szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tudósoknak sikerült a kihalás szélén álló északi szélesszájú orrszarvú újabb embrióját létrehozniuk. A fajnak már csak két képviselője él, mindkettő nőstény.

A laborban fogant, életképes embrió – a fél évvel ezelőtti kettő után – a harmadik, amelyet a nőstényekből kinyert petesejtekből és az elpusztult hímek lefagyasztott ivarsejtjeiből alkottak, hogy az alfajt megmentsék a kihalástól. Az embriókat folyékony nitrogénben tárolják, amíg dajkaanyába – egy déli szélessszájú orrszarvúba – nem ültetik őket.

A kenyai, cseh, német és olasz tudósokból álló kutatócsoport egy legalább öt állatból álló populációt akar létrehozni, hogy visszatelepítsék őket az afrikai vadonba, természetes élőhelyükre. Ez évtizedekig eltarthat.

A két megmaradt északi szélesszájú nőstény, Najin és Fatu Kenyában él. A három életképes embriót Fatu petesejtjeivel hozták létre.

Az első két embrió
Ami Vitale

"A csapat most mindent megtesz azért, hogy eredményeket érjen el a 30 éves Najinnal is, mielőtt ki nem fut az időből" – idézi a minisztérium és a szakértők közleménye Thomas Hildebrandtot, a német Leibnitz zoológiai intézet kutatóját. Bebizonyosodott, hogy az eljárás biztonságos, és rendszeresen végre lehet hajtani, mielőtt a nőstény ki nem öregedne.

A következő lépésben kiválasztják a dajkaanyaságra alkalmas nőstényt a kenyai Ol Pejeta rezervátum déli szélesszájú orrszarvúi közül.

Az északi szélesszájú orrszarvú egykor általánosan elterjedt volt az afrikai kontinens északi részén, Ugandában, Dél-Szudánban, Kongóban és Csádban. Az évtizedekig tartó orvvadászat súlyosan károsította a populációt, az állatokat tülkük miatt ölték le, hosszú időn át faragtak belőle tárgyakat, az úgynevezett hagyományos kínai medicina pedig feltételezett – tudományosan sosem igazolt – gyógyhatása miatt tartja értékes alapanyagnak.

Najin, Fatu és párjaik, a cikkünk nyitóképén látható Sudan és Suni 2009-ben egy csehországi állatkertből kerültek az Ol Pejetába abban a reményben, hogy természetes úton lesznek borjaik. Vemhesség azonban nem jött létre, Suni 2014-es, az alfaj utolsó hímje, Sudan 2018-as halála előtt spermájukat lefagyasztották.

Ha értesülni szeretne a fejleményekről, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!