szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kórokozóról közben annyi ál- és rémhír jelenik meg, mint másról eddig soha.

Ha megteszik a megfelelő erőfeszítéseket az új koronavírus gócpontja környékén Kínában, akkor a fertőzés terjedése más térségekben minimális mértékű és lassú lesz – mondta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója szerint a járványt ellenőrzés alatt lehet tartani.

A WHO vezetője szerint nagyon fontos a szóbeszédek és a félretájékoztatás elleni fellépés, ezért együttműködnek a Google-lel annak érdekében, hogy a koronavírus témájában indított kereséseknél a WHO által közölt (tehát hivatalos) információk jelenjenek meg először. Több közösségimédia-platform, például a Twitter, a Facebook, a Tencent és a TikTok is lépéseket tett azzal a céllal, hogy korlátozzák a hamis információk terjedését a vírussal és a járvánnyal kapcsolatban.

[A koronavírus tényleg zombit csinál az emberből?]

A járvány kezdete óta számtalan megtévesztő rémhír és összeesküvés-elmélet ütötte fel a fejét az interneten az új koronavírussal kapcsolatban. A WHO igyekszik azonosítani és felszámolni azokat a leggyorsabban terjedő rémhíreket, amelyek akár egészségügyi károkat is okozhatnak, amennyiben alaptalan óvintézkedéseket és hamis gyógymódokat javasolnak. Az ENSZ szakosított szervezete komoly erőfeszítéseket tesz például a közösségi médiában működtetett csatornáin is annak érdekében, hogy bizonyítékokkal alátámasztva megcáfolja ezeket a hamis híreket a vírussal kapcsolatban.

Tedrosz utalt arra is, hogy túlságosan leegyszerűsített és korlátozó a jelenlegi, csak két elemből álló riasztási rendszerük, amely előfordul, hogy "nem felel meg a célnak". "Van egy zöld jelzésünk és egy vörös jelzésünk, a kettő között pedig semmi" – mondta a WHO-főigazgató, hozzátéve, hogy a szervezet fontolgatja, hogy bevezet egy "köztes riasztási szintet" is.

MTI / AP

A WHO múlt csütörtökön nemzetközi közegészségügyi vészhelyzetté nyilvánította az új koronavírus által Kínában okozott tüdőgyulladás-járványt. Bár a szervezet akkor is kifejezetten hangsúlyozta, hogy nem ajánlja kereskedelmi és utazási korlátozások bevezetését, számos ország azóta elővigyázatosságból úgy döntött, átmenetileg nem engedi be a Kínából érkező repülőjáratokat.

A tüdőgyulladást okozó új koronavírus decemberben jelent meg a közép-kínai Vuhan városban. Tedrosz hétfői tájékoztatása szerint mára 23 országra terjedt át a betegség. A több mint 20 000 fertőzött túlnyomó többségét Kínában regisztrálták, Kínán kívül csak 151 fertőzést jelentettek az egészségügyi hatóságok. A halálos áldozatok száma mostanra 427-re nőtt, egyetlen haláleset történt Kínán kívül.

[A koronavírus ellen is bevethető lehet egy új "fegyver"]

A WHO végrehajtó testülete hétfőn kezdte meg hatnapos tanácskozását. Kedden rendkívüli megbeszélést folytatnak az új koronavírusról.

A kórokozó terjedését egy ide kattintva elérhető térképen követheti.

Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!