szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Olyan komoly függőséget okozhatnak mobiljátékok, például a Fortnite, hogy akár rehabilitáció is lehet a vége.

Több mint 200 millióan regisztráltak a Fortnite-ra, és milliárd dolláros üzlet lett az Epic Games számára a játék. Azonban nem mindenki örül ennek, különösen azok a kétségbeesett amerikai szülők nem, akiknek már nincs más eszköz a kezükben, mint „elvonóra” küldeni a játékba teljesen elmerült gyerekeiket – írja a Bloomberg.

Ez a játék olyan, mint a heroin – állítja egy brit viselkedéskutató, aki gyerekek játékfüggőségével foglalkozik. A videojáték-függőség persze nem új keletű, de úgy tűnik, az Epic Games játéka minden eddiginél nagyobb gondot jelent. „Sosem láttam még játékot, amelyik annyira átvette volna az irányítást a gyerek elméje felett, mint a Fortnite” – panaszkodott az egyik szülő. Ő is azok közé tartozik, akinek már nem maradt más eszköze, mint rehabilitációra küldeni csemetéjét.

YouTube/Fortnite

Michael Jacobus, aki videojáték-függőséggel küzdő gyerekekkel foglalkozik, arról beszélt, hogy a kaliforniai és az Észak-Karolina-i „játékleszoktató” táborok 120 résztvevőjének 60 százaléka Fortnite-függőség miatt került oda. A rehabilitáció magába foglalja a „technológiai detoxikációt” (mobileszközök elvétele), ezt kombinálják a minél egészségesebb életmóddal, megfelelő táplálkozással, tartalmas programokkal, csoportterápiákkal. Jövő nyáron több új helyszínen is indítanának táborokat, igény bizonyosan lesz rá.

„A Fortnite már csak az ingyenessége miatt is könnyen okoz függőséget, illetve azért is, mivel számos platformon játszható” – magyarázza egy volt függő, aki 15 éves korában otthagyta az iskolát videojáték-függősége miatt. Most iskolákban és különféle terápiás csoportoknak tart előadást a témáról, a függőség negatív hatásairól, amiket valóban a saját bőrén tapasztalt meg.

További veszélyt rejt, hogy bár a Fortnite ingyenes, az alkalmazáson belül rengeteg pénz elkölthető különféle kiegészítőkre, például egzotikus fegyverekre, fényvisszaverő öltönyökre. A gyanútlan szülőket pedig kellemetlen meglepetés érheti, amikor rádöbbennek, hogy bankkártyájuk össze van kötve a játékkal.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) júniusban ismerte el először betegségként a „játék-rendellenességet” (játékfüggőséget), ami megkönnyítheti a szülők számára, hogy a kezelés költségeit visszaigényeljék a biztosítótól – állítja az egyik amerikai pszichiáter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!