szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Ha hajlamosak vagyunk kikapcsolni a vírusirtót, ha úgyis mindenre engedélyt adunk a tűzfalnak vagy az UAC-nek, akkor...

Ha hajlamosak vagyunk kikapcsolni a vírusirtót, ha úgyis mindenre engedélyt adunk a tűzfalnak vagy az UAC-nek, akkor már csak egy dolog védheti a gépünket a kártevő alkalmazásoktól: ha elszeparáljuk az általunk használt és kockázati tényezőnek számító alkalmazásokat a rendszertől. Ilyen programok a böngészők, a chat-alkalmazások vagy a különféle fájlmegosztó szoftverek, de speciel a levelezőprogram sem veszélytelen eszköz, ha minden csatolmányra gondolkodás nélkül szoktunk kattogni.
Erre a problémára jelenteken megoldást azok a szoftverek, amelyek ún. “homokozóba” zárják a futó alkalmazásokat, azaz külön virtuális területen futtatják azokat, hogy ne férhessenek hozzá a rendszer fontos részeihez. Így, ha például egy vírusos csatolmány megnyitásakor, ha azt bármilyen okból nem kapja el a vírusirtónk (mondjuk mert lejárt, és már fél éve nem frissítettük), még mindig van esélyünk, hogy ne az egész rendszer lássa kárát figyelmetlenségünknek.
Nemrég írtunk egy ilyen programról, a Sandboxie-ról, most pedig egy különlegességet mutatunk ebben a témakörben.

Akcióban a BufferZone

A BufferZone Pro egyik érdekessége az, hogy nemrég még fizetős alkalmazás volt, és bár egy ideig akciózták - év elején - az ingyenes letöltést, teljesen ingyenessé csak most vált. Így mostantól ingyen letölthetjük és telepíthetjük e remek kis programot, amely miután munkába állt (ingyenes online regisztráció azért még szükséges előtte), rögtön el is szeparálja a rendszertől az össze böngészőnket, chat alkalmazásunkat és levelezőnket. Ha másról nem is, arról mindezt biztosan észreveszünk, hogy az ablakok körül egy piros szegély látható, illetve a kérdéses programok ikonjánál is mutatja egy kis jel, hogy valami változott.

A leválasztandó programok listáját szabadon szerkeszthetjük

Ezek az alkalmazások tehát automatikusan elválasztva indulnak, ha hirtelen mégis bevonnánk őket a rendszer életébe, akkor a jobb egérgombbal kell kattintanunk az ikonon, és az Open outside BufferZone lehetőséget választanunk. Ez jól jöhet, ha mondjuk egy segédprogramról van szó, amelynek fontos írnivalója lenne a rendszer valódi Registry-jébe, amit alapesetben a BufferZone megtilt az alkalmazásoknak. De más hasonló esetek is előfordulnak.

Piros keret jelzi, ha egy program elkülönítve fut

Természetesen nem csak az alapértelmezésben homokozóba kényszerített alkalmazásokat használhatjuk így, hiszen a Tálcán megbújó kis ikonra kattintva kedvünkre felvehetünk vagy törölhetünk programokat a BufferZone listájáról.
Ha a védett böngészőben letöltünk, majd ezek után telepítünk egy programot, az is saját területet kap, így ha netán vírusos alkalmazással volt dolgunk, van esélyünk, hogy ne tudjon ártani a rendszerünknek, adatainknak.
A BufferZone értelemszerűen nem gyorsítja a programok futását, de egy erősebb gépen nem is fogja vissza azokat annyira, hogy zavaró lenne, cserébe pedig szinte teljes biztonságban dolgozhatunk (már ha létezik teljes biztonság).
Könnyen konfigurálható és hatékony alkalmazás, de kezdők inkább kérjenek segítséget a telepítéshez és konfiguráláshoz. Később persze éppen számukra lehet leginkább hasznos ez a fajta biztonság.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!