szerző:
Tetszett a cikk?

Aki olcsó androidos telefont vásárol, az jobb, ha nem számít a rendszer csúcskészülékeivel reklámozott teljesítményre. De az olcsó kategórián belül is lehet jól dönteni: az itthon ismeretlen Karbonn Sparkle V például igen nyomott áron kínál androidos életérzést. Hogy milyet, az tesztünkből kiderül.

A Google néhány hónapja működteti Android One projektjét, melynek elsődleges célja, hogy jól eltalált ár/érték arányú készülékkel lássa el egyrészt az első okostelefonjukat beszerzőket, másrészt a fejlődő országok korlátozottan fizetőképes vásárlóit. A vállalat mindezt úgy álmodta meg, hogy a vele partnerségre lépő gyártók számára előre definiált néhány olyan kritériumot, melyek mentén haladva szerinte a hétköznapi gyakorlat során jól teljesítő, mégis olcsó mobilokat lehet piacra dobni.

László Ferenc

Az Android One készülékek árának 100 dollár (kb. 27-28 ezer forint) alatt kell maradnia – az alkatrészeknek viszont nem olcsó gagyinak, szimplán csak olcsónak kell lenniük. Éppen ezért az Android One termékekbe, ha nem is felsőkategóriás, de azért korrekt sebességű négymagos processzorok kell kerülnie. A kijelzőnek a hivatalos ajánlás szerint 4,5 colos képátlóval kell rendelkeznie, valamint az egynapos valós üzemidőről, a kameráról és az FM-rádióról is gondoskodniuk kell a gyártóknak. Ezek beszerelése mellett arra is ígéretet kaptunk, hogy az Android One telefonok jó ideig megkapják majd az aktuálisan legfrissebb Android operációs rendszert.

A projekt első körben három telefonnal indult el, mostanság viszont már kilenc ilyen mobil érhető el a piacon, és ezek közül mi az Európába elsőként eljutott modellt próbáltuk ki.

László Ferenc

Dizájndíjat biztos nem kap

Arra nyugodtan mérget lehet venni, hogy a Karbonn Sparkle V egyetlen rangos terméktervezői elismerést sem fog bezsebelni a közeljövőben, ugyanis a készülék dizájnja leginkább csak egy lassú ásítást vált ki az emberből.

Ami ebben a témában praktikus szempontból lényegesebb: a nálunk járt, fekete-fehér készülék összeszerelési minőségét alapvetően rendben találtuk.

László Ferenc

A leginkább a Samsung Galaxy S5 minihez hasonló méretű mobil több helyen 108 grammos pehelykönnyű versenyzőként van feltüntetve, ez az érték azonban gyorsan 140 grammra módosul, ha aksit helyezünk a műanyag borítás alá. A fekete, piros és kék színváltozatban is készülő Sparkle V ennek megfelelően nem unibody kialakítású, tehát otthon is bármikor könnyen szétkapható – például akkucsere céljából. Erre szükség is lehet, ugyanis a hátlap eltávolítása után talált 1700 mAh-es akkumulátor a készülék relatíve alacsony fogyasztásával együtt sem mondható izmosnak. Átlagos használat mellett éppen hozza az 1 napos üzemidőt, de ennél többre ne számítson senki.

Kijelző

A képernyő mérete ugyancsak a már említett Galaxy S5 mini szintjén van, viszont ezúttal ne is álmodozzunk HD felbontásról: a 4,5 colos képátlón mindössze 854x480 pixel sorakozik, így a pixelsűrűség alig 218 ppi. Összehasonlításképp, napjaink csúcsmobiljai ennél több mint kétszer nagyobb pixelsűrűséggel rendelkeznek, de még a Tesco sajátmárkás 30 ezer forintos Op3n Dott készüléke is 245 ppi-s.

László Ferenc

Ha a felbontással nem is, a fényerővel maximálisan elégedettek lehetünk, vagyis még erős napsütésben sem okoz gondot a kijelző tartalmának leolvasása, a gyengébb látásúak pedig vélhetően örömmel fogadják, hogy a betűméret négy fokozatban állítható. Az LCD alatt egyébként nincsenek hardveres nyomógombok, ennek megfelelően a megszokott funkciógombok a kijelző alsó sorában találhatók.

Droidológia

A telefon dobozán az olvasható, hogy mindig a legfrissebb verziójú Android szoftver fut a készüléken. Ez jelenleg az 5.x Lollipop verziót jelenti, gyakorlatban viszont a Karbonn Sparkle V a cikk írásának pillanatáig leragadt a jó öreg 4.4.4-es KitKatnél, és egyelőre nem is tudni, hogy mikor frissül a szoftver. (Nem mintha a KitKat nem muzsikálna remekül a telefonon, mindenesetre tény, hogy a legfrissebb Androidot az ígéretek ellenére sem kapjuk meg.

László Ferenc

A felhasználói felület abszolút puritán, vagyis nagyon közel van a teljesen steril Android kinézetéhez. Ez nem csak egyszerű kezelhetőséget jelent, hanem azt is, hogy az alapszoftver – melybe androidos szokás szerint benne van a Chrome, a YouTube és mindenféle google-s szolgáltatás – nem terheli feleslegesen a hardvert.

László Ferenc

Tűrhető hardver, komoly korlátokkal

A 28 nanométeres MediaTek chipset a mai 14-20 nanométeres chipkészletek világában már nem igazán nevezhető modernnek, azonban négy darab 1,3 GHz-es processzormagja meglepően gördülékeny használatot tesz lehetővé. Ettől függetlenül persze a Real Racing 3-at ne pont ezen a telefonon próbáljuk maximális grafikán próbálgatni. Az 1 GB RAM a barátságos árcédula ismeretében teljesen korrektnek mondható, azért viszont mindenképpen kár, hogy 8 helyett csak 4 GB belső memóriát kapunk, amiből ráadásul csak 2,3 GB szabad alaphelyzetben.

A wifi b/g/n szabványú, a Bluetooth 4.0-ás, ellenben mobilnet fronton be kell érnünk a 3G-vel – de ebben a kategóriában teljesen természetes, hogy a 4G/LTE és a például mobilfizetéshez használható NFC képesség a távolmaradók listáját gyarapítja. (Fontos, hogy két SIM-kártyás készülék lévén jobb felül két térerő ikont láthatunk, a két slot közül azonban csak az első rendelkezik 3G támogatással, a másik csak 2G-s mobilnetezést tud.)

László Ferenc

Az előlapi kamera révén 2 megapixeles szelfik készíthetők, hátulsó társa pedig egy 5 megapixeles, autofókuszos és LED-segédfényes példány. A képminőség maximum átlagosnak nevezhető, az pedig átlagon alulinak, hogy a kamera csak memóriakártyára hajlandó menteni. Ez utóbbi konkrétan azt jelenti, hogy a dobozból kivéve nem tudunk fotózni a telefonnal, mindenképpen kell hozzá szereznünk egy microSD memóriakártyát is. Ráadásul a 25 fps sebességű és monó hangsávos videofelvevőtől sem vagyunk elájulva, még a papíron Full HD felbontás ellenére sem.

László Ferenc

Verdikt

Teljesen egyértelmű, hogy nem mindenki tud, vagy akar 150-200 ezer forintot kifizetni egy új okostelefonért, éppen ezért maximálisan üdvözöljük az Android One projektet, mely ezen csillagászati ár töredékéért kínál bőven használható készülékeket. A cikkünk írásakor hazánkban 35 ezer forintos kártyafüggetlen áron kapható Karbonn Sparkle V egy alapvetően jól sikerült belépőszintű telefon, mely azonban akkor üthetne igazán nagyot, ha ténylegesen a legfrissebb Android szoftvert futtatná, és a belső memóriája nagyobb kapacitású lenne.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja és figyelje a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!