szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Másodszor is elhalasztották a Discovery amerikai űrrepülőgép indításának az időpontját - jelentette be pénteken a NASA.

Az amerikai űrkutatási hivatal eredetileg február 12-re tűzte ki az idei első űrsikló-kilövést, de a mérnökök javaslatára előbb egy héttel, majd most újabb három nappal, február 22-re kitolta az időpontot.

A szakemberek szerint ugyanis nem eléggé megbízhatóan üzemképesek az űreszköz külső üzemanyagtartályának azon szelepei, amelyek a hajtóanyagot pumpálják át a hajtóművekbe.

A Discovery úti célja a Nemzetközi Űrállomás (ISS). Fő rakománya az a napelemtábla, amelyet utolsóként illesztenek a Föld körül keringő űrbázishoz. Ugyancsak a Discoveryn utazik az a japán űrhajós, aki huzamosabb időn át fog a ISS-en dolgozni.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Számítógépes animáció az űrsiklókat leváltó rakétáról - videó

A NASA által kiadott számítógépes animáción látható, ahogy az Ares nevű hordozórakéta elindul, az atmoszféra legfelső rétegében leválik az első fázisú üzemanyagtartály, amely ejtőernyők segítségével visszajut a Föld felszínére, így ismét felhasználhatóvá válik.

hvg.hu Tech

Legénységgel együtt robbanthatják az űrsiklókat vészhelyzetben

Ahányszor a levegőbe emelkedik egy űrsikló a floridai Kennedy Űrközpontból, egy repülésirányító feszülten figyeli az eseményeket. Az ő feladata ugyanis, hogy megsemmisítse a járművet, a fedélzetén tartózkodókkal együtt, ha olyan helyzet áll elő, hogy a meghibásodott űrrepülő a polgári lakosságot fenyegeti.