szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Az ESA európai űrügynökség által kifejlesztett technológiát alkalmazza Nicole Schmiedel tervező cukorbetegeknek szánt egészségügyi, csuklóra szerelhető gépe. A COR inzulinóra önmagától fejleszt elektromosságot, adagol inzulint, mér vércukrot - egy töltéssel hetekig.


Az egyes típusú (gyermekkori) cukorbetegeknek tervezett COR egyszerre karóra, inzulinadagoló és vércukormérő - megnyerte az idei müncheni MATERIALICA ipari vásár diákoknak szánt tervezési és technológiai díját, valamint sikerrel mutatták be az ESA ügynökség üzleti szakértőknek rendezett technológiai konferenciáján.

A készülék belsejében egy ún. piezoelektromos jelátalakító van, amely hordozójának legapróbb mozdulatát is átalakítja elektromossággá, ezzel hajtva meg a készüléket. Az inzulinadagoló apró csővel és tűvel csatlakozik az alatta levő bőrhöz, így tudja biztosítani a folyamatos inzulinellátást (egy feltöltéssel két-három hétig), valamint kikerülhető a cukorbeteg páciensek számára igen kellemetlen folyamatos tűszúrás is.

A jelátalakítót eredetileg a műholdakon található optikai rendszerek finompozícionálására, valamint az azokat érő esetleges rezgések csillapítására alkalmazták. A piezoelektromosság amúgy régóta ismeretes fizikai jelenség, amelyet csak a kilencvenes években kezdtek el az űrprogramok során hasznosítani. Amikor a kvarckristályt apró feszültséglöket éri, az kitágul vagy összehúzódik - a kristályforma deformációja pedig pontosan mérhető, az eredeti impulzussal egyenes arányú feszültséget eredményez. Ezáltal a jelátalakító bármilyen rezgésből feszültséget hoz létre, így tud folyamatosan működni. A készülék tárolja is az elektromosságot, így stabil működést tud biztosítani még a viszonylag mozgásmentes periódusokban is, például az alvás során.

A COR sokkal közelebb van a megvalósításhoz, mint az elmúlt években sok port kavart és várakozást okozó prototípusok. Schmeidel ugyanis már egy elérhető technológiát, a német INVENT cég által készített DuraAct piezoelektromos átalakítóját használja. "Csak azért tudtam megtervezni a COR-t, mert már az űrprogram miatt elérhető volt a jelátalakító. A következő lépés most egy olyan céget találni, akik legyártják és piacra is dobják a COR-t", nyilatkozta Schmiedel a MedGadget orvosi weboldalnak.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Vérvizsgálat helyett leheletteszt cukorbetegeknek

Amerikai kutatók felfedezték, hogy az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők leheletében a metil nitrátok nagyobb mennyiségben vannak jelen, ha a vércukorszintjük túl magas, s azt remélik, hogy a rendszeres vérvizsgálatok lehelettesztekkel helyettesíthetők.

MTI Plázs

Szűrik a cukorbetegséget a Szigeten

Rövid távon elkerülhetetlen, hogy szinte járványszerűen terjedjen a cukorbetegség Magyarországon, az emberek életmódjának megváltoztatására ugyanis csak hosszú távon van esély - mondta Erős Antónia, az Egy Csepp Figyelem Alapítvány vezetője. A diabétesz-szervezet idén is ingyenes vércukormérést végez a Szigeten.

MTI Tech

Vakok számára is elérhető az új diabétesz-portál

Magyarországon egyedülálló technológia segíti, hogy egy internetes oldal a vakok és gyengénlátók számára is elérhető, hangos oldal legyen. A Magyar Cukorbetegek Országos Szövetsége által szerkesztett – az érintettek és az érdeklődők tájékoztatását szolgáló – weboldal, megújult külsővel és tartalommal várja a látogatókat - mégpedig hangosan.