szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Komodói sárkányok érkeznek a hétvégén a Nyíregyházi Állatparkba, ahol 5 évet töltenek majd a hüllők egy szaporítási program keretében.

Egy komodói varánusz tenyészpár érkezik pénteken Magyarországra Jakartából, a Ragunan  állatkertből. Gajdos László, a Nyíregyházi Állatpark igazgatója a hvg.hu kérdésére elmondta: csupán 500 Varanus komodoensis él Komodó szigetén is, és ha sikeres lesz a nyíregyházi program, a sárkánybébiket visszatelepítik Indonéziába. Európában 14 állatkertben tartanak komodói varánuszt, de csak három pár szaporodik zárt térben.

Az akció apropója, hogy Nyíregyházán hamarosan felépül a 4000 négyzetméteres, Zöld Piramis nevű épület, melyben három szinten Indonézia és Dél-Kelet Ázsia állat- és növényvilágát, az esőerdő szintjeit mutatják be.

Tizenegy éves komodói sárkányok gondozójukkal Jakartában, a Ragunan állatkertben 2010. február 10-én

A legfelső szinten kapnak helyet az orangutánok, a középső szinten a hüllők, kígyók, más különleges állatok, az alsón pedig az elefántok, a komodói varánusz-pár, és egy indiai rinocérosz pár is. Az indiai rinocérosz is nagy ritkaságnak számít, 200 él összesen belőle. Egy hím közülük nyár óta már a Nyírségben várja a párját – a nőstény idén tavasszal érkezik.

A különleges állatokat május elsejétől, a „Zöld Piramis” megnyitását követően láthatja majd a nagyközönség.

Nyíregyházán több mint 20 fajmegmentési program részeseként sikeresen szaporodik többek között a zsiráf, a lisztmajmocska, a jaguár és a szibériai tigris is.

A komodói óriásgyík vagy komodói varánusz néven is emlegetett hüllő (Varanus komodoensis) a ma ismert legnagyobb termetű gyíkféle, ennek ellenére a legkésőbb felfedezett varánuszfaj: 1912-ben írták le először az európai zoológusok, a bennszülöttek már régóta ismerték ezeket a "szárazföldi krokodilokat".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Megfejtették az első állati nyelvet?

Bum, bum! (Itt vagyok, gyere hozzám!) Krak, krak! (Vigyázz, leopárd!) Hok hok hok! (Hé, koronás sas!) - ha ezeket a hangokat valaki megérti, akkor nagyjából már ismeri annak a szótárnak a felét, amelyeket a Campbell-cerkófmajmok használnak az afrikai Elefántcsontpart őserdeiben, pontosabban az ottani Tai Nemzeti Parkban - írja a New York Times.

hvg.hu Shake

Gorillakölyök született az Állatkertben - fotó

Tíz év után ismét gorilla született a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A kölyök január 5-én, kedden reggel látott napvilágot, ezzel az év első újszülöttje a városligeti intézményben. A kölyköt és az anyaállatot egyelőre hermetikusan elzárták a külvilágtól, így jelenleg sem a nagyközönség, sem a sajtó munkatársai nem láthatják, sőt az állatkerti dolgozók közül is csak a gondozók és az állatorvosok léphetnek be az emberszabásúak házába. Az állatok nyugalmát biztosító szigorú korlátozásokat annak függvényében fogják fokozatosan feloldani, hogy a kicsi fejlődése és állapota miként alakul.

hvg.hu Világ

Tito egzotikus állatait meleg helyre költöztették télire

A szokatlan hidegben és hóban a fagyhalál elől védett házakba vitték a trópusi állatokat, köztük az 52 éves arapapagájt, Kokit, Tito néhai jugoszláv elnök egyik nyári rezidenciáján, az Isztriai-félszigethez tartozó Brijuni-szigeteken.