szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

John Glenn volt amerikai űrhajós, nemzeti hős szerint az Egyesült Államoknak nem szabadna feladni a nemzetközi űrállomás fejlesztését.

John Glenn az 1998-as űrrepülés előtt
© AP
A 86 éves Glenn, aki 45 éve a Friendship 7 kapszulával az első amerikai asztronautaként repülte körbe a Földet, úgy hiszi, Amerika nem látja igazán hasznát a befektetett dollármilliárdoknak, ha a még adódó kutatási lehetőségek kihasználása nélkül idő előtt "elhagyja" az űrállomást.
   
Glenn 1962-ben szempillantás alatt amerikai nemzeti hős lett azután, hogy a hidegháborús légkör, a kiélezett amerikai-orosz űrverseny közepette a Mercury-programban körberepülte a Földet, mindjárt háromszor. Ő volt a legidősebb űrhajós, 1998-ban, 77 évesen, a Discovery űrsiklóval utazhatott a kozmoszba.
   
Glenn, aki később politikai karrierre váltotta ismertségét, 1975 és 1999 között a Demokrata Párt szenátora volt, az Ohio állambeli Columbusban tartott keddi előadásában bírálta a Bush-kormány űrkutatási terveit. Véleménye szerint az, hogy Washington ismét embert kíván küldeni a Holdra és a Mars-utazás előkészítését tűzte célul, elvonja a pénzt a nemzetközi űrállomástól.
   
"Egyszerűen hiba nem kihasználni az állomást" - jelentette ki. Mint kifejtette, támogatja a Hold újbóli meghódítását és a Mars-utazást, de nem az űrállomás fejlesztésének feladása árán. A nemzetközi űrállomás az eredeti tervekhez képest kétharmad részben készült el.
   
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA, valamint a kanadai, japán és orosz partnerszervezetek 2010-re szándékoznak befejezni az állomás építését, a 2016 utáni üzemeltetésről viszont még nem hoztak döntést.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!