szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Feltehetően a világ legöregebb élő fáira, egy csoport lucfenyőre bukkantak Svédország nyugati részén.

A lucfenyőkre Svédországot Norvégiától elválasztó hegységben, Dalarna megyében leltek. A fák oly magasan nőnek, hogy elkerülték modern korunk összes veszélyét, beleértve a fakitermelést, ugyanakkor meg kellett küzdeniük az időjárás viszontagságaival.

A fák szénizotópos kormeghatározását Floridában, Miamiban végezték, s mint kiderült, a legidősebb közülük nyolcezer éves.

"Ennek alapján a svéd lucfenyők a világ legidősebb élő fái" - nyilatkozta Leif Kullman, az Umeai Egyetem professzora. Az eddigi rekorder, a kaliforniai famatuzsálem - egy toklászos erdei fenyő - korát "mindössze" 4500-5000 évesre becsülik.

Ezek a "lucfenyők voltak az első fák, amelyek a legutóbbi jégkorszak után gyökeret eresztettek" - vélekedik Lars Hedlund, svéd ökológus és klímakutató.

Mint rámutatott, a svéd famatuzsálemek révén megismerhető minden egyes klímaváltozás, amely az elmúlt nyolcezer évben bekövetkezett.

A fák törzse általában nem él 600 évnél tovább, ám a lucfenyők Leif Kulin professzor magyarázata szerint mindig új törzset növesztettek, amikor a régi elhalt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Fél évszázada kering a Föld körül a legöregebb napelemes műhold

A Vanguard-1 szatelit tegnap ünnepelte ötvenedik születésnapját, s tovább kering a Föld körül. A magas orbitális pályán haladó műhold akár több évszázadig is keringhetne a bolygó körül, azonban a NASA szakemberei azt tervezik, hogy lehozzák, hogy emléket állítsanak az űrkorszak kezdetének.