szerző:
Tetszett a cikk?

A táblagépek piaca is kezd behódolni Gombóc Artúrnak, csak itt nem az íz és az alak, hanem a méret változik. Valaki a 10 colosra esküszik, mások szerint a 7 colos tabletnél nincs is ideálisabb. Körképünkben minden méretből megmutatjuk az említésre érdemes darabokat, a legolcsóbbaktól a csúcsgépekig.

Az Apple-t 2010 elején sokan egyszerűen csak megmosolyogták, hogy mégis mit szeretne kezdeni az okostelefonok és a notebookok közé beékelt “használhatatlan” tabletekkel. Azóta viszont kiderült, hogy az immár a ötödik generációs kiadásánál tartó iPad egy valódi divatdiktátor bestseller termék. Az új, iPad Air névre keresztelt gép ugyanúgy egy 9,7 colos képátlójú érintőkijelzőt vonultat fel az előlapján, mint 2010-es elődje, de a Retina Display 2048x1536 pixeles felbontása már sokkal szebb képet biztosít. Az almás táblagép agya egy duplamagos processzort felvonultató Apple A7 chip, az operációs rendszer szerepét pedig a nemrégiben debütált, teljesen újragondolt felületet kapott iOS 7 tölti be.

Az App Store-ban nagyjából 1 millió alkalmazás érhető el az iOS-es készülékekre, és az appok között rengeteg a kifejezetten tabletes felhasználásra optimalizált HD-változat. Az iPad egyik nagy előnye a riválisokhoz képest, hogy hatalmas kapacitású az akkumulátora, melynek köszönhetően – átlagos felhasználási körülmények mellett – ezekkel a tabletekkel kerülhetjük el leghosszabb ideig a hálózati töltővel való találkozást.

iPad Air

Mivel az eredeti iPadet sokan egyszerűen túl nagynak találták, az Apple hallgatott a vásárlói visszajelzésekre és tavaly piacra dobta az iPad minit, melynek idén végre megérkezett a második generációs, Retina kijelzővel szerelt verziója. A kisebb készülékházban természetesen csak kisebb kijelző fért el, mindenesetre a 7,9 colos képátlót a piac igen jól fogadta.

Jó hír, hogy az idei iPad mini processzora és memóriája már a nagytestvér egységeit örökölte, így sebességére abszolút nem lehet panasz. Bár a tabletekkel viszonylag ritkán fotózunk és videózunk, megjegyzendő, hogy mindkét iPad hátoldalán 5 megapixeles kamera található. Summa summarum, az iPad mind a mai napig a tabletpiac egyik meghatározó modellje, mely ugyan drágább a riválisok zöménél, fémes kialakítása, és minden tekintetben remek minősége azonban bőven ellentételez ezért.

iPad mini 2
Apple

Androidos királyok

Az igen népes családot alkotó androidos tabletek közül az utóbbi időkben egyértelműen a Google új Nexus 7-es modellje ütötte a legnagyobbat, mely mind külcsínje, mind pedig belbecse révén igen magasra helyezte a lécet. A keresőóriás Asus által gyártott kompakt tablete még az iPad mininél is kisebb és könnyebb, vagyis a folyton úton lévők számára e tekintetben mindenképpen kiváló választás lehet. A kis méret szerencsére nem hozta magával a kis felbontást: a 7 colos érintőkijelző 1920x1200 pixeles felbontású és jelenleg a piac messze legjobb képmegjelenítője. A lehető legújabb, a cikk írásakor éppen 4.3.1-es Android operációs rendszert futtató készülékbe egy felső-középkategóriás négymagos 1,5 GHz-es chipset került, mely remekül mozgatja az ezúttal mindenféle sminket nélkülöző droid szoftvert. A sok pozitívum mellett megjegyzendő, hogy a Nexus 7 memóriája nem bővíthető, vagyis e tekintetben a Google az Apple elgondolását alkalmazza.

Amennyiben az eredeti iPad túl nagy, az iPad mini és a Nexus 7 pedig már egy kicsit túl kicsi, akkor egyértelműen nekünk találták ki az LG G Pad 8.3-at. Az Optimus elnevezést mostanság egyre inkább hanyagoló dél-koreai gyártó szerint a 8,3 colos képátló a legideálisabb, amennyiben elfogadható méret mellett relatíve nagy képet szeretnénk kapni, és ebben nagyjából igaza is lehet. A 8 colos kategóriában világelsőként Full HD érintőkijelzőt felvonultató LG G Pad 8.3 a Nexus 7-ben lévőnél eggyel újabb generációs négymagos processzort kapott, az viszont mindenképpen negatívum, hogy a kereskedelmi forgalomban 4.2.2-es Androiddal debütált LG masina a Nexus 7-nél később kapja majd meg a legújabb operációs rendszer frissítéseket. A napos oldalra sorolható, hogy az integrált memória bármikor egyszerűen bővíthető, természetesen parányi microSD memóriakártyák révén.

LG G Pad 8.3
LG

Bár ujjal is írogathatunk és rajzolhatunk a tabletekre, erre a ceruzás megoldás az igazi. A Samsung az a gyártó, mely ezen a területen abszolút otthon érzi magát, és amely cég legutóbb a Galaxy Note 10.1 2014 Edition révén hallatott magáról. A 10,1 colos képtátójú és 2560x1600 pixeles felbontású kijelzőn igazi élmény a több mint ezerféle nyomásszintet támogató S Pen használata, és ez bizony nem csak egy vicces, hanem a munkát is abszolút segítő feature. A szokásosan Samsung gúnyába bújtatott Android 4.3 szoftver iszonyatos tempóval teszi a dolgát, köszönhetően a piac jelenlegi legnagyobb teljesítményű négymagos 2,3 GHz-es processzorának, illetve a rekordméretű 3 GB RAM-nak.

Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition

Bár viszonylag ritkán fordul elő, hogy egy tablettel medencébe ugrunk, a hivatalos IP57-es minősítéssel büszkélkedő Xperia Tablet Z-vel ezt is büntetlenül megtehetjük. A minimalista és szögletes designt kapott Sony készülék elképesztően vékony és könnyű: a 6,9 milliméter vastag tablet alig 495 grammot nyom a mérlegen. A 10,1 colos LCD Full HD felbontással bír, és bár 224 ppi-s pixelsűrűség értéke ma már nem számít rekordnak, a képminőségére nem sok panaszunk lehet. A vékonyság ára, hogy az akkumulátor csak 6000 mAh kapacitású, mellyel optimális esetben mintegy 6-7 órás használati idő érhető el, ami sajnos nem éppen az iPad 9-10 órás szintje. A négymagos chipset korrekt tempót diktál, a fotómániásoknak pedig jó hír, hogy a hátsó kamera az átlagnál nagyobb, 8 megapixeles felbontású.

Sony Xperia Tablet Z
Sony

Tabletek elérhető áron

A nagy és neves gyártóknál jelentősen olcsóbb tabletekkel is találkozhatunk a hazai piacon, így például többek közt a Wayteq kínálatában. A gyártó xTAB-100qcr modelljének összeszerelési minősége ugyan nem tökéletes, viszont a 9,7 colos kijelző 2048x1536 pixeles felbontása ebben az árkategóriában kiválónak mondható. Az Android 4.2.2 szoftveres tablet processzora négymagos, de nem olyan fürge, mint az úgymond márkás modellek hasonló processzorai, ettől függetlenül ár/érték arányban verhetetlen a Wayteq masinája.

WayteQ xTAB-100qcr
WayteQ

Hasonló ligában focizik a ConCorde Tab Slim is, ami 7,9 colos kijelzője révén az iPad mini olcsóbb alternatívája kíván lenni. Az almás példaképhez hasonló felbontású kijelző mellett említést érdemel még a négymagos processzor és az ugyancsak Android 4.2.2-es szoftver.

Az ilyen és ehhez hasonló kisebb márkák esetében a terméktámogatás nem világszínvonalú, ezenkívül pedig általában a felhasználói felület is jóval egyszerűbb, mint a nagyobb gyártók modelljeinek esetében.

Microsoft Surface 2
Microsoft

Surface, a kakukktojás

Kakukktojás szerepben került jelen írásunkba a Microsoft-féle Surface 2, mely az árral szemben úszva nem iOS-t, vagy Androidot, hanem élőcsempés Windows 8.1 RT-t futtat. Az átlagnál nagyobb, 10,6 colos kijelzőt kapott második generációs Surface a mai trendnek megfelelően négymagos processzort rejt magában, viszont egyelőre még sokkal kevesebb tartalom érhető el rá, mint a jóval nagyobb rivális platformokon. Komolyabb feladatokra a bármilyen PC-s alkalmazást futtató, Windows 8.1 szoftveres Surface 2 Pro ajánlott, melyben már Intel Core i5 processzor található, ára viszont ennek megfelelően igen borsos.

További érdekes témákért és hasznos ajánlókért lájkolja a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!