szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ausztráliában, egy véletlennek köszönhetően sikerült videóra venni azt a 6-8 milliméter hosszú rovart, ami egészen szokatlan módon sétálgat a víz felszínén.

Régóta ismert tény, hogy vannak a világon olyan élőlények, amelyek a felületi feszültséget kihasználva képesek járni a vizen. Ilyen például a molnárpoloska, amelynek lábai éppen csak, hogy benyomják a víz felszínét, de nem süllyednek abba bele.

Wikipédia / Markus Gayda (CC BY-SA 3.0)

A kutatóknak most egy újabb állatot sikerült megfigyelniük, amely a víz felszínén lépdel – a különbség csak az, hogy nem a víz felszínén, hanem a víz alatt, fejjel lefelé.

A The Guardian beszámolója szerint a nagyjából 6-8 milliméter hosszú rovarról most először sikerült felvételt készíteni. John Gould, a Newcastle Egyetem doktorandusza véletlenül rögzítette az élőlényt. A férfi Ausztráliában, Új-Dél-Walesben épp békák után kutatott, amikor sikerült a teremtményt lencsevégre kapnia. A megfigyelését az Ethology tudományos lapban publikálta.

Bár magát az állatot nem sikerült azonosítani, a tudósok úgy vélik, hogy a csiborfélék (Hydrophilidae) családjához tartozhat. Gould megfigyelése szerint az állat a testével ejtett csapdába egy apró légréteget, ami lehetővé tette a számára, hogy ne süllyedjen el a vízben. Emellett úgy sejtik, a lábánál is apró légbuborékok lehetnek, ami lehetővé teszi, hogy fejjel lefelé járjon a víz alatt.

A csíborfélék egy része egyébként a víz alatt él, vagyis képes a víz alatti oxigénből lélegezni anélkül, hogy a felszínre kellene jönnie. Mindez arra is magyarázatot ad, miként tud a videóban látható állat életben maradni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!