A negyeddöntőben a lengyelek találtak be ellenük először, ám Robert Lewandowski góljára 30 perccel később Renato Sánchez válaszolt. A játékidő 120 percig tartott, a portugálok pedig a lengyelek hibáinak köszönhették csupán, hogy büntetőkkel továbbjutottak.

Hiába volt remek formában a walesi válogatott, Fernando Santos szövetségi kapitány csapata könnyebben lépett rajtuk át, mint bármelyik korábbi ellenfelükön. Ronaldo – akkor még a Real Madrid csatáraként – Modricot és Kovacicot vigasztalta a horvátok kiejtése után, a walesiek ellen aratott diadalt követően pedig Gareth Bale-el beszélgetett hosszan.

A döntő azonban máshogyan alakult, mint ahogy a portugálok korábban tervezték. Dimitri Payet brutális belépője után Santosnak le kellett cserélnie a játékra alkalmatlanná váló Ronaldót. (A csatár sérülése tényleg súlyos volt: közel másfél hónap rehabilitációra volt szüksége, hogy elkezdhesse a felkészülést a 2016-2017-es szezonra a Real Madriddal.) A francia válogatott viszont képtelen volt valós veszélyt jelenteni a portugál kapura. Ronaldo a második félidőre visszatért a kispadra és Santost túlkiabálva instruálta, biztatta társait. A 79. percben Santos lecserélte Renato Sánchezt, helyére pedig Éder érkezett. A szokatlan csere bevált: Éder a 109. percben egy szerencsés megindulás után a kapuba talált. Bár a franciáknak pár perccel később lehetőségük lett volna büntetőkre menteni a meccset, a portugál védelem minden alkalommal az utolsó métereken blokkolt jól. Erőfeszítésük a meccs lefújása után látszott meg igazán: bár a kamera pusztán néhány pillanatra mutatta, Pepe nem ünnepelt rögtön a csapattal, hanem lerogyott és hányt a kimerültségtől. Ronaldo pedig élete egyik legjobb szezonját zárta: néhány héten belül hódította el a Real Madriddal a Bajnokok Ligáját, majd a válogatottal az Európa-bajnokságot.

• Magyarország minket lep meg igazán

Hiába jutott ki 2015. november 13-án a magyar válogatott a 2016-os Európa-bajnokságra, a sikert elhomályosította az a terrortámadás-sorozat, ami ugyanezen a napon a tornát rendező Franciaországot megrázta. Az eufória így igazán csak a 2016-os EB mérkőzések idején lepte el az országot. Magyarország nemzeti tizenegyének teljesítménye két meglepő eredménnyel is szolgált: egyrészt, hogy több mint negyven év teljes sikertelensége után is képes megújulni a magyar foci, másrészt, hogy ez a megújulás képes – ha csak ideig, óráig is – egyesíteni a társadalmat. Az Ausztriát Szalai és Stieber góljaival legyőző, valamint a nagyot menetelő Izlandot és a tornát végül megnyerő Portugáliát megszorongató nemzeti csapatot tízezrek ünnepelték folyamatosan a főváros utcáin. A csoportját megnyerő válogatottra azonban Belgium várt, akik négy góllal szórták meg a magyar hálót. Viszont erre a meccsre is jutott kiemelkedő magyar teljesítmény: Király Gábor ujja egy erős lövés után repedt meg, amikor a labda a kapufához szorította a kezét, azonban a hálóőr nem kért cserét, végigjátszotta a mérkőzést. A magyar válogatott tagjait hazatérésük után hősként ünnepelték, erre pedig 2021-ben is nagy esély van. Arra azonban sajnos már kevésbé, hogy csoportelsőségnek örülhessünk a torna első három mérkőzése után.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!