szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai tudósoknak először sikerült egy teljes szerv öregedési folyamatát megállítani.

Az örök ifjúságot ők tapasztalhatják meg először
© sxc.hu
A Nature Medicine online kiadásában megjelent beszámoló szerint a New York-i Yeshiva University Albert Einstein Klinikájának kutatói a megfelelő kezeléssel elérték, hogy egy idősebb szerv is ugyanolyan jól funkcionáljon, mint amikor a gazdaállat még fiatalabb volt. A tudóscsoport Ana Maria Cuervo vezetésével a sejtekben felhalmozódó káros fehérjék blokkolásával állította le az öregedési folyamatot egerek májában.

Az öregedés során a sejtjeink kevésbé hatékonyan szabadulnak meg a sérült fehérjeláncoktól, s ez azt eredményezi, hogy felhalmozódnak a szervezetben különböző mérgező anyagok. Ez a folyamat különösen a Parkinson, az Alzheimer és egyéb neuro-degeneratív betegségek esetében látványos.

A kutatók szerint a fehérjeállomány tisztaságának védelmével számos olyan tünetet lehet megelőzni, amelyek az öregedéssel járnak. A kísérletek során a genetikailag módosított 22-26 hónapos egerek (amelyek emberi években mérve 80 felett vannak) mája ugyanolyan hatékonyan tisztította meg a vérüket, mint a negyedannyi idős példányoké. A kontrollcsoport egereinek májfunkciói viszont az idő múlásával egyre jobban csökkentek.

„A sejtek öngyógyító, öntisztító folyamatainak helyreállítása jóval túlmutat azon, hogy egyes szerveket regeneráljunk” – magyarázta Cuervo. „A felfedezés kulcsfontosságú lehet a Parkinson, az Alzheimeré s az egyéb idegrendszeri betegségek elleni küzdelemben.”

A kutatók szerint a fenti kórok tüneteit hibásan működő, vagy sérült fehérjeláncok okozzák, amelyek az idegsejtekben felhalmozódnak. A káros anyagok lerakódásának megakadályozásával az érintettek jóval hosszabb ideig tudnak tünetmentesen élni.

Cuervo szerint, ha serkenteni lehetne a szervezet sejtszintű salakanyagokat feldolgozó mechanizmusait, akkor nem csak egyes szervek, hanem akár teljes szövettípusok, szövetrétegek esetében is sikerrel alkalmazható lenne, s ennek eredményeként meghosszabbítaná az életet.

David le Couteur, az egyik vezető ausztrál öregedéskutató szerint a felfedezés óriási áttörés az orvostudomány ezen területén. A szakember méltatta Cuervo csoportjának kutatási eredményeit, amelyek szerinte az öregedési folyamat egyik kulcsfontosságú tényezőjére mutatnak rá.

Az amerikai tudósok már tárgyalásokat folytatnak gyógyszercégekkel olyan készítmények létrehozására, amelyekkel a káros fehérjék kiszűrését elősegítő receptorokat „be lehet kapcsolni”.

„Nem kizárt, hogy a sejtek tisztaságát a megfelelő étkezéssel is fenn lehet tartani” – magyarázta Cuervo. „Az ideális terápia tehát valójában a megelőzés lenne, a megfelelő táplálkozással, ehhez még pirulákra sem lenne szükség.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Megállítható a sejtek öregedése?

Amerikai kutatóknak sikerült rábírniuk egerek májsejtjeit, hogy takarítsák ki a káros, öregedést okozó fehérjéket. Ezzel első ízben sikerült egy teljes szerv öregedését megállítani - számolt be a Nature Medicine brit szakfolyóirat.

hvg.hu Plázs

Hét tipp öregedés ellen

Az öregedés folyamata elkerülhetetlen, s szellemileg és fizikailag is megviselheti az embert. De fogadjuk el, hiszen sok olyan dolgot tehetünk, aminek segítségével frissebbnek érezhetjük magunkat, és korunknál is fiatalabbnak nézhetünk ki.

Medipress Plázs

Modellezték az öregedést: megállítható a folyamat?

A Mayo Klinika kutatói kifejlesztettek egy olyan állatmodellt, amelyben vizsgálni tudják a két fontos tumorszuppresszor (daganatelnyomó) gén, a p16 és a p19 öregedésben betöltött szerepét. Ismert, hogy ennek a két gén együttes megjelenése nő a korral, azt azonban nem tudjuk, hogy az öregedés folyamatában milyen szerepet töltenek be.