Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

112 napig volt műtüdőn egy koronavírusos beteg, sikerült megmenteni az életét

Soha nem volt még olyan sokáig műtüdőn koronavírusos beteg, mint az a dél-koreai nő, akin végül a kettős tüdőátültetés segített.

  • MTI MTI
  • +${remainingCount} szerző
112 napig volt műtüdőn egy koronavírusos beteg, sikerült megmenteni az életét

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

Rekordideig, 112 napig tartottak életben testen kívüli műtüdővel egy dél-koreai Covid-19-beteget, akin végül kettős tüdőtranszplantációt hajtottak végre. A páciens a kilencedik a világon, akin dupla tüdőátültetéssel segítettek a koronavírus-járvány kitörése óta.

Az 50 éves nő február végén került kórházba a betegség miatt, ahol 16 hétig testen kívüli membránoxigenátorral (ECMO), egyfajta műtüdővel tartották életben. Ez világviszonylatban rekordhosszúságú időnek számít a Covid-19-es páciensek esetében.

MTI / EPA / YNA / Yonhap

Park Szung Hun, a Hallym Egyetemi Szent Szív Kórház tüdőgyógyász professzora elmondta, hogy a gyógyszeres kezelések nem hoztak eredmény, így nem maradt más megoldás, mint a tüdőátültetés.

[239 tudós állítja, sokkal fertőzőbb a koronavírus, mint azt a WHO gondolja]

Az ECMO-kezeléssel életben tartott páciensek tüdőtranszplantációjánál 50 százalék a siker esélye. A beteg azonban jól felkészítve várta, amíg megtalálták a donort az átültetéshez – közölte a kórház ECMO-programjának igazgatója.

A dél-koreai orvoscsoport nyolcórás műtéttel ültette be az új tüdőt a női páciens szervezetébe. Mint mondták: az eltávolított beteg tüdő olyan kemény volt, mint a kő. A dupla tüdőtranszplantáció a kilencedik hasonló beavatkozás volt a járvány kitörése óta a világban: korábban hatot hajtottak végre Kínában, egyet-egyet az Egyesült Államokban és Ausztráliában.

AFP / Science Photo Library / Caia Images

A pácienst ápoló osztály főnővére szerint a nő állapota sokat javult, élni akarása is segített, mivel két gyermek édesanyja. "Azt mondta nekünk, hálás a napfényért, a holdfényért és azért, hogy lélegezni tud" – mesélte a nővér.

[Tíz nappal korábban kimutatható a koronavírus egy brit találmánnyal]

Az orvosok szerint akkor hagyhatja majd el a kórházat, ha a mellizmai már elég erősek lesznek hozzá, hogy segítség nélkül lélegezni tudjon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.