szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az európai kutatás-fejlesztésbe történő magyar bekapcsolódást sürgette Barsiné Pataky Etelka Brüsszelben a francia soros uniós elnökség meghallgatásán.

Mint arról a Fidesz európai képviselője tájékoztatott, az ülésen Valérie Pécresse kutatási miniszter a francia elnökség prioritásait összefoglalva elmondta: a kutatás-fejlesztés segítségével kell megoldást találni olyan égető napi problémákra, mint az éghajlatváltozás, a környezetbarát energiatermelés vagy az egészségügyi kihívások az öregedő Európában.

A fideszes képviselő asszony a miniszteri meghallgatáson igent mondott a kutatói mobilitásra, ugyanakkor elutasította az Európán belüli agyelszívás lehetőségét.

Barsiné hangsúlyozta, a versenyképességhez a modern technológiákon keresztül vezet az út. Magyarország nem teheti meg, hogy például a műholdas technológiák terén tétlen maradjon, amely a telekommunikációs műholdak, a meteorológiai megfigyelések vagy az életmentés területén a közeli jövőben Európa mindennapjainak része lesz. Aláhúzta: a kiváló magyar kutatói hagyományok alapján meg kell teremteni az ehhez szükséges tudásbázist.

Barsiné, mint témafelelős egyúttal beszámolt a Galileo műholdas program első tenderkiírásairól. Az újonnan kiépítendő európai műholdas rendszer egyes feladatcsoportjaira adhatnak be pályázatot az érdekelt vállalkozások. A kiírás ösztönzi a kiegyensúlyozott részvételt a pályázók körét és számát illetően - húzta alá Barsiné Pataky Etelka a szerdai tenderkiírás kapcsán. A Galileo program magyar jelentéstevője egyúttal felhívta a magyar vállalkozások figyelmét arra, hogy a programba nagy számban kapcsolódhatnak be kis- és középvállalkozások is.

Tájékoztatása szerint a magyar beszállítók többek között a rendszerek tesztelésénél és hitelesítésénél pályázhatnak eséllyel a részvételre. Felhívta továbbá a figyelmet a magyar lehetőségekre az egyedi elektronikai rendszerek terén, illetve a bonyolult szoftverek kifejlesztésében. A július 17-i információs nap egyben kiváló alkalmat teremt a vállalkozásoknak a személyes partnerkeresésre is.

Az Európai Unió költségvetéséből 2013-ig 3,4 milliárd eurót fordít a globálisan legmodernebb technológiát képviselő Galileo műholdas programra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

2007-től új lehetőségek az európai kutatás-fejlesztésben

Az e-challenges egy évente megrendezésre kerülő konferencia-sorozat, amelyen az Európai Unió jelentősebb információtechnológiában érdekelt szervezeti vesznek részt. Az idén október 25-e és 27-e között, 46 ország közel 650 szakemberének részvételével, Barcelonában tartották meg ezt a rendezvényt, melynek célja, hogy összehozza az európai kutatás-fejlesztés jelentős szereplőit.

Hét nap gazdaság

Galileo

Az EU 2,4 milliárd euróval segíti az amerikai Global Positioning System (GPS) riválisának szánt Galileo navigációs...

Hét nap

Megmentett Galileo

Végleges megállapodás született a Galileo nevű európai műholdas helymeghatározó rendszer kiépítésének és...

Hét nap

INDUL A GALILEO

Felbocsátották az európai navigációs rendszer, a Galileo első műholdját.

euractiv.hu Világ

Szerdán ítélet a Galileo-perben

Az Európai Közösségek Bírósága szerdán hirdet ítéletet első fokon a Galileo-perben. Azt kell eldönteni, hogy az Európai Bizottság által létrehozott európai műholdas navigációs rendszer elnevezése sérti-e a Galileo cégcsoport védjegyjogait.

MTI Tech

Felbocsátották a Galileo első kísérleti műholdját

Felbocsátották az európai Galileo navigációs irányítási rendszer első kísérleti műholdját a kazahsztáni Bajkonurból. A Giove-A elnevezésű műholdat Szojuz hordozórakétával állították pályára 23200 kilométeres magasságban.

eurohirek.hu Tech

Az EU megmentheti a Galileo európai navigációs műholdprogramot

Ha az Európai Unió erőteljesebben támogatná a Galileót, azzal elmozdítaná a holtpontról a projekt ügyét. Jacques Barrot EU-biztos május 16-án ismerteti a Galileóval kapcsolatos elképzeléseket. Ezek között lehet a Galileo teljes felkarolása, több EU-pénz ráfordítása vagy a projekt teljes cserbenhagyása.

MTI Tech

Szabad az utat kapott a Galileo európai navigációs rendszer

Szabad az utat kapott az európai navigációs rendszer: az Európai Űrkutatási Ügynökség (ESA) és a Galileo Industries cégkonzorcium csütörtökön Berlinben aláírták a megállapodást a rendszer első négy műholdjának felbocsátásáról. A megállapodás 1,5 milliárd euró értékű.