szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Rádiófrekvenciás azonosítók mellett tette le voksát a brit igazságügyi miniszter. Az általában háziállatok és repülőtéri csomagok azonosítására használt technológiát a brit börtönök lakóiba, illetve szexuális bűncselekmények elkövetőibe implantálnák - számol be a helyzetről a brit The Independent.


A börtönökön kívül is tudnák,
merre járnak a rabok
© AP
A  körülbelül két rizsszemnyi méretű RFID-azonosítóban a büntetettek személyazonosságán, címén, illetve bűnlajstromán kívül számos egyéb információ is található. Az azonosító egy aprócska, keményített falú üvegkapszula, ami egy adatokat tartalmazó chipet, egy rézantennát, valamint egy olyan kondenzátort tartalmaz, amely elektromágneses olvasó közelében továbbítja az adatot - mindezt egy fecskendővel juttatják be a bőr alá.

A szisztémát eddig csak háziállatok és repülőtéri csomagok azonosítására használták, még nem volt precedens arra, hogy a bűnügyi szektorban alkalmazzák. Az igazságügyi minisztérium egy magas poszton lévő hivatalnoka úgy nyilatkozott a The Independentnek, hogy az RFID-ket egy szatellites követőrendszerrel kötnék össze, s ezzel egybehangzóan nyilatkozott Ken Jones, az ACPO (Association of Chief Police Officers) rendőrfőnököket tömörítő szövetségének elnöke is: szerinte azért kell chipeket pedofilokba és szexuális bűncselekmények elkövetőibe implantálni, hogy könnyebben lehessen őket követni. Az ehhez kapcsolandó GPS-technológia révén el lehet különíteni veszélyesnek ítélt zónákat (például iskolákat vagy az előző áldozatok lakásainak környékét), ha a bűnözők belépnek e területekre, a rendőrséget azonnal riasztja a rendszer.

A rendszer bevezetésén azért is dolgozik a brit igazságügyi minisztérium, mert a börtönökben és a rendőrségi cellákban is jelentősen megugrott a büntetettek száma: a cellákban 2006-ban 4617, míg tavaly több mint 60 ezer fogvatartottat helyeztek el, a bebörtönözött bűnözők száma pedig az elmúlt 10 évben 60 ezerről 80 ezerre ugrott.

A megfigyelőrendszerrel kapcsolatos hírek az emberi jogi szervezetekből, és a felügyelőtisztekből is igen indulatos reakciókat váltottak ki. Egybehangzó véleményük szerint a bűnözők ilyen szintű lealacsonyítása semmit sem tesz rehabilitásuk, még kevésbé pedig az állampolgárok biztonsága érdekében, valamint szinte biztos, hogy a technológiát sokan ki fogják kerülni vagy meg fogják hackelni. Harry Fletcher, a felügyelőtiszteket egybefogó NAPO (National Association of Probation Officers) helyettes titkára arra is rámutatott, hogy attól, hogy tudjuk, merre vannak a bűnözők, még nem tudjuk, mit csinálnak.

Verichip: apró és bőbeszédű
© businessweek.com



Ken Jones ezzel szemben nem lát túl sok különbséget emberek és autók között, szerinte mindkettőt ugyanúgy lehet követni. A The Independent értesülései szerint maguk a bűnözők is szívesebben viselnének olyan azonosítót, amelyről meg tudnak feledkezni; jelenleg egy boka körül hordható, nehézkes, elektronikus, mobilhálózat által követett és viszonylag könnyen semmissé tehető eszközt alkalmaznak a brit büntetőrendszerben. A bűnügyi szakértők szerint a jelenlegi rendszer így is 95 százalékos hatékonysággal funkcionál, míg az RFID hatásosságát még nem bizonyították, ráadásul a chipek egyedi jelét egy hozzáértő ember pár másodperc alatt "le tudja klónozni".

A napilap úgy értesült, hogy miközben jelenleg a minisztérium a VeriChip technológiáját használná, felmerült egy másik, meg nem nevezett cég által fejlesztett megoldás is. Ez sokkal mélyebben helyezendő az emberi szervezetbe, képes vibrálni, elektrosokkot okozni, üzenetet közvetítetni, illetve lehallgatókészülékként is képes működni.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Könnyen törhető az új amerikai útlevél

Hamarosan elektronikus adatchipekkel ellátott útleveket kaphatnak azon amerikai állampolgárok, akik gyakran utaznak Kanadába, Mexikóba vagy a karib-tengeri területekre. A kormány gyorsítani akarja a megbízhatónak tartott utazók határátlépését, szakértők szerint hatalmas biztonsági rést nyitva ezzel a hackerek felé.