szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az első ősemberek 250 ezer évvel korábban megtelepedtek Nagy-Britanniában, mint ahogyan azt korábban sejtették a tudósok. A norfolki partvidéken végeztek ásatásokat a régészek, amikor pattintott kőeszközökre bukkantak, amelyek emberi megmunkálás nyomait viselik magukon – adta hírül a Guardian brit lap, a Nature-ben megjelent friss tanulmányra hivatkozva.

A leletek Kelet-Anglia partjainál kerültek tehát elő, Happisburgh települése közelében. A kutatók 78 borotvaéles kőpengére bukkantak rá, ezek primitív vágó és lyukasztó eszközök voltak.

A tárgyak a 840 ezer és 950 ezer évvel ezelőtti talajrétegekből kerültek elő, így ezek most már a valaha talált legrégebbi emberi nyomok a mai Nagy-Britannia területén.

A kőeszközöket valószínűleg egy vadászó-halászó csoport, a Homo antecessor képviselői hagyták maguk után. A vadászok még az úgynevezett déli mamutokra is vadásztak ekkoriban, amikor a klíma nem sokkal volt hűvösebb, mint a mai Anglia déli részén.

Mindeddig a legrégebbi ősembernyomok 700 ezer évesek voltak a szigetországban, Pakefield környékén, Suffolk grófság területén találtak ebből az időszakból leleteket 2005-ben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!