szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Zavarhatja életmentő orvosi műszerek működését a betegek csuklójára kötött azonosító, ha olyan rádióhullámokat bocsájt ki, mint a szállodai ajtókat nyitó kártyák. A veszélyre figyelmeztető vizsgálat eredményeit az amerikai orvostársaság hetilapja közölte.

A rádióhullámos technika életünk minden területén megjelent: riaszt az áruházak kijáratánál, ha valaki fizetés nélkül vinne ki valami értékes árut az üzletből, de azokon a kártyákon is ott van, melyekkel az elaltatott betegek azonosíthatók.

Az új jelzések kicsik és észrevehetetlenek. Sebészeten a műtéti törlőkben is benne vannak, így operáció végén a műtősnő segítségükkel hiánytalanul összegyűjtheti az összes törlőkendőt, így egyetlen egy sem maradhat figyelmetlenségből a beteg hasüregében.

Erik Jan van Lieshout és munkatársai az Amszterdámi Akadémiai Orvosközpontban úgy gondolták, hogy a módszer elterjedtsége ellenére esetleges kölcsönhatásait a kórházi környezetben még nem vizsgálták megfelelően. Berendeztek egy olyan szobát, ahol beteg ugyan nem volt, de belehelyeztek 41 műszert, amit műtőben vagy őrzőszobákban használnak.

Volt ott lélegeztető, infúziós pumpa, defibrillátor, szellőztető berendezés és szívritmusszabályozó. Ezután megvizsgálták azokat az eszközöket, melyek rádiófrekvenciás hullámokat bocsájtanak ki folyamatosan, illetve a másik csoportot is, melyeknek létezését csak megfelelő elektromágneses eszköz érzékeli, például a riasztóberendezés.

A kutatók 123 vizsgálatot végeztek és 34 esetben észleltek balesetet. Ebből 22 eseményt veszélyesnek minősítettek, két eset fontos megfigyelés volt, 10 észlelt zavar csak enyhe gondot okozhatott volna.

A veszélyes balesetek már 20 centis távolságban megtörténtek. Ilyen volt, amikor a rádiófrekvenciás eszköz kikapcsolta a műtő ventillátorát vagy a szívritmusszabályozót. Fontosnak minősült, amikor megzavarodott a vérnyomásmérő kijelzője és csupán megjegyezték, hogy néha a műszerek képernyője rosszul látható lett.

A zavarok többségét a passzív rádiófrekvenciás eszközök okozták és éppen a veszélyes hatások mögött volt valami, ártatlannak gondolt jelzés, azonosító bélyeg. A meghökkentő eredmény miatt a cikkhez szerkesztőségi közlemény is került.

Ebben Donald M. Berwick, a kérdés egyik szakértője írta, hogy a vizsgálat példája a minden technikában rejtőző szörnyetegnek: időnként morog, de néha harap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

euractiv.hu Tech

Egységesítik az RFID eszközöket az EU-ban

A Bizottság kezdeményezi az EU-ban használatos RFID-rádiófrekvenciájú készülékek működési szabványainak egységesítését, ami a várakozások szerint pozitívan befolyásolja majd a vezeték nélküli eszközök piacát, csökkenti az árakat.

euractiv.hu Tech

Jön az uniós RFID-szabályozás

A személyes adatok védelme miatt aggódik a legtöbb EU-polgár, ha az úgynevezett RFID-chipek használatáról, vagyis a rádiófrekvenciás azonosításról van szó. Brüsszel az év végén fogalmazza meg álláspontját.

hvg.hu IT-SZALON

RFID: a felforgatás technológiája

A rádiófrekvenciás azonosítás (RFID) alighanem gyökerestől felforgatja az életünket. Olyannyira, hogy van ahol már az ettől való félelemben (például Kaliforniában) korlátozni kívánják a technológia felhasználási területeit. Az üzleti világban azonban valóságos infrastrukturális robbanásra számítanak, ami mellesleg a kommunikáció új, szinte utópisztikus korszakába is elvezet bennünket.

hvg.hu Tech

A focivébé beírja magát az RFID technológia történelmébe

Az idei Futball Világbajnokság a mérkőzések eredményétől függetlenül is technológiatörténeti esemény. A világ egyik legnagyobb sporteseménye az első olyan rendezvény, ahol RFID technológiát használnak a jegytulajdonosok azonosítására.

Bari Máriusz Tech

RFID: a Nagy Testvértől a tökéletes logisztikáig

Bizarr Nagy Testvér-kísérlet zajlik Washingtonban, pénztárosok nélkül működik a jövő áruháza, könnyedén követhető az elveszett háziállat, golflabda és értéktárgy: a hvg.hu azt vizsgálta, mi is a mindezen rendszerek alapját adó RFID-chip és mire használható még fel.