Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Vörös Zsuzsanna athéni győzelme után újabb magyar öttusázónő lett olimpiai bajnok. Gulyás Michelle elmesélte, milyen volt a versailles-i kastély parkjában, 15 ezer ember előtt versenyezni.

Párizs 2024 - hírek
Száz év után újra Párizsban gyűlnek össze a világ legjobb sportolói, hogy 35 sportágban minél gyorsabban, erősebben és magasabbra jussanak. A július 26. és augusztus 11. között zajló játékok minden magyar érintettjéről és fontos híréről beszámolunk cikksorozatunkban.
Friss cikkek a témában

„Hölgyeim és uraim, most utoljára látnak lovakat az öttusaversenyeken. Kérem, mutassák ki hálájukat e csodálatos állatok iránt. Történelmi eseménynek voltak tanúi” – harsogta a hangosbemondóból az öttusázó nők döntőjének lovas száma után. Nem túlzott. A sportág modern változata 1912 óta szerepel a játékok programján, de hosszú ideje vita folyt arról, szükség van-e rá továbbra is. A formátumát újra és újra megváltoztatták, lecsökkentették, majd megnövelték a versenynapok számát, hogy izgalmasabbá és nézőbarátabbá tegyék, a jövője mégis veszélyben volt, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság ugyanis egyre inkább nyit az olcsóbban és sokak számára hozzáférhető sportok felé. Az öttusa – főleg a lovaglás miatt – nem ilyen.

Az utolsó csepp a pohárban a tokiói olimpia emlékezetes momentuma volt, amikor a végső győzelemre is esélyes német Annika Schleu előbb nem bírta mozgásra ösztökélni a neki sorsolt lovat, Saint Boyt, aztán sokat hibázott vele, végül az állat újra megmakacsolta magát, így nem fejezték be a pályát. A jelenet, ahogy a sportoló edzője megüti a lovat, sokakba beleégett. A nemzetközi szövetségnek (UIPM) lépnie kellett.

Eldőlt, mikortól váltják le a lovaglást az öttusában

A 2024-es olimpia után cserélik akadályversenyre a lovaglást.

A magyar öttusázók hagyományosan jól szerepelnek az olimpiákon, az összesített éremtáblázatot a sportágban Magyarország vezeti – immár – 10 arannyal, 8 ezüsttel és 6 bronzzal. A lovaglás mindig is erős száma volt a magyaroknak, érthető volt tehát, hogy a magyar szövetség – több másik mellett – igyekezett minden követ megmozgatni, hogy megtartsák, a nemzetközi tagság azonban máshogy döntött: Párizs után akadályverseny váltja.

Szombaton Szép Balázs a 10., Bőhm Csaba a 13. lett a férfiak versenyében, vasárnap, a zárónapon pedig Guzi Blankán és Gulyás Michelle-en volt, akik mindketten simán jutottak be a döntőbe.

A versailles-i kastély festői parkjában kialakított helyszínen – ahová a lovas- és futópálya két oldalára felhúztak egy mobil úszómedencét és felállítottak egy szintén ideiglenes vívópástot – éppen a lovaglás volt az első szám. A küzdőteret körülvevő, összesen 15 ezer néző befogadására képes lelátókon mindenki lélegzet-visszafojtva figyelte a versenyzőket, nehogy a zajok megzavarják a lovakat.

A tíz akadályt a francia hagyományok, kultúra és látványosságok ihlették, akadt köztük, amely Párizs legdíszesebb hídját, a III. Sándor hidat mintázta, egy másik egy francia bisztrót, és akadt, amelyhez az olimpia kabaláját állították oda.

Guzi a selejtezőből magával hozott eredménye alapján másodikként ügetett ki a pályára, amelyet hibátlanul teljesített Flamenco de Pestel nyergében. Akárcsak a tizennyolcadikként érkező Gulyás, aki Dicton de Vesquerie-t lovagolta.

MOB-Média/Szalmás Péter

A 18 fős mezőnyben nyolcan zártak hiba nélkül, hatan egy, ketten pedig két verőhibával fejezték be. Ketten nem tudták teljesíteni a pályát: a spanyol Laura Herediának Dollar US D’Eclyvel gyűlt meg a baja, a hazaiak egyik reménységével, Marie Oteizával pedig Babouchka de la Bride*ifce babrált ki: már az első akadálynak nekiszaladt. Oteiza nagyot esett, sántikálva sétált ki az arénából a francia szurkolók támogató tapsától kísérve.

A lovaglás után Gulyás vezetett, Guzi a 8. helyet foglalta el, a vívás nem sikerült jól nekik, mindketten elveszítették az első mérkőzésüket. Úszásban Gulyás a 4., Guzi pedig a 7. helyen zárt, így a kombinált számot előbbi a 2., utóbbi a 13. helyről kezdhette meg.

Gulyás előtt a francia Elodie Clouvel haladt, a magyar versenyzőnek 13 másodperces hátrányt kellett ledolgoznia a futásba oltott lövészettel. Az első sorozatnál egyet hibázott, míg a francia 14 kísérletből hozta össze az öt találatot; elég is volt ahhoz, hogy a második helyre szoruljon.

A második sorozatban nyolcat lőtt, épp annyit, mint a legnagyobb riválisa, de gyorsabban. Eközben Guzi is fantasztikusan haladt, a harmadik lövősorozat előtt már a negyedik volt, és ezt a helyezést már nem is engedte el.

MOB-Média/Szalmás Péter

A harmadik lövészet tökéletesen sikerült Gulyásnak, negyedikre pedig kilenc kísérletből sikerült elérnie az öt találatot, miközben Clouvel folyamatosan többet rontott nála, így nem tudott közelebb zárkózni hozzá. A tokiói olimpián 12. helyezett magyar öttusázó így aztán kényelmes előnnyel, elsőként ért célba, és olimpiai bajnok lett, Guzi Blanka pedig az előkelő negyedik helyen futott be.

Gulyás személyében húsz év után lett újra olimpiai bajnoka a magyar öttusának – Vörös Zsuzsanna után ő a második nő, akinek ez sikerült.

„Az utolsó lövészetnél láttam, hogy a francia lány kettőnél tart, meg a harmadik koreai is, úgyhogy mondtam magamnak, hogy most már mindegy, mi történik, ha bele is halok, letörnek a lábaim, lefújja a szél a karomat, akkor is beküzdöm magam a célba” – válaszolta Gulyás Michelle, amikor a vegyes zónában arról kérdezték, mikor érezte, hogy meglehet az aranyérem.

Ez annyira feldobott, hogy úgy éreztem, mindegy, milyen futóverseny alakul ki a végén, még Usain Boltot is lefutnám.”

Arról beszélt, igyekezett kizárni a gondolatot, hogy az olimpián van, átvenni a helyszín fesztiválhangulatát, és csak arra figyelni, ami a dolga: „tudtam, hogy nagyon jó felkészülést folytattam az utóbbi időben, mindent megtettem azért, hogy jó legyek, és hogy ha kihozom azt magamból, ami bennem van, végre először, akkor abból valami jó is kisülhet a végén. Az volt a célom, hogy taktikusan fussak, mert arra számítottam, hogy hatalmas futóverseny lesz a végén, de szerencsére mögöttem rosszabbul lőttek, mint én, és a futásom volt annyira erős, hogy nem tudtak rám annyira feljönni. Nyilván a laser run előtt érzi mindenki a feszültséget, mert látjuk, hogy ki hogy indul, hány másodperccel vagyunk egymás mögött. Én most ezt is próbáltam kizárni.”

A lovaglásáról azt mondta: olyan teljesítménnyel szerette volna lezárni a sportágnak ezt a részét, amire jó lesz visszaemlékezni. Kellett is neki a jó élmény: a júniusi, kínai világbajnokságon nulla pontot ért el a számban, miután három ellenszegülés miatt kizárták.

Emiatt kis híján le is maradt az olimpiáról. A vb-t ugyanis a 18. helyen zárta, a magyar szövetség válogatási elvei szerint pedig ennek értelmében nem őt, hanem a Kínában harmadik helyen végzett Erdős Ritát javasolta indítani Párizsban Martinek János szövetségi kapitány. Ezt azonban a szövetség elnöksége felülírta.

Arra a kérdésre, hogy volt-e benne dac az elmúlt hónapok történései miatt, azt felelte: a megpróbáltatások abból a szempontból segítették, hogy mentálisan úgy felkészült az olimpiára, mint korábban soha egyetlen másik versenyre sem. „Fizikálisan is úgy összeszedtem magam, az edzők is olyan szinten támogattak, mint még soha. Hatalmas összefogást tapasztaltam, megkaptam mindent, amire szükségem volt. Ha nem így lett volna, most nem lenne aranyérem a nyakamban.”

Gulyás Michelle olimpiai bajnok női öttusában

Aranyérem a párizsi olimpia utolsó napján! Guzi Blanka negyedik helyen ért célba.

Arról is beszélt, hogyan tudott kikapaszkodni a gödörből. „Volt már egy hasonló időszakom 2021-ben. Amikor sok negatív dolog ér, nem tudom, hogyan, de olyan erőt tudok meríteni és úgy fölül tudok ezeken kerekedni, hogy mindenki meglepődik körülöttem. Úgy éreztem, hogy azok az emberek, akik mögöttem álltak eddig, megérdemlik, hogy közösen megéljük ezt a pillanatot.”

Elismerte: elégtételt jelent neki az elmúlt viharos periódus után az arany.

Azt Gulyás és Guzi Blanka is kiemelte, hogy a versailles-i helyszín és az ott összegyűlt sok ezer néző elképesztő hangulatot teremtett. „Öttusaversenyen szerintem maximum 200 ember szokott lenni, nem 15 ezer. Amikor a selejtezőn bejöttem és körbenéztem, kirázott a hideg. Olyan volt, mint egy focimeccsen. Tudom, hogy nem feltétlenül nekem szurkoltak – bár én úgy vettem, hogy igen –, nagyon jó érzés volt.”

A tavalyi krakkói Európai Játékokon elért hetedik helyével kvótát szerzett Párizsra, ez azonban nem személyre szólt. A szövetségnek azért kellett végül döntenie közte és Erdős Rita között, mert egy nemzetből legfeljebb két versenyző indulhat.

Gulyás az élsport mellett a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tanult, bűnügyi nyomozó szakirányon. Tavaly államvizsgázott. Nem véletlen, hogy a rendőrség is köszöntötte a győzelme után:

Tudta, hogy az aranyérmes Gulyás Michelle rendőrnyomozó? – kollégái is gratuláltak neki

Az öttusában világrekorddal aranyat szerző sportoló rendőr hadnagy, nyomozó, a kollégái is gratuláltak neki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!