szerző:
Infinit
Tetszett a cikk?

A teljes kilátástalanságot maguk mögött hagyó afrikai menekültek tömegei az európai kikötőket ostromolják. Spanyolország és további kilenc EU-ország ezért a minap megállapodást kötött, hogy az infokommunikációs technológiákat használja a probléma rövid távú kezelésére: az Afrika és a Kanári-szigetek közti tengeri út ellenőrzését műholdas megfigyeléssel oldja meg.

Afrika nyugati partja és
a Kanári-szigetek az űrből. Csak
8 pixelt kell kiszúrni
© NASA
Az európai országok közti megállapodás egy korábban indult, hosszabb folyamat része. Ennek egyik állomása, hogy a Las Palmas-i (Kanári-Szigetek, Spanyolország) Egyetem és a Spot Image nevű cég a napokban mutatta be azt az Európai Űrhatóság (ESA) MariSS (Maritime Security Services) pilot projektet, amelyben hat műhold deríti fel és követi nyomon a bevándorlók és menekültek hajóinak százait, amelyek főleg Szenegálból indulnak útnak megcélozva a spanyol partokat. (Az első Spot-műhold már 1986-ben indult Franciaországban, és azóta öt további műhold kapcsolódott hozzá, és mára naponta frissülő információkat képes adni.)

A program együttműködik a taiwani FormoSattal, és így a megfigyelt zóna jóval túlterjed Európán. A MariSS program során az optikus megfigyelést kombinálják a radarfelügyelettel, amire annál is inkább szükség van, mert éjszaka és felhős időben az optikus rendszer nem ad képet.

A kihívások persze nem merülnek ki az észleléssel, mert a menekültek hajóit azonosítani kell (annál is inkább, mert jellemzően egy bizonyos kis bárkatípussal Cayuco-val vágnak neki az útnak). A műholdak 28 ismertetőjegy alapján azonosítják ezt a hajótípust. A húsz méteres Cayuco a műhold képernyőjén átlagosan 8 pixelt tesz ki, emiatt az azonosításhoz olyan jellemzőket is figyelembe kell venni, mint a szélesség, a szimmetria, a hajó által keltett hullámok, a sebesség és az útvonal. Ezeket a paramétereket felismerve lehet csak hatékonyan szűrni a tengeri forgalmat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Az ENSZ műholdfelvételekkel segíti a katasztrófaelhárítást

Idén október 12-ét (hagyományosan október második szerdáját) jelölte ki az ENSZ a természeti katasztrófák csökkentése nemzetközi napjának. A világszervezet az idén a műholdas technika mentéséi célú felhasználását állította az emléknap középpontjába.

MTI Tech

Felbocsátották a Galileo első kísérleti műholdját

Felbocsátották az európai Galileo navigációs irányítási rendszer első kísérleti műholdját a kazahsztáni Bajkonurból. A Giove-A elnevezésű műholdat Szojuz hordozórakétával állították pályára 23200 kilométeres magasságban.