szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Egy újonnan kifejlesztett mesterséges ideg segítségével újra működésre lehet bírni a sérült végtagokat. Ehhez csupán zsírszövetből kinyert őssejteket kellett idegsejtekké alakítaniuk a University of Manchester kutatóinak.

Dr. Paul Kingham és kollégái az októberi Experimental Neurology orvosi szaklapban számoltak be eredményeikről. Az Angol Szövetregenerációs Központ (UK Centre for Tissue Regeneration, UKCTR) kutatói állatok zsírszövetéből különítettek el őssejteket és ezekből olyan idegsejteket hoztak létre, amiket sérült idegek megjavítására és regenerálására használhatnak a jövőben.

A fejlesztés következő lépéseként biológiailag lebomló polimerből olyan mesterséges ideget állítanak elő, amellyel transzplantálni tudják az átalakított őssejteket. A bioanyagot csőszerű formába hajtva illesztik majd az elvágott ideg két vége közé, hogy az újra növésnek induló idegszövet mindkét végponthoz tudjon csatlakozni.

A mesterséges ideg olyan páciensek életét változtathatja meg, akik életük során idegbénulást kaptak valamilyen baleset során vagy szervátültetésen estek át.

"A mesterséges idegeket olyan páciensek esetében is alkalmazhatjuk majd, akiket ráktumorral operáltak. Sok esetben a tumorokat a mellettük lévő idegtörzzsel együtt kell eltávolítani. Példának okáért ilyen a prosztatatumor is, amely során az idegsérülés impotenciához vezet.", árulta el Kingham.

A fejlesztés sok embert érint, hiszen csak Angliában évente közel 50 ezer új esetet diagnosztizálnak idegsérüléssel. A jelenlegi módszerek távolról sem optimálisak: nemcsak nagy hibaszázalékkal dolgozhatnak az orvosok, hanem azok a donorok, akik saját idegszövetüket áldozzák fel, sokszor megsérülhetnek, egyes esetekben pedig tumort is kaphatnak, derül ki a University of Manchester híradásából. A kutatók szerint a klinikai teszteket követően a technológia 4-5 éven belül valósággá is válhat.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!