szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Azt tudták a Maine Egyetem biológusai, hogy egy bizonyos tengeri csigafaj fotoszintézissel tartja magát életben, arra viszont csak most döbbentek rá, hogy az ehhez szükséges genetikai anyagot egészen egyszerűen táplálékából "lopja ki", így szerzett képességeit tovább is tudja örökíteni. A kutatók szerint az emberek nem fejleszthetik ki ezt a képességet, írja a New Scientist.

Elysia chlorotica: ellopja a napfényt
© seaslugforum.net
Az Amerika csendes-óceáni partvidékén élő tengeri csiga, az Elysia chlorotica kloroplasztiszokkal táplálkozik, olyan zöld színtestekkel, amelyek a fotoszintézis helyszínéül szolgálnak: a növények ezek révén képesek átalakítani az életfunkcióik fenntartásához szükséges energiát.  A csiga az algákból nyeri ki a színtesteket, amiket a bélrendszerét övező sejtekben tárol. Nemcsak ez számít ismert ténynek, hanem az is, hogy azoknak a csigáknak, amelyek két hétig algán élnek, már gyakorlatilag nem szükséges táplálkozniuk egy éves életciklusuk folyamán. 

A kutatást végző Mary Rumpho és társai e biológiai folyamat tisztázatlan pontjait vizsgálták. A rejtély adott volt, a kloroplasztiszokban ugyanis a fent részletezett folyamathoz túl kevés a DNS, a számítások szerint csak a csiga szervezetébe bekerülő fehérjék tíz százalékát lehetne feldolgozni, a kérdés tehát adott: hogyan képes lezajlani a fotoszintézis genetikai anyag híján?

Rumpho kutatócsoportja a csigák DNS-ét megvizsgálva figyelt fel arra, hogy abban az egyik létfontosságú algagén található meg, szekvenciája pedig megegyezik az algában lévő változattal. Ebből azt a következtetést vonták le, hogy a csiga valószínűleg táplálékából "emelte át" a gént. Míg a természetben nem ismeretlen ez a kleptoplasztiaként ismert jelenség, az amerikai kutatók csak feltételezésekbe tudnak bocsátkozni a tengeri csiga génlopását illetően. Nemcsak azt tartják lehetségesnek, hogy a csiga bélrendszerében feldolgozott algákból kerülnek át a gének az állat DNS-ébe, hanem már az is felmerült, hogy egy vírus szállítja át a genetikai anyagot az alga sejtjeiből a tengeri csigába, erre azonban még semmilyen bizonyítékot nem találtak.

További érdekességnek számít az is, hogy az E. chlorotica örökítősejtjeiben is találtak algagént, ami azt jelenti, hogy a működő kloroplasztiszokat gyakorlatilag a következő generációknak is át lehet örökíteni. A New Scientist által megszólaltatott Greg Hurts, a Liverpooli Egyetem kutatója szerint a természetben ismert jelenség az, amikor a DNS az egyik fajtól a másikig vándorol, de normális esetben a DNS már nem működőképes génanyagként jelenik meg az új fajban. Rumpho szerint míg vannak olyan állatok, amelyek képesek a napfény energiáját feldolgozni növényevés után, azok nem változtatnak át állati sejteket napenergiával táplálkozó növény-állati hibriddé. Hozzátette: nem valószínű az, hogy az emberek bármikor is fotoszintetizálhatnának, mivel emésztőrendszerünk mindent feldolgoz, a kloroplasztiszok és a DNS sem marad meg hasznosítható anyagként.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!