szerző:
Tetszett a cikk?

Ha már unalmas a Samsung-Huawei-Apple szentháromság, de az elvárásainkból nem igazán kívánunk engedni, akkor remek választás lehet a OnePlus felsőkategóriás okostelefonja. Ráadásul az ára sem túl vészes.

Flagship killer, vagyis szó szerinti fordításban zászlóshajógyilkos a világ legnagyobb mobilgyártói között jegyzett Oppóból 2013-ban kivált OnePlus ezzel a jelmondattal rúgta be az okostelefonok piacának ajtaját. A Pete Lau és Carl Pei által jegyzett kínai vállalat célul tűzte ki, hogy olyan, széles rétegek számára elérhető árú mobilokkal árassza el a piacot, amelyek minőség és tudás tekintetében lényegében kompromisszumok megkötése nélkül hozzák a náluk sokkal drágább riválisok szintjét.

A gyártó első telefonja, a OnePlus One
OnePlus

Az elmúlt években kijött OnePlusok mind jobbak lettek, és annak ellenére is egyre szélesebb a rajongói táboruk, hogy szépen lassan felfelé tör az áruk. Megnéztük, mit tud a gyártó tizenkettedik készüléke, a OnePlus 7T.

Mestersége címere

2016 óta megszokhattuk, hogy a OnePlus a tavaszi szezonban jelenti be adott évi újdonságát, majd ősszel érkezik ennek ráncfelvarrt új kiadása, amelynek típusjelzésében feltűnik egy "T" karakter. Így volt ez az idei évig, amikor is májusban sokak meglepetésére nem egy, hanem rögtön két új OnePlusról hullott le a lepel. Az egyik a kompakt méretben és egyszerűbb kameraszettel támadó 7, a másik a nagyobb kijelzős és mindent bele kategóriás kamerával felvértezett 7 Pro.

Szeptemberben aztán kijött a 7T, októberben pedig követte a 7T Pro. Idén tehát már négy új OnePlus tűnt fel a színen, amelyek közül mi most a 7T-t, vagyis a kisebb és olcsóbb változat legújabb variációját vesszük górcső alá.

László Ferenc

Az előlap láttán elmarad a whao-effekt, lényegében tökéletesen ugyanolyan látvány fogad, mint bármely olcsóbb-drágább rivális esetében. A hátlap viszont már hozza azt a bizonyos szükséges pluszt, a Glacier Blue fantázianevet kapott fényezéssel ellátott tesztkészülék enyhén színjátszós, fagyott kék árnyalata remekül mutat. Továbbá komoly fegyvertény, hogy a matt hátlapot szinte egyáltalán nem rondítják el az ujjlenyomatok.

A fémkeretes OnePlus 7T minősége abszolút elsőosztályú, e tekintetben egyáltalán nincs lemaradásban a nála több tízezressel drágább riválisokhoz képest. Az összeszerelési minőség makulátlan, és ami legalább ennyire fontos – ha nem fontosabb –, hogy remek fogást találhatunk a készüléken. Piros pont jár az alapárban foglalt átlátszó szilikontokért is, csúnya fekete viszont azért, mert semmilyen fülhallgatót nem kapunk a pénzünkért, sem vezeték nélkülit, sem vezetékest.

László Ferenc

Nyúlánk

Az elmúlt időkben hozzászokhattunk már ahhoz, hogy a felsőkategóriás mobilok szépen lassan egyre nyúlánkabbak lesznek. A OnePlus esetében az elődmodell 19,5:9 képarányú kijelzővel bírt, az új jövevény képaránya pedig már 20:9-es. Nem kell aggódni, ez még nem a legújabb Sony Xperiák 21:9-es extrém hosszúkás formavilága, de mindenképpen nyúlánkabb a dizájn, mint amit a Samsung Galaxyk és újabb Huaweiek esetében megszokhattunk.

A 2400x1080 pixeles felbontás ugyan nem rekordérték, de kivetnivalót még akkor sem találunk benne, ha nagyon közelről nézzük a kijelzőt. A fényerőt 15 százalékkal növelték, így a kijelző képe akár szikrázó napsütésben is kiválóan látható. A lényegében végtelen kontrasztarányú AMOLED panel sík kivitelű, ami az oldalain lefelé kerekített kijelzőket nem kedvelők számára remek hír. A kijelző a mai elvárásoknak megfelelően HDR10+ kompatibilis és 90 Hz-es frissítésű. Utóbbinak köszönhetően minden korábbinál gördülékenyebbnek érezzük a készülék használatát, adott az iPhone-feeling. Ilyen magas frissítési rátát eddig leginkább csak a játékra kihegyezett gamertelefonok tudtak. (A pletykák szerint a Samsung 2020-ban vált majd 90 Hz-re.)

László Ferenc

A kijelző tetején középen lévő cseppalakú kijelzősziget mérete némileg kisebb lett, a benne rejlő kamera felbontása viszont változatlanul 16 megapixel. A képminőség teljesen rendben van, bár megjegyzendő, hogy a drágább riválisok már az előlapon is autofókuszos kamerát vonultatnak fel, és nem Full HD-ben, hanem 4K-ban rögzítik a szelfivideókat. (Akinek tetszik a OnePlus mobilja, de zavarja a notch, annak érdemes inkább a rejtett kamerás 7T Pro felé kacsintgatnia.)

Mindennapi használat

Ergonómiából csillagos ötöst érdemel a 7T, ugyanis mind a bal oldali hangerőállítók, mind pedig a jobb oldali bekapcsoló gomb, illetve csúszka a lehető legjobb helyre került. Utóbbi az – Apple megoldása által ihletett – OnePlusok jellegzetéssége, és segítségével villámgyorsan válthatunk a hangos, rezgő és néma üzemmódok között. Kihangosításkor nemcsak a lefelé néző alsó hangszóró, hanem a felső beszédhangszóró is aktív, vagyis adott a sztereóhangzás, és a hangerő minden korábbinál nagyobb.

A sebességre eddig sem volt panasz, mostantól pedig még annyira sem lehet, ugyanis a 7T-ben már a legújabb, bizonyos körülmények mellett mintegy 15 százalékos gyorsulást hozó Snapdragon 855+ chipset teljesít szolgálatot. Ráadásul ennek a bivalyerős hardvernek egy egészen könnyed, a szűz Android 10-éhez nagyon hasonló felhasználói felületet kell mozgatnia, szóval lassulásra, döccenésre egyáltalán nem kell számítani.

László Ferenc

Ebben annak is szerepe van, hogy 6 helyett már 8 GB RAM található a legolcsóbb kivitelben is, belső tárhelyből pedig választhatunk, hogy 128 vagy 256 GB-ot szeretnénk. MicroSD bővíthetőség nincs, mint ahogy a hivatalos IP-minősítésű vízállóságról is le kell mondanunk.

Egy feltöltéssel simán hozható az 1 napos használati idő, de 1,5 napos üzemidőt sem lehetetlen produkálni, 5-6 órás kijelzőidő mellett. Bár papíron 3700-ról 3800 mAh-ra nőtt az akkumulátor kapacitás, az üzemidő nem nőtt az elődhöz képest, ugyanis a nagyobb kijelző és a 90 Hz-es frissítés enyhén növelte a fogyasztást. (A frissítési sebesség bármikor 60 Hz-re csökkenthető, de véleményünk szerint nem igazán érdemes ezt megtenni.)

A piros kábeles és fehér töltőfejes gyorstöltő teljesítménye 20-ról 30 W-ra nőtt, így egy teljes töltés körülbelül 70 perc alatt letudható. Vezeték nélküli töltést sem felvenni, sem leadni nem képes a készülék, talán majd a jövőre érkező 8-as modell már ezt is tudni fogja.

Kamera

A gyártót sok kritika érte amiatt, hogy a 7-es kameraszettje sokkal szerényebb tudású, mint a 7 Próé, ezért a 7T-t e tekintetben lényegében felhozták a nagytestvér szintjére. A legnagyobb felbontás változatlanul 48 megapixel, de a Pro módban használható felbontás helyett úgyis mindenki inkább az alapértelmezett 12 megapixeles módot fogja használni – hiszen a pixelösszevonásnak köszönhetően a felvételek kiváló minőségűek. Újdonságként kapunk egy néhány centiméteres tárgytávolságot biztosító szupermakró módot is.

László Ferenc

Újdonság a telefotós egység, mely ugyan - a 7T Próban lévő társától eltérően - nem 3x-os, hanem csak 2x-es nagyításra képes, ráadásul optikai képstabilizátor nélkül, ám a felbontása 8 helyett 12 megapixel. Ugyancsak újdonság a nagylátószögű modul, amellyel 16 megapixeles felvételek készíthetők, ráadásul autofókusz segítségével, ami egyelőre nem gyakori a riválisok körében.

Ahogy a szelfikamerának, úgy a hátoldali képalkotó egységeknek sem erőssége a nagyfelbontású videózás: a 60 képkocka/másodperces 4K üzemmódot csak a főkamera tudja.

László Ferenc

Konklúzió, árak

+: kiváló minőség, szupergyors működés, szép és fényerős kijelző, korrekt üzemidő, remek gyorstöltés.

: nem bővíthető a tárhely, nincs 3,5 mm-es aljzat, hiányzik a vízállóság és a vezeték nélküli töltés.

A OnePlus 7T egy egészen kiváló minőségű és sebességű felsőkategóriás okostelefon. Nemcsak a pár hónappal korábban kijött elődjéhez képest jelent érezhető előrelépést, hanem egyben remek alternatívája a 2019 második felében megjelent konkurens csúcsmobiloknak is. Néhány tekintetben azért lesz még hova fejlődni 2020-ban.

Abban pedig egyelőre csak bízni tudunk, hogy a gyártó nem emel tovább az árakon. Az egykoron 100-125 ezer forint magasságában nyitott OnePlus ma már 200 ezer forint ellenében kínálja legfrissebb portékáját, vagyis ennyibe kerül egy 8 GB RAM-mal, 128 GB tárhellyel felszerelt 7T modell, a 7T Pro ára pedig 250 ezer forinttól indul.

Jó hír, hogy az új OnePlusok már a hazai szolgáltatói kínálatában is fellelhetők (mi a Telenortól kaptuk a tesztkészüléket), vagyis vásárlás előtt végre a hazai boltokban is ki lehet próbálni az eddig csak webshopból rendelhető telefonokat. A szolgáltatói listaárak elég magasak, de előfizetéses konstrukcióban találhatunk jó ajánlatokat.

Összehasonlításképp, cikkünk írásakor mintegy 280 ezer forintot kérnek el egy Samsung Galaxy S10+-ért és nem sokkal olcsóbb egy Huawei P30 Pro sem. Az ár/érték arányban jelenleg verhetetlen Xiaomi Mi 9T Pro viszont akár már 145 ezer forint ellenében hazavihető.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!