szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Alberta Egyetem kutatói még 1991-ben bukkantak Scottyra, de mostanáig dolgoztak azon, hogy mindent kiderítsenek róla.

A dinoszaurusz szó hallatán elsőre valószínűleg mindekinek a Tyrannosaurus rex ugrik be. Nem véletlenül, a popkultúra számára ez az őslény az, amely felfedezése óta a legismertebbé vált. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy mindent tudnánk róla, bőven van még olyan információ, amit ki kell deríteni. Ebben léphet most előrébb a tudomány, Kanadában ugyanis találtak egy újabb példányt.

A kutatók szerint az eddigi legnagyobb csontvázat találták meg, amely alapján az állat nagyjából 8,8 tonnát nyomhatott – adta hírül a National Geographic. A csontváz körülbelül 65 százalékban teljes, vagyis ennyi maradt meg belőle az idő során. Mindez azonban jó támpontot nyújt ahhoz, hogy megbecsüljék, nagyjából mekkora lehetett az állat. Az NDTV beszámolója szerint a szakemberek úgy vélik, az állat hosszúsága 13 méter lehetett. A kutatók számítása szerint nagyjából 28 éves lehetett, ami nem tűnik soknak, az állat életében viszont kifejezetten hosszú időnek mondható.

Scottyt – ahogy az Alberta Egyetem kutatói elnevezték – még 1991-ben találták Kanadában, Saskatchewan állam területén, ám a csontok annyira beágyazódtak a kövekbe, hogy másfél évtizednyi munka volt csak az, hogy megtisztítsák és a megfelelő helyre tegyék őket.

Az állat 68 millió évvel ezelőtt élt. Ha kíváncsi, milyen hangja lehetett a Tyrannosaurus rexnek, arról is tudunk mutatni egy felvételt.

(A borítókép illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!